post

جهش قیمت مسکن در سال‌های آتی نداریم

عاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش صادرات نفت و رفع نسبی محدودیت‌ها در اقتصاد کشور پس از برجام بر رونق آرام بخش مسکن و نداشتن جهش قیمت در سال‌های آتی در این حوزه تاکید کرد.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی در بازار مسکن، گفت: در فاصله سال های ۹۳ و ۹۴ با وجود کاهش نرخ تورم عمومی، نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی با کاهش متناظر مواجه نشد به طوری که نرخ واقعی سود بانکی به میزان کم‌سابقه‌ای افزایش یافت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: این شرایط از طرفی باعث افزایش هزینه تامین پول جهت سرمایه‌گذاری و مصرف در بخش مختلف‌های اقتصادی و از طرف دیگر منجر به افزایش هزینه فرصت پول و جذب عمده نقدینگی کشور در سیستم بانکی شده بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: عامل بالا بودن نرخ سود بانکی در کنار مجموعه عوامل دیگری همچون کاهش درآمدهای نفتی و حاکم بودن شرایط تحریمی بر اقتصاد کشور در این سال‌ها، زمینه ایجاد رکود در اقتصاد کشور را مهیا کرده بودند. اما با کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی و کاهش هزینه فرصت و تامین پول، تا حدودی انگیزه های عاملان اقتصادی برای فعالیت در بخش های مختلف اقتصادی از جمله بخش مسکن افزایش یافته است.

مظاهریان در پاسخ به این سوال که اگر نرخ ۳۳ درصد در ابتدای دولت یازدهم را در نظر بگیریم، نرخ تسهیلات فعلی تقریبا به نصف آن نزدیک شده، اما چرا تحول چشمگیری در خروج از رکود اقتصاد ایجاد نکرده است؟، گفت: همانطور که گفته شد تنها عامل ایجاد رکود در اقتصاد کشور نرخ سود بالای بانکی نبوده است بلکه عوامل دیگری همچون وجود شرایط تحریمی و کاهش درآمدهای نفتی نیز در بروز رکود اقتصادی اخیر در کشور نقش به‌سزایی داشته‌اند. لذا جهت ایجاد رونق فراگیر در کل اقتصاد کشور ضروری است تا مجموعه عوامل ایجاد کننده رکود مرتفع شدند.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر با افزایش صادرات نفت و رفع نسبی محدودیت‌ها در اقتصاد کشور ناشی از اجرای توافق هسته ای، تا حدودی شاهد ایجاد رونق در برخی از بخش‌های اقتصادی از جمله بخش مسکن بوده‌ایم و امید می‌رود به تدریج شاهد رونق بیشتر اقتصادی در کشور باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره اینکه بخش مسکن چه زمانی نسبت به متغیرهای اقتصاد همچون برجام و افزایش صادرات نفت واکنش نشان می دهد به ایلنا گفت: دلیل اصلی ایجاد و تداوم رکود اخیر در بخش مسکن، رشد نامتوازن قیمت مسکن و توان خانوار در سالیان گذشته بوده است؛ بر این اساس سازندگان در بخش مسکن به دلیل عدم‌فروش واحدهای تکمیل شده قادر به سرمایه گذاری مجدد نبودند. لذا انتظار می رود با بهبود تدریجی اقتصاد، درآمد خانوار نیز تقویت گردد و شاهد رونق در بخش ساخت و ساز باشیم.

براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، معاون امور مسکن و ساختمان درباره افزایش قیمت‌ها در دوره رونق گفت: مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن تورم عمومی است و رشد قیمت مسکن در میان و بلندمدت متناسب با تورم عمومی است. با افزایش تورم عمومی از طرفی هزینه های ساخت و ساز افزایش می یابد و از طرف دیگر میزان نرخ سود انتظاری از طرف سازندگان افزایش می یابد.

وی افزود: در نتیجه قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد. بنابراین با کنترل تورم عمومی بخش مهمی از دلایل جهش یا افزایش شدید در قیمت مسکن در سال جاری و حتی سال آینده از بین رفته است و در صورت ادامه کنترل تورم عمومی، می‌توان امیدوار بود دیگر شاهد جهش قیمتی در بازار مسکن در سال‌های آتی نباشیم.

