post

آسیب های مدگرایی در ساختمان سازی

منوعیت استفاده از کامپوزیت توسط شورای شهر تهران می شود که عده زیادی را بیکار کرد.

سال ها بود که  دیگر نماهای قدیمی و آجری خانه های شهر به دل هر کسی نمی نشست و آن چه مورد پسند به ویژه جوان ترها بود، آپارتمان های لوکس و کوچک و جمع و جوری بود که در دل محله های شهر قد کشیده بودند.

دیگر خانه هایی با دیوارهای گاه کلی و پنجره هایی که رو به حیاط باز می شود و اتاق های تو در تو، باب میل نبود و به جای آن آپارتمان هایی با آشپزخانه اپن و درب ریموت و آیفون تصویری شد معیار و ملاک انتخاب خانه.

اما کم کم دیگر آپارتمان نشین ها هم دل خوشی از نشستن در خانه های چوب کبریتی شان ندارند. معضلات آپارتمان نشینی با آدم هایی از فرهنگ های مختلف از یک سو و ماندن آدم هایی با تفکراتی سنتی در خانه های مدرن از سوی دیگر نوعی دلزدگی در آن ها ایجاد کرده است.

سبک زندگی ما باید بر مدار فرهنگ غالب جامعه ما که فرهنگ ایرانی- اسلامی است بچرخد. از طرفی، ساختمان ها و معماری ما هم باید براساس همین فرهنگ غالب باشد که نیست. باتوجه با تاثیر قابل توجه معماری و نماها بر سبک زندگی، در حال حاضر میان فرهنگ و معماری ما همخوانی وجود ندارد.

 

استفاد از معماری بومی در نمای ساختمان ها

در این باره یک عضو مجمع جهانی فدراسیون بین المللی معماران منظر گفت: نمای ساختمان ها در هر منطقه باید با توجه به زیست بوم آن منطقه باشد نه سلیقه شخصی افراد، این امر نیازمند ثبات قوانین است.

محمد مطلبی عضو مجمع جهانی فدراسیون بین المللی معماران منظر و نیز عضو هیات مدیره انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران در مورد المان های استاندارد برای نمای ساختمان در تهران گفت:  برای رسیدن به استاندارد ها در نمای ساختمان هر منطقه باید به معماری بومی آن نگریست.

وی در توضیح این مطلب گفت:  مثلا در ری ساختمان های قدیمی همه آجری هستند. پس بهتر است از تلفیق آجر با سایر مصالح استفاده کرد. علت استفاده ار آجر در آن منطقه نبود تکنولوژی بوده است. بین خشت و آجر، آجر را به علت مقاومت بیشتر انتخاب کرده اند. این به این معنی نیست که از تکنولوژی روز در نماهای امروزی استفاده نکنیم. گزینه بهتر این است که از تکنولوژی جدید در ساخت همان آجر استفاده کرد. مثلا آجرهای سبک تر و مقاوم تر تولید کنیم.آجری که شوره نزند و یا این که راحت بشود دوده را از روی آن پاک کرد تولید کنیم، زیرا تولید آجر هزینه بر است.

 

استفاده از معماری کوهستانی در شمال تهران

این عضو مجمع جهانی فدراسیون بین المللی معماران منظر با تاکید بر این که  بخشی از انرژی و هزینه ها باید در  تحقیقات هزینه شود، تصریح کرد: تولید آجر آسیب هایی چون خاک برداری های عظیم را از یک سو و آلودگی که دوده کوره ها بر اثر تولید گازوئیل و مازوت ایجاد می کند، از سوی دیگر را دارد. این خود ضربه ای به محیط زیست است. پس باید تحقیق کرد که چگونه می توان آجر صنعتی با آلودگی و هزینه کمتر و نیز با دوام بیشتر تولید کرد.در چنین حالتی می توان مردم را به تولید آجر  ترغیب کرد.

 

مطلبی در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش های دیگر تهران مثل شمیرانات آنچه غالب است سنگ است. پس بهتر است در نما از سنگ استفاده شود تا تداعی گر معماری کوهستانی باشد. 

وی تاکید کرد: باید به این نکته توجه کرد که تهیه مصالح به طبیعت ضربه نزند. اگر معضلات مرحله تولید را در نظر نگیریم همانند ممنوعیت استفاده از کامپوزیت توسط شورای شهر تهران می شود که عده زیادی را بیکار کرد.

