post

اجرای برجام بلاتکلیفی بازار مسکن را کاهش می‌دهد

در شرایط رکود اقتصادی کشور، بخش مسکن و ساختمان، نسبت‌به دیگر صنایع، بیشترین تأثیر را از رکود گرفت و بازارهای مرتبط با این صنعت نیز با کاهش خرید و فروش و تبادلات اقتصادی روزهای سختی را تجربه کرد.

البته دولت نیز در این مدت با طرح افزایش تسهیلات بانکی خرید مسکن به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی خود سعی در تحرک‌بخشی به بازار مسکن کرد؛ اما این سیاست نیز به دلیل استقبال کم متقاضیان از دریافت تسهیلات نتوانست تا به امروز، صنعت ساختمان را تحرک‌ و رونق بخشد.

در این شرایط، فعالان اقتصادی برای خروج از رکود صنعت ساختمان دیگر چشم‌انتظار تأثیرات مثبت توافقات هسته‌ای بر اقتصاد ایران هستند و منتظرند تا اجرای برجام و لغو همه تحریم‌ها، به صورت مستقیم و غیرمستقیم بازار مسکن را متحول و تحت تأثیر خود قرار دهد.

حال در شرایطی که با اجرای برجام، تمامی تحریم‌های بانکی رفع شده و با آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده دولت و سیستم‌های بانکی و ورود سرمایه‌های خارجی، زمینه رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور و افزایش تقاضا در صنعت ساختمان فراهم خواهد شد، دولت باید چگونه این تقاضا را کنترل کند تا این رونق موجب افزایش تورم نشود؟

مدیریت‌نکردن منابع موجب واسطه‌گری‌کاذب در بازار مسکن می‌شود

در همین زمینه یک تحلیلگر اقتصادی در گفت‌وگو با «صما» با بیان اینکه منابع آزادشده ناشی از اجرای برجام در کشور تبدیل به تقاضا خواهد شد، گفت: «با اجرای برجام دولت باید در مرحله اول تقاضای ناشی از آزادسازی منابع را در بخش منابع تقسیم و اولویت‌بندی کند و سرمایه‌های واردشده را می بایست در مرزهای بین‌المللی سرمایه‌گذاری و سود ناشی از این آن را وارد اقتصاد کشور کند.»

بابک حاجیان با تأکید بر اینکه اجرای برجام بلاتکلیفی در بازار مسکن را کاهش می‌دهد، افزود: «در شرایطی که با اجرای برجام، منابع درخور توجهی به اقتصاد کشور سرازیر می‌شود، دولت باید برای جلوگیری از ایجاد تورم بخش تقاضا را مدیریت کند.»

حاجیان با بیان اینکه مدیریت‌نکردن منابع موجب واسطه‌گری‌های کاذب در بازار مسکن می‌شود، گفت: «دولت باید منابع بلوکه‌شده کشور را بعد از اجرای برجام نیز وارد کشور نکند؛ بلکه با برنامه‌ریزی درست، این منابع را در خارج از کشور سرمایه‌گذاری و سود ناشی از این سرمایه‌گذاری را وارد صنعت کند.»

این کارشناس تصریح کرد: «سرمایه‌هایی که با اجرای برجام وارد کشور خواهد شد، می بایست در مرزهای بین‌المللی سرمایه‌گذاری و سود ناشی از این سرمایه‌گذاری وارد اقتصاد کشور شود؛ اما در شرایط جبر، اگر لازم بود بخشی از منابع به منظور برون‌رفت از رکود به اقتصاد کشور تزریق شود، باید برای جلوگیری از تورم، این منابع به بخش صنایع و تولید وارد شوند.»

حاجیان با تأکید بر اینکه به‌کارگیری منابع ارزی ناشی از لغو تحریم‌ها در بخش تقاضای مسکن، ضریب تورم را شدت می‌دهد، اذعان داشت: «دولت برای اینکه بتواند از شرایط مثبت اجرای برجام در اقتصاد کشور بهره ببرد، باید منابع آزادشده را در بخش عرضه هزینه کند.»

به گفته این فعال اقتصادی، اکنون دولت با افزایش وام‌های خرید مسکن تنها طرف تقاضای مسکن را تحریک کرده است؛ اما با اجرای نهایی برجام و ورود سرمایه‌های بلوکه‌شده در بخش عرضه و تولید می‌توان پیش‌بینی کرد بازار مسکن از بلاتکلیفی خارج می‌شود و گردش خرید و فروش مسکن هم رونق می‌گیرد؛ البته این رونق به معنی افزایش قیمت نخواهد بود.