 

post

وام ۱۶۰ میلیونی مسکن ارزان شد

ه گزارش خبرنگار ایران فایل ، ؛گرچه شبکه بانکی در توافق تازه خود برای کاهش نرخ سود، سود تسهیلات را فاکتور گرفت و تغییری در نرخ حداقل ۲۲ درصدی آن ایجاد نکرد، اما سود تسهیلات در حوزه مسکن تا دو درصد کاهش یافته است.
 
این در حالی است که بانک مسکن، حساب صندوق پس انداز یکم را مورد توجه قرار داده و سود این بخش که ۱۳ درصد بود را به ۱۱ درصد رسانده است، پیش تر و دراواسط اسفندماه سال گذشته نیز همزمان با کاهش نرخ سود در شبکه بانکی، سود این گزینه تسهیلاتی مسکن از ۱۴ به ۱۳ درصد رسیده بود.
 
آنطور که بت شکن-مدیرعامل بانک مسکن- اعلام کرده است، نرخ سود تسهیلات حساب صندوق‌های پس انداز مسکن سه گانه  این بانک یعنی صندوق پس انداز مسکن یکم، حساب صندوق پس انداز مسکن جوانان و حساب صندوق پس انداز عادی از ۱۳ به ۱۱ درصد کاهش یافته است.
 
اما حساب صندوق پس انداز یکم که از ابتدای سال گذشته راه‌اندازی شد، بر اساس شرایط جغرافیایی شامل سه گزینه وام دهی در ۴۰، ۶۰، و ۸۰ میلیون تومان  است که البته در سال جاری برای زوجین ارتقا پیدا کرد و بنا بر مصوبه اخیر شورای پول واعتبار سقف وام مسکن از محل صندوق پس انداز به ۸۰، ۱۲۰ و ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت.
 
در حالی نرخ سود در وام های صندوق پس انداز کاهش یافته که به گفته مدیر عامل بانک مسکن، با این اقدام مبلغ اقساط پرداختی مشتریان به میزان حدود ۱۰ درصد کاهش می یابد به طوری که مشتریان می توانند با دریافت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در سقف های ۸۰۰، ۶۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب مبلغ ۸۸۰، ۶۶۰ و ۴۴۰ هزار تومان به صورت ماهانه پرداخت کنند.
 
با این وجود میزان سود وام مسکن در حوزه ساخت و همچنین دریافت وام از محل خرید اوراق کاهش نیافته است و سود وام خرید مسکن از طریق اوراق(بدون سپرده گذاری) حدود ۱۷.۵ درصد خواهد بود. این سود نیز در سال جاری یک درصد کاهش داشت.
post

کدام خانه‌ها در مردادماه بیشترین متقاضی را داشتند؟

گزارش خبرنگار ایران فایل ، ؛بر اساس آمارها، در مردادماه سال ۱۳۹۵، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۷ هزار واحد مسکونی رسید.
تعداد معاملات انجام شده به تفکیک عمر بنای واحد مسکونی
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مردادماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۱٫۷ درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

تعداد معاملات بر حسب قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی
تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع در مردادماه سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که در شهر تهران واحدهای آپارتمانی با محدوده قیمت هر متر مربع ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال با سهم ۱۳٫۸ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده و واحدهایی با محدوده قیمتی هر متر مربع ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال با سهم ۱۳ درصد و ۲۰ تا ۲۵ میلیون ریال با سهم ۱۰٫۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی
تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در مردادماه سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۵٫۲ درصد اختصاص داشته است؛ واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۴٫۴ و ۱۳٫۱درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند؛ در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، ۵۲٫۹ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی
در مردادماه سال ۱۳۹۵ تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت کل هر واحد نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی با ارزش ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۳٫۸ درصد در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، بیشترین سهم از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.
واحدهای دارای ارزش ۱۰۰ تا ۱۵۰ و ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم ۱۳٫۷ و ۱۱٫۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
در مردادماه سال ۱۳۹۵ حدود ۵۲٫۸ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.
post

استندبای مسکن منتظر ۵ اقدام اصلاحی

فعالان بازار مسکن می‌گویند یک اقدام در طرف تقاضا و چهار اقدام درطرف عرضه برای خارج مسکن از حالت استندبای و روشن کردن موتور تولید این بخش واجب است.

