post

نیمه دوم سال جهشی در قیمت مسکن نداریم

فریبرز واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران امروز در جمع خبرنگاران با بیان این که گزارش وضعیت بازار مسکن تهیه شده، گفت: در این گزارش وضعیت بازار مسکن در کنار بازارهای رقیب مثل بورس و بانک آماده شد.
 
وی افزود: در این گزارش موضوعات و مولفه‌هایی که در قیمت مسکن و بازار مسکن در کنار بازارهای رقیب مثل بورس، بانک آماده ارائه شده است.
 
واحدی گفت: بازار زمین و مسکن متاثر از فعالیت اقتصادی کشور است.
 
واحدی در مورد پیش‌بینی برای بازار مسکن گفت: پارامترهای زیادی در بازار مسکن تأثیرگذار است بنابراین پیش‌بینی قیمت مسکن همواره دارای انحراف بالایی است.
 
وی با اشاره به بازار مسکن در سال ۹۱  و ۹۲ گفت: زمانی می‌توانیم بگوییم قیمت مسکن افزایش یافته است که قیمت مسکن از تورم عمومی بالاتر رفته باشد اما اگر قیمت مسکن کمتر از تورم افزایش یابد یک افزایش قیمت طبیعی رخ داده است.
 
واحدی گفت: نرخ تورم نقطه‌ای که روند آن در اردیبهشت ماه سال ۹۳ نسبت به اردیبهشت ماه ۹۲ ، ۵۰ درصد کاهش یافته است حاکی از این است که قیمت مسکن جهشی افزایش نخواهد یافت.
 
وی به تحرک‌های بازار مسکن در دو ماه پایانی سال اشاره کرد و گفت: در دو ماه پایانی سال گذشته تحرک‌هایی در بازار مسکن رخ داد و همین روند در فصل بهار در تابستان ۹۲ با آغاز بحث‌های فاز دوم هدفمندی مطرح شد، اما بازار مسکن روند رکود به خود گرفت پس نتیجه می‌گیریم پیش‌بینی جهشی برای قیمت مسکن نداریم و تثبیت هم برای قیمت مصور نیستیم.
 
واحدی گفت: این به این معنی است که افزایش قیمت مسکن بیش از افزایش تورم عمومی جامعه در نیمه دوم سال نخواهد بود.
 
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: در بخش اجاره مسکن و اجاره‌بها در نیمه دوم سال ۹۲ افزایش داشتیم و حجم معاملات حاکی از افزایش تعداد مبایعه‌نامه‌ها در بخش مسکن بوده است.
 
واحدی در خصوص بازار مسکن در سال ۹۳ گفت: در بازار مسکن نیروهایی هستند که همدیگر را خنثی می‌کنند. آنهایی که افزاینده قیمت مسکن هستند در  بحث فاز دوم هدفمندی  بود و افزایش هزینه‌های مرتبط با صدور پروانه ساختمانی و تداوم تورم عمومی جزء عواملی است که باعث افزایش قیمت می‌شود.
 
وی افزود: در طول یک سال گذشته دنبال این بودیم که توان خرید متقاضیان مسکن را بالا ببریم، بنابراین اگر راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن که همانا پرداخت تسهیلات ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومانی است، رخ دهد، انتظار این است که باعث تحرک در بازار مسکن شود.
 
وی به عوامل کاهنده قیمت مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل کاهنده قیمت مسکن پروژه مسکن مهر به صورت غیرمستقیم است که باعث می‌شود قیمت مسکن کاهش یابد، بنابراین آرامشی که به جهت کنترل بازار ارز رخ داده می‌تواند بر ثبات قیمت مسکن تأثیر به سزایی داشته باشد.
 
وی با اشاره به افتتاح واحدهای مسکن مهر همزمان با تکمیل خدمات زیربنایی گفت: تلاش دولت این است که واحدهای مسکن مهر در استان تهران به گونه‌ای جلو برود که در سال ۹۴ تمام واحدهای مسکن مهر تحویل متقاضیان شود، بنابراین سایر وزارتخانه‌های ذیربط باید در تکمیل خدمات زیربنایی همزمان با افتتاح واحدها به وزارت راه و شهرسازی کمک کند.
 
وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر افتتاح واحدهای مسکونی سرعت بیشتری بگیرد و هزینه انشعابات از محل افزایش سقف تسهیلات جبران شود.
 
