post

تشدید نظارت بر نوسازی بافت‌ فرسوده

به گزارش مهندس پرس، محمدسعید ایزدی درباره نظارت بر ساخت و سازها در بافت فرسوده، اظهارداشت: ساخت و سازها در این بخش به دو گروه تقسیم می‌شوند که اول اقدامات دولت در مشارکت با بخش‌های خصوصی و شهرداری‌ها است و دوم حضورگروه‌های نوسازی مردمی است که خود اقدام به ساخت و ساز می‌کنند.

وی با بیان اینکه شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در نظارت بر تمامی عرصه‌ها وارد شده است، گفت: کیفیت پروژه‌هایی که با مشارکت بخش‌های دولتی در حال ساخت است بالاتر رفته و تغییر کیفیت در فرآیند اجرای پروژه‌های ما کاملا مشهود است.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه در ساخت و سازهای گروه‌های مردمی هم از طریق الگوسازی و تعریف یک قواعد راهنمای طراحی که برگرفته از الگوهای اصیل معماری شهری است، وارد شده ایم، افزود: براین اساس نمونه‌های قابل قبول را به سمت یک ساخت و ساز با کیفیت سوق می‌دهیم.

ایزدی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان تسهیلاتی که برای ودیعه مسکن در نظرگرفته شده به پروانه‌های ساختمانی متخلف داده نمی‌شود، گفت: متقاضیانی که در کمیسییون ماده ۱۰۰ تخلف کرده باشند، نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی با بیان اینکه شرکت عمران و بهسازی در بخش نظارت موفقیت‌های خوبی داشته است، افزود: اقداماتی که در جلوگیری از ارایه تسهیلات به واحدهای متخلف داریم، گامی به سمت جلوگیری از تخلفات است که در آینده حجم تخلفات ساخت و ساز در این بخش را کاهش می‌دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص مشارکت دولت و بخش خصوصی در نوسازی بافت‌های فرسوده محله سیروس تهران، اظهارداشت: تمام نیروهای ما در محله سیروس متمرکز است و پروژه ۲۱۴ واحدی در مرحله نهایی و واگذاری به شریک است.

ایزدی با بیان اینکه با مشارکت گروه‌های مختلف در حال اچرای پروژه‌های دیگری هستیم، بیان کرد: قصد داریم تا بخشی از محله‌ها را تبدیل به مرکز خدماتی برای ساکنان کنیم تا در این محله‌ها هم ساکنان از خدمات شهری استفاده بیشتری داشته باشند.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد برنامه توسعه محله نهایی شده است و پروژه پایلوت محله سیروس بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: مابقی پروژه‌ها هم بصورت مشارکتی با بخش خصوصی در حال اجرا است؛ در واقع به طور گسترده‌ای مسیر را باز کردیم تا با همکاری بخش خصوصی به محله رونق بدهیم.

post

اطلاعیه مهم در خصوص نحوه معرفی ناظرین

به استناد ماده ۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوبه اسفند ماه سال ۱۳۷۴ دال بر الزام داشتن صلاحیت برای اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی در امور فنی بخش های ساختمان و شهرسازی و همچنین به استناد ماده ۱۰ و تبصره ذیل آن و ماده۱۱ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون مصوب تیرماه سال ۱۳۸۳،سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در اجرای بند ۸ از ماده ۱۵ قانون و بند (ت) ماده ۲۹ آئین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون، جلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی را از اهم وظایف خود دانسته، اکیداً اعلام  میدارد معرفی ناظرین در ساختمان های مشمول ۴ ناظر صرفاً پس از معرفی شخص واجد صلاحیت ساخت و تأیید آن از سازمان صورت میپذیرد .