نشانه‌هایی مبنی بر آمادگی بخش مسکن برای ورود به دوران پیش رونق مشاهده می‌شود. پایین آمدن توقع فروشندگان، افزایش ناچیز معاملات ماهیانه مسکن در تهران، روند تدریجی حرکت قیمت مسکن و تورم به سمت تلاقی از جمله این سه نشانه محصوب می‌شود.

با این حال پنج عامل بازدارنده در طولانی شدن روند رکود مسکن موثر عنوان ‌می‌شود که نحیف ماندن توان مشتریان به عنوان مولفه موثر در ضعف طرف تقاضا، قوانین پیشفروش مالیات نظام مهندسی و بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی به عنوان ارکان طرف عرضه از جمله این عوامل هستند.

هم اکنون متقاضیان مصرفی که مشتریان بالقوه بازار مسکن محسوب می‌شوند توان لازم برای ورود به بازار را ندارند با اینکه دولت یازدهم سعی کرد طی چند مرحله وام مسکن را افزایش دهد و انرا به سقف ۱۶۰ میلیون تومان رساند، هنوز هیچ تقاضای چشمگیری در کوتاه مدت ایجاد نشده است البته تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید و فروش در پنج ماهه اخیر حدود ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۴ بالا رفته است که می توان پیش بینی کرد این تعداد تا یک سال اینده به مشتریان بازار مسکن تبدیل شوند.

اما انچه باید مد نظر قرار داد این است که رکود مسکن در سال ۱۳۹۴ عمیق ترین رکود نسبت به دوسال قبل آن بود و به همین لحاظ افزایش تعداد دریافت کنندگان مسکن نسبت به سال ۱۳۹۴ نمی‌تواند ملاک مناسبی برای رونق مسکن تلقی شود. از طرف دیگر سازندگان مسکن معتقد اند بالارفتن تعداد معاملات به معنای خروج مسکن از رکود نیست. چرا که رشد نسبی معاملات می‌تواند ناشی از صرف نظر کردن فروشندگان از حداقل سود باشد. به همین دلیل ورود بخش تولید به مکانیزم سوددهی شاخص اصلی رونق مسکن است که انبوه سازان معتقدند چهار طناب در پای این بخش جلوی حرکت آن‌را گرفته است.

عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: تولید مسکن در حال حاضر به هیچ عنوان سود دهی ندارد و در این شرایط که باید با اصلاح قوانین و مشوق عوارض از سازندگان حمایت شود. چهار قانون ضد توسعه این بخش عمل میکند.

مجید نیکنژاد افزود: پیشفروش اصلی ترین ابزار مالی توسعه گران مسکن و ساختمان محسوب می‌شود اما قانون مربوط به این ابزار در حال حاضر ضد توسعه عمل می‌کند و به اعتقاد من قانون پیش فروش ریشه مشاورین املاک صاحب صلاحیت و انبوه سازان را زده است. از طرف دیگر دفاتر اسناد رسمی را وارد این فرآیند کرده اند که اقدامی غیر قانونی است.

وی عامل بازدارنده دیگر را “قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی” عنوان و تاکید کرد: این قانون فقط کارگران دارای کارت مهارت را تحت پوشش قرار می‌دهد که در مغایرت کامل با ماده ۱۴۸ قانون کار است. همچنین کارفرمایان موظف اند تمامی پرسنل خود از کار ساده فاقد کارت مهارت تا مهندسان را بیمه کنند اما بیمه هیچ پوششی در این زمینه ندارد.

عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان با بیان اینکه اجرایی نشدن ماده ۲۹ قانون نظام مهندسی نیز از دیگر مشکلات سازندگان است افزود: موضوع ماده ۲۹ قانون نظام مهندسی، تعیین آیین نامه نظام صنفی کار های ساختمانی است که شامل مهندسان مشاور پیمانکاران و انبوه سازان است. اما با اجرایی نشدن ماده ۲۹ جایگاه انبوه ساز در قانون مشخص نیست.