 
 
وی افزود: تکلیف ما در برنامه ابلاغی دولت با بافت های فرسوده ۳۳۱ هزار و ۵۴۶ واحد است که از این میزان ۱۰۴ هزار و ۸۹۹ واحد تحویل شده است.
 
 
 
وی با اشاره به اینکه سهمیه بنیاد مسکن در طرح مسکن مهر ۳۶ هزار واحد، پرند ۹۵ هزار و ۳۰۰ واحد، پردیس  ۸۹ هزار  و ۴۹۶ واحد  و  اندیشه ۵۸۹۱ است گفت: مجموع پیشرفت فیزیکی پروژه های مسکن مهر ۸۰ درصد است و پیشرفت فیزیکی مسکن مهر بنیاد ۵۰ درصد، پرند ۵۷، پردیس ۱۰، اندیشه ۳۹ درصد است.
 
 
 
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: برای طرح مسکن مهر ۵۹ هزار و ۸۸۶ میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک ها پرداخت شده است و جمع واحدهای افتتاح شده مسکن مهر  ۵۳۵۲۹ دستگاه بوده که برای هفته دولت ۱۷۹۰۰  در هفته دولت تحویل می شود و مابقی (حدود ۹۶ هزار واحد) نیز تا پایان سال یعنی تحویل می شود.
 
واحدی با تاکید بر این که پرونده مسکن مهر شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر بسته می شود، افزود: آمار بنیاد مسکن در خصوص تحویل پروژه های مسکن مهر تا امروز خیلی پایین بوده اما با این حال در اکثر سایت ها عملیات ساخت و ساز به اتمام رسیده است.
 
وی ادامه داد: تاکنون  ۷۷۰۰ واحد تحویل شده و از ۳۶ هزار برنامه بنیاد ۲۰ هزار واحد تا پایان امسال به متقاضیان تحویل می شود. در پرند نیز تا امروز ۲۳۲۹۲ تحویل شده و تا هفته دولت نیز  ۲۶۸۳۸ واحد تحویل می شود.
 
به گفته وی، ۱۵۶۶۹ واحد مسکن مهر در نیمه دوم امسال تحویل می شود که جمع افتتاح پروژه ها از واحدهای ابلاغی ۵۳ هزار و ۵۲۹ واحد بوده است.
 
واحدی ادامه داد: شهر پردیس ۸۹۴۵۶ واحد مسکن مهر در برنامه دارد و از این میزان تاکنون ۷ هزار واحد مسکونی تحویل شده و ۲ هزار و ۲۹۵ واحد تا هفته دولت افتتاح می شود و ۲ هزار و ۷۰۵ واحد تا پایان سال تحویل می شود.
 
*برای خدمات زیربنایی پروژه های مسکن مهر ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است 
 
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با بیان این که برای خدمات زیربنایی پروژه های مسکن مهر ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است گفت: در بحث مسکن اجتماعی با منابع مالی دولت از طریق خیرین مسکن ساز یا بنیاد انقلاب اجرایی می شود و در هفته دولت امسال از این طرح رونمایی می شود.
post

سود وام مسکن جوانان تک‌رقمی شد

بانک مسکن نرخ سود تسهیلات خرید مسکن حساب‌های پس‌انداز جوانان را از ۱۱ به ۹ درصد کاهش داد.

این دومین اقدام بانک مسکن در راستای کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن به زیر ۱۰ درصد – نرخ سود تک‌رقمی – است. شهریور امسال، بانک مسکن در اولین اقدام برای تک‌رقمی کردن نرخ سود تسهیلات مسکن، نرخ سود وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم –صندوق پس‌انداز وام مسکن خانه اولی‌ها – را از ۱۱ درصد به ۵/ ۹ درصد کاهش داد. روابط عمومی بانک مسکن در این رابطه اعلام کرد: براساس این مصوبه کسانی که از تاریخ ۲۲ آبان ماه اقدام به افتتاح حساب در صندوق پس‌انداز مسکن جوانان کنند مشمول نرخ سود ۹ درصد خواهند شد.