بدیهی است ناظرین موظفند در صورت مشاهده خلاف رویه فوق در هر یک از مراحل اجرا سریعاً  اقدامات قانونی لازم را انجام دهند.

post

امکان فروش آپارتمان‌های وام‌دار فراهم شد

ه نقل از روابط عمومی بانک مسکن، طرح «رها»، عنوان یک خدمت جدید در بانک مسکن است که در قالب آن، مالکان آپارتمان‌های مسکونی در رهن بانک، بعد از طی زمان معین از پروسه بازپرداخت وام مربوطه، می‌توانند در ازای سپرده‌گذاری معادل ١١٠ درصد مبلغ اقساط باقی مانده، واحد مسکونی خود را از رهن بانک مسکن خارج کنند.
جزئیات این طرح حاکی است: مالکان آپارتمان‌های وام‌دار (واحدهایی که به واسطه دریافت وام خرید یا وام جعاله، در رهن بانک مسکن هستند) به کمک این خدمت جدید، قادر می‌شوند طی پنج سال آخر دوره بازپرداخت تسهیلات، بدون آنکه وام خود را تسویه کنند، واحد را فک رهن کرده و از مزایای این آزادسازی استفاده کنند.
مسعود ایزدی مدیر روابط عمومی بانک مسکن در این باره اعلام کرد: «رها» دارای این مزیت برای وام گیرنده‌ها است که مالکان آپارتمان‌های رهنی قادر می‌شوند آپارتمان خود را در عین باقی ماندن بخشی از اقساط وام آن، فک رهن کرده و آن را بفروشند
ایزدی تاکید کرد: در این طرح افرادی که معادل ١١٠ درصد اقساط باقی مانده وام خود ، حساب در بانک مسکن افتتاح می‌کنند، از سود ٢٠ درصدی سالانه بهره مند می‌شوند بنابراین با سود دریافتی، می‌توانند بخشی از اقساط باقی مانده وام خود را پرداخت کنند.
مدیر روابط عمومی بانک مسکن افزود: در حالت طبیعی و بدون استفاده از طرح «رها»، یک مالک آپارتمان وام‌دار، چنانچه بخواهد به هر دلیل ملک خود را فک رهن کند، باید کل اقساط باقی مانده را یکجا تسویه کند که این کار از توان اکثر وام گیرنده‌ها خارج است اما با «رها»، افراد می‌توانند در عین آزادسازی ملک خود از رهن بانک مسکن، کماکان اقساط باقی مانده وام را به صورت تدریجی و ماهانه پرداخت کنند.
برای این منظور، سپرده ١١٠ درصدی، صرفا نقش ضمانت بازپرداخت باقی مانده تسهیلات را دارد که جانشین رهن ملک می‌شود.
برای استفاده از طرح «رها» باید حداکثر ۶٠ قسط ماهانه باقی مانده باشد ولیکن در حال حاضر بانک مسکن به منظور رضایت مشتریان و خدمات رسانی مطلوب به آنها، این خدمت را بدون محدودیت به مشتریان خود ارایه می‌کند.
post