به گفته نیکنژاد قانون مالیات های مستقیم نیز که از ابتدای سال جاری ابلاغ شده یک ماده از قانون قبلی را که از شفافیت کافی برخوردار بود تحت الشعاع قرار داده است. به نظر میرسد افرادی که در روند تصویب این قانون دست داشته اند از اشراف چندانی برخودار نبوده اند و استنباط ما این است که سازمان امور مالیاتی صرفا اخذ مالیات از کسانی که دارای صلاحیت نیستند را مورد توجه قرار داده است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که وزیر راه و شهرسازی قصد دارد در آینده نزدیک با نمایندگان مجلس در خصوص اصلاح چهار قانون ذکر شده که می‌تواند “رفع موانع تولید” و ” بهبود مستمر فضای کسب و کار” در جهت اقتصاد مقاومتی، کمک کند مذاکراتی صورت دهد.

post

چگونه بر میزان خرید و مصرف مصالح در هر پروژه نظارت داشته باشیم؟

یکی از راههای مدیریت بهتر موجودی انبار، برای کلیه شرکتها و افرادی که به صورت پروژه ای فعالیت می کنند، ثبت گردش مصالح در نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش می باشد. با استفاده از این امکان، به راحتی می توانید از میزان خرید مصالح، میزان استفاده از مصالح در هر پروژه، ضایعات مصالح و… به راحتی مطلع شوید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ پس از ثبت گردش مصالح در نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش، می توانید گزارشاتی چون: گردش مصالح در بازه های زمانی مختلف، موجودی مصالح در پروژه های مختلف، پر مصرف ترین مصالح، ضایعات مصالح و غیره را تهیه نمایید. از جمله گزینه هایی که در محاسبه سود و زیان هر پروژه دخیل می باشند: میزان خرید، مصرفی و ضایعات مصالح است.

گردش مصالح در نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش را می توانید به صورت ریالی و تعدادی داشته باشید. این امکان مانع از خیلی اشتباهات و تخلفات در خرید و مصرف مصالح در پروژه ها می شود.

لیست امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری، ساختمانی، پروژه ای

• امکان تعریف پروژه های متعدد (نامحدود) به صورت مجزا
• امکان تعریف فازهای مختلف پروژه ها به صورت نامحدود
• امکان تعریف مراکز هزینه
• ارائه سرفصلهای حسابداری مخصوص مشاغل پیمانکاری، پروژه ای، ساختمانی و امکان اصلاح و حذف آنها
• امکان دسته بندی و تعریف حسابهای جدید در سه سطح کل، معین و تفضیلی
• امکان تعریف اشخاص به تفکیک پیمانکاران، کارفرمایان، کارمندان، کارگران، فروشندگان مصالح، شرکا، خریداران و…
• امکان ثبت قرارداد کارفرمایان، کارگران، پیمانکاران و سایر اشخاص و اعلام هشدار قبل از به پایان رسیدن قرارداد
• امکان ثبت کارکرد کارگران، پیمانکاران برای چندین پروژه به صورت همزمان
• امکان تعریف تنخواه گردانها و ثبت هزینه های انجام شده توسط آنها به تفکیک پروژه ها
• امکان انتقال بین حسابهای بانکی، تنخواه گردانها، صندوق و…
• امکان ثبت پیش پرداخت و پیش دریافت برای هر پروژه
• امکان ثبت انواع هزینه ها به تفکیک پروژه (هزینه حقوق و دستمزد، خرید مصالح، اداری و…)
• امکان تعریف انواع حساب های بانکی و دسته چکهای آنها
• امکان ثبت سند خودکار در هنگام ثبت دریافت/ پرداخت وجه نقد و یا چک
• امکان دسته بندی و تعریف انواع ابزار و مصالح
• امکان انتقال مصالح بین انبارهای پروژه ها
• امکان ثبت فروش و پیش فروش واحدهای تولیدی هر پروژه
• امکان ثبت انواع چک های بانکی دریافتی، پرداختی و گردش آنها (وصول، برداشت، برگشت، واگذار، ابطال و…)
• امکان ثبت انواع وجوه نقد دریافتی و پرداختی
• امکان چاپ فرم رسید دریافت و پرداخت برای وجوه نقد و چکها
• امکان محاسبه سود و زیان به تفکیک پروژه ها
• امکان تهیه صورت وضعیت برای هر پروژه در فواصل زمانی مختلف و به تفکیک فازهای مختلف پروژه
• امکان تهیه لیست بدهکاران و بستانکاران به تفکیک پروژه ها
• امکان تهیه گزارش از ریز هزینه های انجام شده در هر پروژه به تفکیک و ارائه صورت هزینه به کارفرما
• امکان تهیه گزارش از فازهای مختلف پروژه ها
• امکان تهیه گزارش گردش حسابها (کارفرمایان، پیمانکاران، شرکا، کارمندان، کارگران، تنخواه گردانها، خریداران و…) در هر پروژه
• امکان تهیه گزارش از چکهای برگشتی و ابطال شده دریافتی و پرداختی برای هر پروژه
• امکان تهیه گزارش از گردش حسابهای بانکی، صندوق، تنخواه و… به تفکیک هر پروژه
• امکان مشاهده نمودار هزینه های هر پروژه
• امکان مشاهده نمودار سود و زیان هر پروژه
• امکان مقایسه هزینه ها و سود و زیان پروژه ها به صورت نموداری
• امکان مشاهده سود و زیان پروژه ها به صورت درصدی
• امکان گزارش دفتر روزنامه
• امکان گزارش دفتر کل
• امکان گزارش ترازنامه
• امکان تراز آزمایشی دو ، چهار و شش ستونی هر پروژه
• امکان ثبت سند خودکار در هنگام صدور فاکتور
• ثبت و ویرایش انواع فاکتورهای خرید، مصرفی، فروش، مرجوعی مصالح برای هر پروژه
• امکان محاسبه خودکار مالیات بر ارزش افزوده در هنگام صدور فاکتور
• امکان ثبت یادآوری و هشدار در تاریخ های مختلف
• امکان هشدار تاریخ سررسید چکهای دریافتی و پرداختی
• قابلیت ارسال پیام کوتاه به اشخاص جهت اطلاع از مانده حساب، اعلام تاریخ سررسید چک، تبلیغ، تبریک، تسلیت و سایر اطلاع رسانی ها
• امکان بستن و انتقال حساب پروژه ها به تفکیک، به صورت خودکار در پایان سال
• امکان رأس گیری چک ها
• امکان استفاده تحت شبکه
• امکان تعریف کاربران با امکان تعیین حقوق دسترسی
• امکان گزارش گیری از عملکرد کاربران
• امکان خروجی اکسل در تمامی گزارشات
• امکان پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات هر پروژه به صورت دستی و اتوماتیک
• نرم افزار چاپ چک
• دارای قفل سخت افزاری
• قابلیت اتصال به ماژول ارسال SMS
• پشتیبانی و بروز رسانی اینترنتی و …