 

لزوم ضابطه در نمای ساختمان ها 

مطلبی گفت: متاسفانه بیشتر نماهای ساختمان در تهران بر اساس مد پیش رفته است تا آنجا که شما از طریق نمای ساختمان می توانید به این گمانه زنی برسید که این ساختمان در چه سالی ساخته شده است. مد نیز بر اساس ضابطه نیست بر اساس سلیقه و منفعت است.کسی بررسی نکرده است که مثلا واردات کامپوزیت در ایران به چه دلیل بوده است؟اگر برای ساختمان است آیا در ایران اثر بخش و مفید است؟ در نهایت نماهای ساختمانی تنوع گسترده ای یافته. اگر نماها بر اساس یک ضابطه مشخص باشد روند منطقی را طی می کند اما چون قوانین مدام در حال تغییر است سلیقه ای عمل می شود.

این عضو هیات مدیره انجمن متخصصان فضای سبز با تاکید بر ورود زیبایی شناسی عامه در نمای ساختمان ها به ارائه مثالی از سایر کشورها در اهمیت نظر مردم در تغییر نمای ساختمان بخصوص در بافت های تاریخی پرداخت و  تصریح کرد: در بافت های تاریخی پاریس تغییر نمای ساختمان علاوه بر مجوز شهرداری نیازمند این است که شما نمای جدید را نصب کنید و مردم به شماره ای که شهرداری در اختیارشان قرار داده است نظرات خود را اعلام کنند. در صورتی که یک شخص  دلیل منطقی برای اجرا نکردن آن نمای خاص داشته باشد شهرداری مجوز ساخت آن نما را نمی دهد.این باعث می شود که ایده آل های عمومی و زیبایی شناسی عام در نماها دیده شود ضمن این که احساس تعلق به شهر نیز شکل می گیرد. 

 

قدر ساختمان های قدیمی را بدانیم

وی با بیان این که ساختمان های با عمر زیاد در اروپا افتخار است و بازسازی و به سازی می شود اما در ایران مخروبه محسوب می شود، گفت: در سوئیس زمانی که قرار است ساختمان جدیدی ساخته شود باید مالک نمای ساختمان و بنر محوطه را د نصب کنند تا مردم بدانند که قرار است این محوطه در نهایت به چه شکلی در بیاید، این یعنی احترام به سایر شهروندان . می توان از این تجربیات الگو گرفت، البته در برخی محلات این امر جواب می دهد در برخی محلات خیر. زیرا ممکن است در برخی موارد این امر با حب و بغض ها و منفعت های شخصی گره بخورد.

این عضو هیات مدیره انجمن متخصصان فضای سبز ایران افزود: زمانی نسخه برای نمای ساختمانی قابل تجویز است که از نظر تاریخی فنی و زیبایی شناسی جمعی یک نسخه انعطاف پذیر باشد نه یک نسخه دستوری. زیرا در غیر این صورت موضع گیری صورت می گیرد و مردم به عدم اجرای آن ترغیب می شوند.

post

کشور به خانه‌های کم‌متراژ نیازمند است

با توجه به قیمت بالای هر متر مربع واحد مسکونی، اگر مساحت واحدها متناسب با توان اقتصادی متقاضیان تعیین شوند، قطعا شاهد افزایش تقاضا و شکل‌گیری رونق در این بخش خواهیم بود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، سازندگان در طراحی ساختمان‌های مسکونی باید مساحت واحدهای مسکونی را متناسب با قدرت خرید متقاضیان و خانوارها تعیین کنند که طی سال‌های اخیر به این مساله کمتر توجه شده و بنا بر اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، اگر این مساله محقق شود از یک طرف برای خانوارها امکان تامین مسکن در استطاعت مهیا می‌شود و از طرف دیگر امکان فروش واحدهای نوساز عرضه شده توسط سازندگان تسهیل و از خالی ماندن واحدهای مسکونی نوساز و قفل شدن منابع مالی سازندگان جلوگیری می‌شود.

یک کارشناس مسکن معتقد است بخش مسکن از تولید خانه‌های لوکس سیراب شده و باید به سوی تولید خانه‌های ارزان برای دهک‌های پایین جامعه برود.

محمد عدالت‌خواه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نیاز فعلی بازار در بخش مسکن ارزان قیمت و استیجاری است؛ بنابراین دولت باید تمرکز خود را برای خانه‌دار شدن دهک‌های پایین بگذارد و خانه‌های ارزان‌قیمت تولید کند. یارانه‌های مسکنی و اجاره‌ای می‌توانند در این جهت سوق یابند.