حاجیان با بیان اینکه تحریک طرف تقاضا، تنها در شرایط خروج از رکود مناسب است، افزود: «اما در شرایطی که قرار است اقتصاد کشور با اجرای برجام در مسیر صحیح خود حرکت کند، نباید از این سیاست استفاده کرد؛ چراکه تحریک تقاضا با تزریق منابع موجب افزایش تورم در کشور خواهد شد.»

وی با اشاره به رکود چند سال اخیر اقتصاد کشور تصریح کرد: «ما دیگر نمی‌خواهیم شاهد تجربه رکود تورمی در کشور باشیم؛ پس باید با مدیریت منابع آزادشده در بیرون از مرزها و استفاده سود حاصل از این سرمایه‌گذاری در بخش عرضه، بازار را کنترل کنیم.»

حاجیان با بیان اینکه اولین برایند تحریک تقاضا، ایجاد تورم است، افزود: «ورود به یک‌باره سرمایه‌های آزادشده در بازار مسکن صحیح نیست و باید مدیریت صحیح این منابع در بخش عرضه و تولید هزینه شود و بعد از تولید صنایع به سمت صادرات حرکت کنند.»

این تحلیلگر در پایان با اشاره به تأثیرپذیری بازار مسکن از اجرای برجام در روزهای آتی یادآور شد: «در این شرایط، دولت باید با مداخله کوتاه‌مدت طرف عرضه و تولید بازار مسکن را از طریق سرمایه‌های خارجی و منابع آزادشده تقویت و در بلندمدت نیز برای تقویت طرف تقاضا با ارائه لیزینگ مسکن و وام‌های خرید، در بازار مسکن توازن ایجاد کند.»

post

تکلیف ساختمان‌های نیمه‌کاره مشخص شد

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از تدوین لایحه‌ای درباره اخذ عوارض از ساختمان‌های نیمه‌کاره خبر داد.

اقبال شاکری در مورد املاک رها شده نهادها و سازمانها در پایتخت که موجبات ایجاد فضای بی دفاع شهری شده است، گفت: از نظر قانونی تمامی اتفاقاتی که در این مکانها رخ می دهد متوجه مالک اصلی است.

وی با بیان اینکه بند ۱۴ ماده ۵۵، نسبت به ورود شهرداری به این مقولات اختیاراتی را در نظر گرفته است، ادامه داد: باید بگوییم که این ماده قانونی، تقریبا عصای موسی قوانین شهری است چراکه اگر شهرداری بخواهد می تواند به عنوان مدعی العموم برای حمایت از شهروندان وارد شود.

شاکری با بیان اینکه ساختمان‌های رها شده موجب ایجاد فضای بی دفاع شهری می‌شود، در پاسخ به این سوال که چرا شهرداری از این ظرفیت قانونی بهره نمی‌گیرد؛ تصریح کرد: با این حال شهرداری باید پیش از اقدام از مراجع قضایی حکم دریافت کند و شاید روال طولانی این پروسه دلیلی باشد که شهرداری کمتر به ساماندهی ساختمان های نیمه کاره وارد می‌شود.

وی از تدوین لایحه‌ای درخصوص اخذ عوارض از ساختمان‌های نیمه‌کاره خبر داد و گفت: امیدواریم اخذ عوارض بهانه‌ای شود تا مالکان ساختمان‌های خود را تکمیل کنند.

شاکری با بیان اینکه آماری از تعداد ساختمان نیمه کاره نداریم، افزود: در مورد گودهای ناایمن چندی پیش سازمان نظام مهندسی با بررسی حدود ۴۰۰۰ گود، اعلام کرد که حدود۶۰ گود پرخطر و با اهمیت در پایتخت وجود دارد که باید هرچه سریعتر اقدامات پایدارسازی برای این گودها انجام گیرد.

رئیس کمیته عمران شورای شهرتهران مالکانی که ساختمان‌های خود را نیمه کاره رها کرده‌اند به مشابه آن است که پول خود را دور انداخته‌اند افزود: ساماندهی این ساختمان‌ها متولی مشخص ندارد و تنها به همت و دغدغه مدیران شهری بستگی دارد.

شاکری با بیان اینکه علاوه بر ساختمان‌های نیمه کاره، ساختمان‌های رها شده نیز در سطح شهر به وفور یافت می‌شود، گفت: وزارت علوم، بهداشت و آموزش و پرورش بیشترین ساختمان رها شده در پایتخت را دارند که هیچ کسی از آنها سراغی نمی‌گیرد و باید نسبت به تعیین تکلیف این مهم اقدام کنند چراکه فضاهای بی دفاعی را ایجاد کرده و زمینه بروز آسیب‌های مختلف می‌شود.

post

ساخت بزرگترین باغچه عمودی جهان در تهران

بلندترین باغچه خود ایستای جهان با پهنای ۵۰ متر و ارتفاع حدودی ۲۵ متر در تهران ساخته شده است.