شماره تماس: ۳۸۴۰۹۷۸۰-۰۵۱
تلفن همراه شرکت: ۰۹۳۷۹۵۹۹۹۶۳
سامانه پیام کوتاه: ۵۰۰۰۲۰۶۰۰۸
وب سایت: www.kavoshfarda.com
ایمیل: crm@kavoshfarda.com

post

مقایسه عملکرد سازه پارچه ای و سقف پلی کربنات

وشش سطوح بزرگ با استفاده از سازه های غشایی در سال های اخیر به شدت مورد استقبال کارفرمایان در سراسر جهان قرار گرفته است. امکان استفاده از دهانه های بلند و ستون های بسیار کم، سرعت اجرا، راحتی نصب و دوام برخی از ویژگی های این سازه است که باعث استقبال از سازه غشایی شده است. سازه های پلی کربنات و سازه پارچه ای روکش PVC دو نوع از رایجترین انواع سازه های غشایی می باشد. در ایران استفاده از سقف های پلی کرینات برای سایبان انبارها، پوشش استخر و سقف پارکینگ بسیار مورد استفاده قرار گرفته. علی رغم استفاده زیاد پلی کربنات در ایران در دنیا استفاده از این محصول بسیار محدود بوده و استفاده از سازه چادری بسیار متداولتر می باشد. در این مقاله به مقایسه این دو نوع سقف پرداخته شده است. در این مقاله به مقایسه عملکرد سازه پارچه ای و پلی کربنات پرداخته و عملکرد آنها از دیدگاه مهندسی ، طراحی و نصب، امکان طراحی معماری، مقاومت در برابر آتش، ماندگاری و میزان عایق بودن و امکان نورپردازی بررسی خواهیم کرد.