هدف اصلی حساب پس‌انداز مسکن جوانان، برنامه‌‌ریزی بلندمدت برای خانه‌‌دار شدن افراد است؛ به این ترتیب این تسهیلات با تاخیر زمانی چند ساله به بازار مسکن خواهد رسید. بنا بر اعلام بانک مسکن، متقاضیان می‌توانند با واریز مبالغ به‌صورت ماهانه، سالانه یا یکجا حداقل پس از ۵ سال و حداکثر پس از ۱۵ سال نسبت به دریافت تسهیلات خرید و احداث مسکن اقدام کنند. براساس مصوبه هیات مدیره بانک مسکن، سقف تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای حساب‌های افتتاحی سال ۱۳۹۵ در پایان سال پنجم در شهر تهران به ۶۰ میلیون تومان، شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم و شیراز) به ۵۷ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۵۴ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین سقف این تسهیلات در پایان سال دهم در شهر تهران ۸۵ میلیون تومان، شهرهای بزرگ ۷۶ میلیون تومان و در سایر شهرها ۷۰ میلیون تومان تعیین شد.
متقاضیان می‌توانند در پایان سال پانزدهم نیز در تهران ۱۱۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. بانک مسکن در راستای سیاست کلان دولت برای خانه‌دار شدن مردم از طریق پس‌انداز و ارائه تسهیلات، در شهریور ماه امسال نرخ سود صندوق پس‌انداز مسکن یکم را از ۱۱ درصد به ۵/ ۹ و ۸ درصد (نرخ سود تسهیلات مسکن در بافت فرسوده) و در دومین اقدام نرخ سود تسهیلات حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان را از ۱۱ درصد به ۹ درصد کاهش داد.
post

بازار مسکن ایران بعد از “ترامپ”

به گفته یک کارشناس مسکن، انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده به دلیل تمرکز او به داخل آمریکا و خودداری احتمالی از نزاعهای بین‌المللی فرصتی را به ایران می‌دهد تا در شرایط پسابرجام اقتصاد خود را شکوفا کند و بخش مسکن را از رکود درآورد.

 

 محمدمهدی مافی اظهار کرد: انتخاب ترامپ ابتدا سریعا بر روی بازارهای بورس، طلا و نفت تاثیر گذاشت، اما اثر این انتخاب بر بازار املاک در کشورهای مختلف دیرتر خود را نشان می‌دهد؛ زیرا این بازار تحت تاثیر اقتصاد کلان قرار دارد و به دنبال آن حرکت می کند.

وی افزود: در شرایطی که احتمالا ترامپ به دلیل روحیه اقتصادی، توجه خود را به رقابت اقتصادی با اروپا و چین معطوف خواهد کرد، فرصت استفاده از فضای پسابرجام برای ایران مهیا می شود و می تواند یکی از اهداف اقتصادی خود در سال ۱۴۰۵ یعنی رساندن انتظار خانه‌دار شدن افراد جامعه از ۱۲ به هشت سال را محقق کند.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: شاید بتوان گفت هم اکنون اقتصاد حرف دوم را در دنیای امروز می‌زند و امیدواریم دولت جمهوری اسلامی ایران بتواند به رونق اقتصادی مدنظر دست یابد. این هدف می تواند از سال آینده با رشد پنج درصد آغاز شود و به دنبال آن بازار مسکن را از رکود خارج کند.

مافی با اشاره به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی در بخش مسکن گفت: در شرایط پسابرجام شرکت‌های خارجی متعددی برای سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان در ایران اعلام آمادگی کردند که امیدواریم گام‌های عملی این همکاری در سال آینده برداشته شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون شرایط برای رونق بخش مسکن فراهم شده است. دولت در ۳.۵ سال گذشته تا حدودی توانست بر رکود غلبه و تورم را کنترل کند.

این کارشناس مسکن کنترل تورم را همسو با پایین آمدن قیمت مسکن دانست و گفت: در طی ۳.۵ سال گذشته تورم حدود ۱۵ درصد بود و قیمت مسکن ثابت ماند. به بیان دیگر قیمت مسکن حدود ۵۵ درصد کاهش یافت و از نظر اقتصادی، زمان برای رونق بخش مسکن مهیا است.

به گفته مافی، هم اکنون فقط نیاز به شرایط روانی و تصور بازار بهتری از سوی مصرف کننده و تولیدکننده داریم که نتیجه انتخابات آمریکا می‌تواند این شرایط روانی را ایجاد کند. اینکه مردم فکر کنند آینده بهتری وجود دارد باعث می شود که مصرف‌کننده و تولیدکننده برای ورود به بازار مسکن تشویق شوند.