اما در بخش مسکن دو مشکل وجود دارد؛ یکی این‌که تولیدات جوابگوی بازار نیست و دیگر این‌که مصرف‌کننده ضعیف است و توان خرید ندارد. بنابراین کارشناسان به تولیدکنندگان مسکن توصیه می‌کنند با توجه به اشباع بخش مسکن از خانه‌های لوکس، از این بخش خارج شوند.

طی سال‌های اخیر الگوی ساخت و ساز (عرضه) به لحاظ مساحت واحدهای مسکونی جدید ساخت، با تقاضای موثر خانوارها تطابق ندارد که علاوه بر مشکل ایجاد شده برای خانوارهای ساکن در شهرها برای خرید و تامین مسکن مورد نیاز خود، سازندگان مسکن را به دلیل عدم امکان فروش سهل واحدهای تکمیل شده و خالی ماندن این واحدها، با حبس نقدینگی و تاخیر در سرمایه گذاری مجدد روبرو می شوند.

بنابر این گزارش با وجود تمایل خانوارها به خرید واحدهای مسکونی با مساحت بالا، به دلیل بالا بودن قیمت مسکن و عدم تکافوی درآمد و پس‌اندازشان، توانایی خرید واحدهای با مساحت بالا را ندارند لذا بخش قابل توجهی از تقاضا در بازار مسکن برای واحدهای کوچک است هر چند به دلیل کاهش بعد خانوار کشور به خصوص در مناطق شهری در سال‌های اخیر، نیاز و تمایل خانوار شهری به خرید واحدهای مسکونی با مساحت بالا نیز تا حدودی کاهش یافته است.

از طرف دیگر بررسی بازار ساخت و ساز نشان می دهد که بخش زیادی از واحدهای مسکونی عرضه شده نوساز، از مساحت بالایی برخوردار بوده و متناسب با قدرت خرید و تقاضای خانوار نیست و آمارها نشان دهنده کاهش میانگین مساحت واحدهای تکمیل شده در مناطق شهری کشور و استان تهران نمی باشد.

همچنین توزیع واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران در بازه های مختلف مساحتی (بیانگر نوع تقاضای موثر) در خرداد ماه سال ۱۳۹۴، نشان می دهد توزیع تجمعی واحدهای مسکونی معامله شده با مساحت کمتر از ۸۰ مترمربع از کل معاملات صورت گرفته، حدود ۶۰ درصد است. همچنین توزیع معاملات در شهر تهران حسب مساحت، در سایر ماه های فصل بهار ۱۳۹۴ نیز تقریبا مشابه توزیع خرداد ماه است.

این در حالی است که بر اساس آخرین اطلاعات، بررسی توزیع واحدهای مسکونی تکمیل شده (نشانگر عرضه واحدهای نوساز) در مناطق شهری استان تهران در بازه های مختلف مساحت، حاکی از این است که در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۳ ، واحدهای نوساز عرضه شده با مساحت کمتر از ۸۰ مترمربع، صرفا حدود ۷ درصد از کل واحدهای نوساز را به خود اختصاص داده است.

بنابر گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان، این الگوی عرضه در مناطق شهری کل کشور نیز حاکم است به طوری که سهم واحدهای مسکونی تکمیل شده با مساحت کمتر از ۸۰ متر مربع در کشور، حدود ۸ درصد می باشد هر چند الگوی تقاضا در سایر مناطق شهری کشور نسبت به شهر تهران متفاوت است و در این شهرها با وجود درآمد کمتر خانوار، تقاضای واحدهای مسکونی با مساحت متوسط نیز به دلیل قیمت پایین تر مسکن، به طور نسبی بیشتر از شهر تهران است.

post

اطلاعیه مهم در خصوص نحوه معرفی ناظرین

به استناد ماده ۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوبه اسفند ماه سال ۱۳۷۴ دال بر الزام داشتن صلاحیت برای اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی در امور فنی بخش های ساختمان و شهرسازی و همچنین به استناد ماده ۱۰ و تبصره ذیل آن و ماده۱۱ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون مصوب تیرماه سال ۱۳۸۳،سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در اجرای بند ۸ از ماده ۱۵ قانون و بند (ت) ماده ۲۹ آئین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون، جلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی را از اهم وظایف خود دانسته، اکیداً اعلام  میدارد معرفی ناظرین در ساختمان های مشمول ۴ ناظر صرفاً پس از معرفی شخص واجد صلاحیت ساخت و تأیید آن از سازمان صورت میپذیرد .

بدیهی است ناظرین موظفند در صورت مشاهده خلاف رویه فوق در هر یک از مراحل اجرا سریعاً  اقدامات قانونی لازم را انجام دهند.