 

طراحی و اجرای سازه چادری در برابر پلی کربنات

نصب و اجرای سازه کششی نیازمند محاسبات کامل مهندسی می باشد از این رو می بایست تمامی اتصالات، فونداسیون و پیچ های رگلاژ کاملا با دقت انجام شده و طی چند مرحله نظارت انجام شود. از این رو تمامی سازه های چادری در کارگاه های مخصوص طراحی شده، سازه های فلزی و پارچه ها ساخته شده و سازه ها به صورت کاملا پیش ساخته به محل نصب منتقل می شود. از این رو سرعت نصب در سایت بسیار سریعتر بوده و تنها به بستن چند پیچ و مهره محدود می شود.

 

در مقابل روش اجرای سازه های پلی کربنات بر مبنای تجربه نصاب اجرا می گردد. این سازه کمتر پیش ساخته شده و معمولا در حین ساخت طراحی می شود از این نظر مدت زمان فعالیت در محل سایت طولانی تر می باشد. به دلیل عدم استفاد از محاسبات مهندسی در بسیاری موارد سازه های پلی کربنات ساخته شده بر اثر باد شدید و یا تغییرات جوی دچار مشکل می شوند.

یکی از مزیت های سازه چادری نسبت به پلی کربنات امکان ایجاد دهانه های بزرگ با تعداد بسیاری کم ستون می باشد، در مورد پوشش استخرها، سقف امفی تئاترها، سقف پارکینگ که محدودیت نصب ستون و طول دهانه بلند از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدت گارانتی چادر و سازه های آن در مورد سازه های چادری به دلیل اطمینان بالا از کیفیت ساخت و همچنین کیفیت بالای پارچه ها به دلیل وارداتی بودن آنها در اکثر مواقع بسیار بلند مدت می باشد به طوری که مدت گارانتی آنها تا ۱۰ سال نیز می باشد.

بیشتر بخوانید

post

۵ دلیل اصلی شکست سازمان ها در مدیریت پروژه

● نکته: چرا در بسیاری از سازمان ها مدیریت پروژه هنوز مشکل دارد؟ من در بسیاری از مراکز آموزشی و مشاوره در این مورد بررسی کرده ام و پنج دلیل اصلی را در زیر بیان می کنم.
به طور کل، شرکت ها و سازمان ها به دنبال بهبود مدیریت پروژه خود می باشند. (به عبارت دیگر، مسلما هیچ سازمانی به دنبال کاهش کیفیت مدیریت پروژه نمی باشد.) با اینکه نمی توانند به خوبی معنای آن را بیان دارند اما همه می دانند که ارزش سازمان به دلیل مدیریت صحیح پروژه ها می باشد.
● پس دلیل افت کیفیت مدیریت پروژه چیست؟ چه چیز سازمان ها را از مدیریت موثر باز می دارد؟
۵. مدیران ارشد گمان می کنند که مدیریت پروژه یک نرم افزار است.
وقتی در مورد مدیریت پروژه با برخی از مدیران صحبت می کنید، آنها در ابتدا فکر می کنند شما ابزاری دارید که به شما امکان مدیریت بهتر پروژه را می دهد. درواقع، اگر ابزاری وجود داشت، شما راحت تر می توانستید آنها را به استفاده از آن ترغیب کنید. بااینکه در برخی از بخش ها مانند ایجاد و مدیریت روش کار، نیاز به ابزار می باشد اما ارزش مدیریت پروژه در اینکار خلاصه نمی شود. درعوض، به مهارت ها و نظم کاری بازمی گردد و در مورد پروسه ها و بهترین تمرین ها بوده و در مورد استفاده از الگوهای رایج صحبت می کند. خوب، مدیریت پروژه نرم افزار نیست.
۴. سازمان ها برای وقت گذاشتن ارزشی قائل نمی باشند.
بسیاری از مردم و همچنین سازمان ها خود را “کننده” می دانند. اگر می خواهید در مدیریت پروژه موفق باشید، باید متوجه شوید که پروسه طرح ریزی ارزشمند می باشد. اگر پروژه را به خوبی طرح ریزی کرده باشید، به طور موثرتری می توانید پروژه را مدیریت نمایید. بسیاری از سازمان ها مایل به مدیریت خوب پروژه هستند اما تمایلی به گذاشتن زمان لازم برروی آن ندارند. هیچ کس نمی خواهد برای طرح ریزی زمان بگذارد. درعوض، همه می خواهند به سرعت کار را شروع کرده و آنقدر از روش آزمون و خطا استفاده کنند تا بالاخره به نتیجه برسند.
۳. ممکن است یک بار تجربه کرده باشید.
یکی از دلایلی که افراد از متدولوژی مدیریت پروژه فرار می کنند، سختی کار، کاغذبازی های زیادی که دارد و متمرکز نمودن توجه برروی مسئله ای خارج از کار می باشد. در برخی موارد، این نگرانی منطقی می باشد زیرا ممکن است متدلوژی مطابق با حجم پروژه طرح ریزی نشده باشد. البته، در این مورد نیز مدیریت پروژه مشکل نیست بلکه مساله تلاشی بی هدف برای پیاده سازی آن می باشد. اگر متدولوژی را به درستی اجرا کنید، نتایج خارق العاده خواهند بود.
۲. سازمان شما متعهد به انجام نمی شود.
بسیاری از سازمان ها می گویند که مدیریت پروژه را برای پروژه های خود لازم دارند اما دوصد گفته چون نیم کردار نیست! آیا دفعه اول که شما کار را تعریف می کنید، همه می گویند “خوب شروع کنیم” ؟ آیا پشتیبان مالی شما می گوید که شما وقت تان را دارید به هدر می دهید و ریسک ها را برایتان فهرست می کند؟ این امر بسیار طبیعی است. حرفها یک چیز می گویند و عمل ها چیز دیگری.
۱. سازمان ها نمی دانند چگونه باید این تغییرات را پیاده سازی کنند.
شما نمی توانید تنها به آموزش دادن به افراد متکی باشید و سپس آنها را در نیمه رها کنید. شما نمی توانید MS Project را خریداری و سپس افراد را در استفاده از آن یاری ندهید. شما برای تغییر در فرهنگ سازمان خود نیاز به زمانی طولانی و روشی چندگانه دارید. در این راه به پشتکار و منابع زیادی دارید. اگر دقت کافی به این مقوله نشود پس از ۶ ماه مجددا رویه به حالت قبل بازخواهد گشت و مدیریت پروزه و موارد مربوط به آن در کمدها خاک خواهد خورد.