وی تاکید کرد: من به چند دلیل نسبت به اقتصاد ایران پس از انتخاب ترامپ خوشبین هستم؛ زیرا مواضعی که ترامپ اتخاذ کرده و سابقه‌ای که از نظر اقتصادی دارد نشان می‌دهد او فردی است که بیشتر به داخل آمریکا تمرکز خواهد کرد تا اینکه در کشورهای دیگر دخالت کند. این فرصتی را برای ما فراهم می کند تا به دنبال امضای برجام شرایط اقتصادی خود را بهبود دهیم.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه عمده تبلیغات ترامپ به مسائل داخلی کشور آمریکا مربوط می‌شد، گفت: ترامپ انتقاداتی به ناتو داشت و بیان می کرد که چرا باید پولهای آمریکا به دفاع از کشورهای اروپایی در پیمان آتلانتیک شمالی اختصاص یابد. لذا می توان امیدوار بود که او از ایجاد تنش‌های مضاعف در خاورمیانه خودداری کند و اجازه دهد ایران مسائل منطقه از جمله مساله سوریه را حل و فصل کند.

post

وام مسکن جوانان تا ۱۱۰ میلیون افزایش یافت+اقساط

عد از افزایش سقف اغلب وام های خرید مسکن در یکی دو سال گذشته، این بار وام مسکن جوانان افزایش یافت و همزمان با کاهش نرخ سود از ۱۱ به ۹ درصد و افزایش دوره بازپرداخت به حداکثر ۲۰ سال همراه شد.

حساب پس انداز مسکن جوانان نوعی برنامه‌ریزی بلند مدت برای خانه‌دار شدن افراد است که متقاضیان می‌توانند با واریز مبالغ به صورت ماهانه و یا یک‌جا حداقل پس از پنج سال و حداکثر بعد از ۱۵ سال نسبت به دریافت تسهیلات خرید و احداث مسکن اقدام کنند.

اقساط وام های ۵۴ تا ۶۰ میلیونی در پایان سال پنجم

این در حالی است که در تازه‌ترین مصوبات بانک مسکن که البته بدون نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار بوده سقف تسهیلات پرداختی به جوانان در سه سطح افزایش یافته است. بر اساس مصوبه هیئت مدیره بانک مسکن سقف تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان برای حساب‌های افتتاح شده در سال ۱۳۹۵ در پایان سال پنجم برای متقاضیان تهرانی تا ۶۰ میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم و شیراز) به ۵۷ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۵۴ میلیون تومان افزایش یافته است.

اما با تغییر سقف تسهیلات قابل اعطا در حساب پس انداز جوانان و همچنین کاهش دو درصدی نرخ سود، میزان اقساط و همچنین سود مجموع در پایان دوره نیز دستخوش تغییر خواهد شد. گرچه زمان بازپرداخت تسهیلات تا ۲۰ سال افزایش یافته، اما اگر متقاضی عرف ۱۲ ساله را انتخاب کند آنگاه به روش بازپرداخت ساده و با سود ۹ درصدی آنگاه متقاضیان تهرانی که در پایان سال پنجم افتتاح حساب وام ۶۰ میلیونی دریافت می‌کنند، باید ماهانه ۶۸۰ هزار تومان قسط و در مجموع ۳۸ میلیون تومان سود به بانک مسکن برگردانند.

همچنین وام ۵۷ میلیونی شهرهای بزرگ شامل قسط حدود ۶۵۰ هزار تومانی و سود بازپرداخت ۳۶ میلیون تومانی است. وام ۵۴ میلیونی هم که برای سایر شهرها اختصاص پیدا می‌کند، قسطی ۶۱۰ هزار تومان و سود مجموع ۳۴ میلیونی را در پایان ۱۲ سال دربر خواهد گرفت.

اقساط وام های ۷۰ تا ۸۵ میلیونی

همچنین سهم پرداخت تسهیلات در پایان سال دهم افتتاح حساب نیز این گونه است که برای تهران ۸۵ میلیون تومان، شهرهای بزرگ ۷۶ میلیون و برای سایر شهرها ۷۰ میلیون تومان خواهد بود.