اجرای باغچه‌های عمودی (wall garden) روشی است که در جهت زیبا سازی فضاهای شهری بسیار مناسب و کارآمد به نظر می رسد که باغچه‌ای با پهنای ۵۰ متر و ارتفاع حدودی ۲۵ متر به صورت خود ایستا که بلندترین نمونه ساخته شده با روش گلدان (container) در کل کشور و حتی جهان محسوب می‌شود در تهران ساخته شده است.

این پروژه شامل ۱۱ عدد ستون فلزی است که به صورت خود ایستا (بدون هر گونه اتصال پشتی) بر روی یازده عدد شمع بتنی قرار گرفته است. همچنین تیرهای خرپایی افقی نیز در ترازهای متناسب طراحی، ساخته و اجرا شده اند. سازه این باغچه به گونه ای است که به صورت خود ایستا قابلیت تحمل صدها تن وزن را داراست و همچنین در مقابل وزش بادهای شدید و زلزله نیز مقاوم است.

http://www.bananews.ir/

بر اساس اطلاعات سایت وزارت راه و شهرسازی حدود ۱۰۰۰ عدد گلدان (container) به منظور سبز کردن سطح دیواره، روی سازه نصب شده اند. به منظور جلوگیری از یخ زدگی ریشه های گیاهان در فصل زمستان، این گلدان ها از جنس فایبر گلاس سه جداره ساخته شده اند. به دلیل اهمیت زیبایی شناسی این سازه گیاهانی که انتخاب شده اند از نوع همیشه سبز (always green) هستند. به علاوه به دلیل اینکه امکان پوشش دادن آن ها در فصول سرد وجود ندارد و در معرض وزش باد نیز قرار دارند، گیاهانی کاشته شده اند که در مقابل سرما و باد مقاوم هستند.

http://www.bananews.ir/

به منظور نگهداری مناسب از گیاهان، دسترسی های افقی و عمودی به گونه ای پیش بینی شده است که باغبان به راحتی می تواند به گیاهان رسیدگی کند. برای برقراری این مسیرها از فضای خالی پشت گلدانها استفاده شده است. فضای ایجاد شده توسط این راهروها مانع نفوذ رطوبت به سازه مجاور می شود.

آبیاری گیاهان این سازه به صورت اتوماتیک و با برخورداری از سنسورهای کنترل رطوبت و کنترل یخ زدگی، به شکل قطره ای انجام می شود. با وجود این سیستم آبیاری قطره ای کوددهی و یا اضافه کردن هر گونه مواد افزودنی به راحتی میسر است. وجود آبپاش های مه پاش نیز به صورت همزمان باعث تلطیف هوای اطراف باغچه می گردد.

http://www.bananews.ir/

کلیه قسمت های متحرک موجود در سازه و گلدان ها، به منظور جلوگیری از پرتاب شدن در اثر تکان های شدید و یا باد، توسط کابل به بدنه فلزی سازه متصل شده اند. همچنین برای انتقال گلدان ها از جرثقیل های کوچک که در بالاترین قسمت سازه نصب شده اند، استفاده می شود.

با توجه به آنکه اکثر ساختمان های شهر تهران دارای مناظر نامطلوب از دیوارهای ساختمان های همجوار به شکل نامناسبی پوشش دهی شده‌اند، لذا با اجرای سازه های عمودی سبز می توان نقش به سزائی در زیبا سازی منظر شهری ایفا کرد. در عین حال اجرای همه گیر این باغچه ها می تواند در بهبود کیفیت هوای شهر بسیار موثر واقع شود.

 

post

رشد ۲۴ درصدی بودجه “شرکت ساخت” در لایحه بودجه

بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور نشان می‌دهد کل بودجه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با رشد حدود ۲۴.۳ درصدی نسبت به بودجه امسال ۳ هزار و ۳۹۲ میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده کل کشور اعتبار عمرانی (تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور ۳ هزار و ۳۹۲ میلیارد و ۶۷۸ میلیون تومان است.

اعتبار این شرکت در سال ۹۴ بالغ بر ۲ هزار و ۷۲۷ میلیارد و ۱۸۳ میلیون تومان بود.

بودجه عمرانی سال گذشته شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در لایحه بودجه سال ۹۳ بالغ بر هزار و ۹۸۷ میلیارد و ۲۴۱ میلیون تومان بود، کل بودجه این شرکت در سال ۹۲ معادل هزار و ۹۸۷ میلیارد و ۲۴۱ میلیون تومان بود.

بررسی لایحه بودجه سال آینده کل کشور حاکی از آن است که بودجه شرکت ساخت بیش از ۲۴ درصد نسبت به سال جاری افزایش یافته است.