جهش قیمت مسکن طی دو سال آینده

ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه مسکن در بخش اقتصاد تعریف می‌شود گفت: مسکن علاوه بر بعد اقتصادی دارای وجه فرهنگی و اجتماعی است.
وی در ادامه افزود: مسکن یک کالای با ارزش به شمار می‌رود  مهم‌ترین بخش از ثروت خانوار است و پسوندهای اجتماعی بین خانواده را تقویت می‌کند.
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در صنعت مسکن به سرمایه‌گذاری کمتر توجه شده و این بخش دارای نقشی بی‌بدیل است.
وی اظهارداشت: درتحقیقات اروپایی مسکن دار بودن باعث کاهش آسیب پذیری می‌شود و صاحب‌خانه شدن یک مسیر روانی  را ایجاد می‌کند.
ربیعی یادآور شد: درحال حاضر ۴۰ درصد از مخارج خانواده‌های را مسکن در بر می‌گیرد و نوسان قیمت نیز در فقر و نابرابری تاثیرگذار است.
وی با اشاره به اینکه دوره انتظار خانه‌دار شدن در دهک‌های پایین جامعه ۶۰ سال است گفت: در تلاش هستیم این میزان مدت انتظار را  کاهش دهیم و با تولید و عرضه مسکن بتوانیم این بازار را به تعادل برسانیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: با تولید و عرضه و مسکن وضع اقتصادی رابطه معنا دارای پیدا خواهد کرد.
ربیعی تصریح کرد: در بخش مسکن هر ۱۰۰ متر مربع ۶ فرصت شغلی ایجا می‌کند و یک تحرک قوی دربخش سیمان و فولاد ایجاد می‌کند.
وی اظهارداشت: با افزایش تولیدات داخلی در صنعت مسکن می‌توانیم به سمت تولید حرکت کنیم و صنعت ساختمان را تغییر و رونق دهیم.
در ادامه این برنامه واحدی مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه بهتر بود نمایشگاه صنعت ساختمان با مشارکت بیشترفعالان این حوزه برگزار می‌شود افزود: از حضور فعالان اتاق تعاون خوشحال و از حضور نداشتن بخش مسکن ناراحت هستم و هر حرفه ای متخصصان حوزه خود را می‌طلبد.
وی درادامه افزود: نمایشگاه‌های محلی برای عرضه اقتصاد و تکنولوژی‌های نوین است و به نوعی آسیب شناسی بخش  مختلف ساختمانی در اقتصاد کشور است.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران تصریح کرد: یکی از صنعت‌های مهمی که  اقتصاد کشور را بهبود می‌بخشد صنعت ساختمان است.
واحدی اظهارداشت: اقتصاد کشور از سال ۱۳۷۶ تا سال ۸۰ ، ۴٫۵ درصد و از سال ۸۷ تا سال ۹۲ ،۵ درصد از سهم ارزش افزوده بخش مسکن در تولید ناخالص داخلی بوده است.
وی یادآور شد: این صنعت ارتباط بسیار مهمی در اشتغال‌زایی داشته و تا به امروز ۳۰۰ الی ۴۰۰ شغل با صنعت ساختمان درگیر بوده است.
واحدی توضیح داد: توانمند سازی عرضه و تقاضای مسکن و نیز تسهیلگری از طریق اعطای تسهیلات از جمله برنامه‌های دولت برای رونق ساختمان به شمار می‌رود.
مدیر کل راه  و شهرسازی توضیح داد: در سال ۹۳ ، ۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن تولید شد که در طی ۱۳ سال بازنگری طرح جامع مسکن باید سالانه ۹۵۰ هزار واحد تولید شود که در این میان ۴۵۰ واحد مسکن کسری داریم.
واحدی توضیح داد: ۶۱ هزار میلیارد دلار نقدینگی در بخش مسکن سرمایه‌گذاری شده که ۱۲ هزار میلیارد تومان برای تکمیل ساختمان‌های نیمه تمام نیاز داریم.
وی اظهار داشت: میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در کشور به وضوح نسبت به دو سال گذشته کاهش بیشتری یافته و همچنین در بخش صنعتی‌سازی و مقاوم سازی ما بسیار عقب هستیم و تنها در سری سازی به رونق رسیده‌ایم.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران توضیح داد: در مسکن مهر که صنعتی سازی رعایت نشده بود ولی سعی داریم در بخش‌هایی از ساختمان‌های جدید از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم.
واحدی اظهارداشت:  طبق آماری که به دست آمده در ۲ سال گذشته تعداد واحدهای خالی از سکنه در تهران ۳۲۵ هزار واحد مسکونی است اما در حال حاضر این عدد به ۲۵۰ هزار واحد مسکونی کاهش یافته است.
وی گفت:دولت باید در برنامه خود  ساخت ۴۰۰ الی ۴۵۰ هزار  و نیز ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات داریم.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران توضیح داد: با شهرداری تهران پروتکل الحاقی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بتوانیم در مناطق ناپایدار شهری واحدهای جدید را احداث نماییم.
واحدی در ادامه به احداث شهرهای جدی که از سیاست‌های جدید دولت است اشاره کرد و گفت: این شهر مشکلات خدمات زیر ساختی و یا زیر بنایی ندارند و ما سعی داریم برنامه‌های خود را در شهرهای جدید دنبال کنیم.
وی خاطر نشان کرد: واحد هایی که به شکل استیجارباشنددر حوزه  ساخت و ساز دنبال می‌کنیم که تا پایان سال جاری به انجام میرسد.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران  توضیح داد: سوداگری و بورس‌بازی در این حوزه افزایش یافته و ما سعی داریم با فعالان صنعت ساختمان بازار خوبی را با شرایط مطلوب تر در پکیج طرح جامع مسکن فراهم کنیم.
وی یاد آور شد: در صورتی که برنامه‌های مسکن دولت طی سال های ۹۵ تا ۹۶ انجام نشود وضعیت خوبی برای این بازار نمی‌توانم پیش بینی کنیم.