در این سطح نیز با بازپرداخت ۱۲ ساله و سود ۹ درصد به روش ساده، اقساط برای وام ۸۵ میلیونی حدود ۶۶۰ هزار تومان و سود مجموع ۳۷ میلیون تومان است. برای وام ۷۶ میلیون شهرهای بزرگ نیز قسط ۸۶۰ هزار تومانی و سود بازپرداخت ۴۸ میلیون تومانی تخمین زده می‌شود. در سایر شهرها که وام ۷۰ میلیونی پرداخت می‌شود در پایان ۱۲ سال دریافت کننده باید حدود ۴۴ میلیون تومان سود و هرماه نزدیک به ۸۰۰ هزار تومان قسط به بانک مسکن پرداخت کند.

اقساط میلیونی شد

در پایان سال پانزدهم افتتاح حساب مسکن جوانان نیز حداکثر تسهیلات پرداختی به ۱۱۰ میلیون تومان در تهران می‌رسد. در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون و سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان است. در این سطح در دوره بازپرداخت ۱۲ ساله و با سود ۹ درصد برای وام ۱۱۰ میلیونی قسط ماهانه به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و سود مجموع بازپرداخت به ۷۰ میلیون تومان خواهد رسید.

به عبارتی دریافت کننده وام ۱۱۰ میلیونی در پایان ۱۲ سال باید تا ۱۸۰ میلیون تومان بازپرداخت داشته باشد. در رابطه با وام ۱۰۰ میلیونی شهرهای بزرگ هم باید برای هر ماه حدود یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان قسط و در پایان ۱۲ سال ۶۳ میلیون تومان سود برگردانند. برای وام ۹۰ میلیونی سایر شهرها قسط تا یک میلیون تومان و بازپرداخت تا ۵۷ میلیون تومان می‌رسد.

post

افراد ماهر را در واحدها به کار بگیرید

معاون وزیر کار با ابراز نارضایتی از اجرایی نشدن قانون به کارگیری افراد ماهر و دارای صلاحیت امیدوار است قانون الزام فراگیری آموزشهای فنی و حرفه‌ای که سالها بلاتکلیف و معطل مانده هرچه سریعتر مسیر اجرایی خود را طی کند.

به گزارش بنانیوز محمد امین سازگارنژاد اظهارکرد: در حال حاضر بسیاری از پیمانکاران بخش‌های دولتی از افراد فاقد صلاحیت و گواهینامه مهارت آموزی در پروژه‌ها استفاده می‌کنند، در صورتی که بر اساس قانون الزام به کارگیری آموزشهای فنی و حرفه‌ای کارفرمایان واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی موظفند از متقاضیان اشتغال به کار گواهینامه مهارتی مطالبه و زمینه ارتقای آموزش کارگران ساده، ماهر و نیمه ماهر خود را فراهم کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه قانون الزام فراگیری آموزش‌های فنی‌ وحرفه‌ای برای اشتغال به کار تاکنون اجرایی نشده، در حالی که با اجرای آن زمینه ارتقای بهره‌وری و پایداری مشاغل ایجاد می‌شود.

معاون وزیر کار در عین حال از اتحادیه‌های صنفی خواست تا برای اجرایی شدن هرچه بهتر این قانون از اهرم‌های نظارتی خود استفاده کنند و به خانواده‌ها توصیه کرد خدمات مهارتی مورد نیازشان را از افراد دارای گواهینامه مهارتی بخواهند.

به اعتقاد سازگارنژاد، مهارت آموزی مهمترین راهکار حل معضل اشتغال در کشور است و لازم است فرهنگ مهارت آموزی در میان خانواده‌ها گسترش یابد.

وی گفت: امروز در دنیا توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار جز با مهارت‌آموزی به دست نمی‌آید و جوامعی که به رشد و توسعه اقتصادی رسیده‌اند، مهارت را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده‌اند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در پایان با بیان اینکه بازار کار داخلی و خارجی نیازمند تخصص‌های فنی و مهارتی است، خاطرنشان کرد: اشتغال جوانان یکی از مهمترین دغدغه‌های جامعه است و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در تلاش است با توسعه آموزشهای مهارتی و فنی و حرفه‌ای این دغدغه را برطرف و بستر جذب جویندگان کار و دانش آموختگان به بازار کار را فراهم کند.