post

اصلاحیه مبحث نهم مقررات ملی ساختمان(طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه)

اصلاحیه ویرایش سال ۱۳۹۲ بازنگری مبحث نهم مقررات ملی ساختمان(طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه) طی ماه‌های اخیر توسط دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تدوین گردیده و روز ۳۱ تیر ماه سال جاری با امضای وزیر راه و شهرسازی جهت اقدام ابلاغ گردید.

مشاهده اصلاحیه مبحث نهم مقررات ملی ساختمان از لینک امکان‌پذیر می‌باشد.

post

پیش‎نویس ویرایش دوم مبحث بیست و یکم ملی مقررات ساختمان(پدافند غیرعامل)

کمیته تخصصی مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پس از برگزاری جلسات کارشناسی و دریافت نظرات و بازخوردهای ویرایش موجود این مبحث، اقدام به تهیه پیش‌نویس غیرقابل استناد ویرایش دوم مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان(پدافند غیرعامل) نموده است.

این پیش‌نویس جهت مشاهده اعضای محترم سازمان از لینک قابل دریافت خواهد بود.

مهندسان گرانقدر می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را حداکثر تا اول مهر ماه سال جاری به دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارسال نمایند.

post

هفتمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد

هفتمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد، ۳  تا ۴ اسفند ۱۳۹۵ توسط انجمن سازه های فولادی ایران در شهر تهران برگزار می شود.

 از تمامی پژوهشگران،محققین و دانشجویان علاقه مند دعوت  می گردد جهت ارسال چکیده مقالات تا ۱۵ مهر و همچنین جهت ارائه اصل مقالات خود حداکثر تا ۳۰ آذر با توجه به محورهای برگزاری این دوره کنفرانس اقدام نمایند.

از محورهای اصلی کنفرانس بدین موارد می توان اشاره کرد:

  • سیستم های سازه ای جدید فولادی
  • فولاد پر استحکام
  • سازه های بلند فولادی
  • سازه های مرکب
  • سازه های خاص فولادی (پل، برج انتقال نیرو و … )
  • تئوری طراحی سازه های فولادی
  • مطالعات موردی و عددی در سازه های فولادی
  • و…

[اطلاعات کامل کنفرانس]