 

ایسنا

post

قیمت مسکن به کف حمایتی رسیده است

سلمان خادم المله اظهار کرد: نزدیک سه سال است که قیمت اسمی ملک ثابت مانده و قیمت واقعی آن متناسب با تورم سه سال گذشته کاهش یافته است. به همین دلیل کسانی که منابع خود را در بازار ملک سرمایه‌گذاری کردند با ضرر مواجه شدند و بعید به نظر می‌رسد از این به بعد قیمت‌ها را پایین بیاورند.

وی افزود: وقتی قیمت اسمی مسکن ثابت بوده و با میانگین تورم ۱۵ درصد در طی سه سال مواجه بودیم یعنی قیمت واقعی مسکن حدود ۴۵ درصد کاهش یافته است. این برای کسانی که در ملک سرمایه‌گذاری کردند اتفاق بدی بود. به همین لحاظ دیگر حاضر به فروش ملک خود با قیمت پایین‌تر نیستند. در این شرایط به نظر می‌رسد قیمت املاک و مستغلات به سطح حمایت خود رسیده است.

این کارشناس مسکن درباره علت کاهش ۱۱ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در مهرماه سال جاری نسبت به مهرماه سال قبل گفت: این‌که چرا حجم معاملات افزایش جدی پیدا نمی‌کند به ضعف سیاست‌های تقویت طرف تقاضای مسکن برمی‌گردد. مشوق‌ها و منابع مالی که در اختیار متقاضیان قرار گرفته و کاهش نرخ سود تسهیلات نشان می‌دهد این اقدامات کافی نیست و اگر بخواهیم حجم معاملات افزایش پیدا کند باید سطح مشوق‌ها را افزایش دهیم.

خادم المله خاطرنشان کرد: وقتی شرایط امسال بخش مسکن را با سال گذشته مقایسه می‌کنیم درمی‌یابیم که در تقویت تقاضای مسکن موفق نبوده‌ایم لذا حمایت‌های بیشتری باید انجام شود. بحث رونق معاملات مسکن تابع عواملی مثل قیمت نفت و بهبود شاخص‌های رفاهی است که در چارچوب این بخش نمی‌گنجد. بنابراین انتظار این‌که با بهبود شرایط هریک از دو بخش ذکر شده معاملات مسکن سیر صعودی به خود بگیرد دور از دسترسی نیست.

وی هم‌چنین در بیان پیشنهادی برای افزایش بازدهی بخش مسکن در اقتصاد کلان گفت: دارایی راکدی مثل ملک، پول را می خورد و دیگر امکان معاملاتی شدن آن کاهش پیدا می‌کند. هم اکنون نیز بخش عمده‌ای از دارایی‌های کشور به صورت ملک است که تبدیل کردن آنها به اوراق بهادار جدی گرفته نشده است. اما اگر آن را به اوراق بهادار تبدیل کنیم می‌توانیم سرمایه در گردش ایجاد کنیم. مثلا ملک یک میلیارد تومانی را به یک میلیون برگه هزار تومانی تبدیل کنیم.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به شرایط رکود اقتصاد کشور اظهار کرد: در حال حاضر دولت از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار ندارد. به همین لحاظ یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که می تواند دولت را نجات دهد مولدسازی دارایی‌های دولت است. دولت صاحب اموال و املاک بسیاری در داخل مناطق شهری است که می‌تواند آنها را مولدسازی و تبدیل به اوراق بهادار کنند. در این صورت قابلیت معامله روی آن ایجاد می‌شود. این باعث می‌شود تا توان برای تامین مالی فراهم شود که با این اقدام استارت اشتغال، پرداخت بدهی‌های دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک‌ها را می‌زند.

 

ایسنا

post

خانه‌های خالی از سال بعد مشمول مالیات می‌شوند

حامد مظاهریان اظهار کرد: روند ایجاد سامانه شناسایی خانه های خالی به خوبی در حال بررسی است و هفته قبل در نهاد ریاست جمهوری مطرح شد.

وی افزود: با توجه به اینکه بخشهای مختلف دولت درگیر این سامانه هستند هم اکنون تمرکز روی این موضوع است و به موقع از سال ۱۳۹۶ که خانه های خالی مشمول مالیات می شوند این سامانه راه اندازی خواهد شد.

مظاهریان در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود مسکن، این بخش ظرفیت فشار مالیاتی را دارد یا خیر، گفت: بحث تخصصی مناقشه آمیزی در مورد مالیات بر خانه های خالی و میزانی که قانون تعیین کرده جریان دارد اما به هر حال این موضوع مصوبه مجلس است و باید اجرا شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما از یک سو چشم به اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی داریم که بتوانیم خواسته مجلس را انجام دهیم و از سوی دیگر در حال مباحثه با متخصصان و مجلس هستیم تا اگر امکان پذیر باشد اصلاحاتی در این قانون صورت گیرد.

بنابراین گزارش، از آذرماه سال قبل وزارت راه و شهرسازی شش ماه زمان داشت تا سامانه مالیات خانه‌های خالی را افتتاح کند اما به نظر می‌رسد این وزارتخانه قصد ندارد در شرایط رکود ساخت و ساز با اتخاذ سیاست‌های مالیاتی به سازندگان پشت پا بزند.

قرار بود از ابتدای سال ۱۳۹۵ بر اساس “اصلاحیه طرح مالیات‌های مستقیم” خانه‌های خالی مشمول مالیات شوند که البته هنوز سامانه آن راه‌اندازی نشده است. این تاخیر البته چندان بی‌فایده نیست؛ زیرا تولیدکنندگان مسکن با توجه به رکود معاملات حال و روز خوبی ندارند و هم اکنون تولید مسکن سالیانه بیش از ۴۰۰ هزار واحد نیست؛ در حالی که کشور به سالیانه یک میلیون مسکن نیاز دارد. از سوی دیگر مالیات بخش مسکن آن‌قدر نیست که دولت بتواند به عنوان درآمدی هنگفت روی آن حساب باز کند.

انبوه‌سازان می‌گویند در تمام دنیا وقتی یک بخش اقتصادی با رکود مواجه می‌شود دولت‌ها با ارایه مشوق عوارض و ارایه تسهیلات ارزان قیمت آن بخش را از رکود درمی‌آورند؛ اما در حالی که بخش مسکن از سال ۱۳۹۱ تا کنون با سنگین‌ترین رکود سه دهه اخیر مواجه شده، دولت قصد دارد خانه‌های خالی که فروش نرفته و با خواب سرمایه مواجه شده‌اند مشمول مالیات کند.

برخی کارشناسان بیان می کنند برای مالکانی که قصد فروش یا اجاره ملک خود را ندارند فرار از مالیات کار چندان سختی نیست و می‌توان با کشیدن پرده، چیدن اثاث و روشن نگه داشتن چراغ خانه برای چرخش کنتور، اداره مالیات را گول زد. در عین حال این گروه معتقدند بخش ساخت و ساز هم اکنون شرایط تحمل فشار مالیاتی را ندارد.

post

رونمایی از کمپین «کارگاه ایمن، ساختمان ایمن»

به گزارش«صما» بنابر اعلام مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حوادث ناشی از کار سالانه ۶۰۰ هزار میلیارد ریال برای کشور هزینه در بر دارد که بیش از نیمی از این حوادث به بخش ساختمان اختصاص داشته و تلخ تر آنکه این خسارت ها فقط جنبه مادی نداشته بلکه سالانه تعداد قابل توجهی از خانواده ها ، سرپرست یا یکی از عزیزان خود را از دست می دهند و یا شاهد معلولیت های دائمی و از کارافتادگی آن‌ها می شوند. ضایعه‌ای که جبران نشدنی است و آسیب‌های اجتماعی و لطمات روحی و روانی گسترده‌ای به دنبال خود ایجاد می کند.

به این موارد اگر آمار فوت‌شدگان و مصدومان حوادث آتش‌سوزی، برق گرفتگی و قربانیان مرگ‌های خاموش ( نشت و استنشاق گاز مونوکسیدکربن) را هم اضافه کنیم، ابعاد خسارت‌های غیرقابل جبران فقدان و ضعف ایمنی در هنگام اجرا و بهره‌برداری از ساختمان‌ها، بیش از پیش آشکار می شود که چاره‌جویی اساسی برای مهار، کاهش و حذف این حوادث را ضروری ساخته و آن را به اولویتی جدی در برنامه‌های کلان کشور تبدیل کرده است. درکنار عزم جدی مسئولان، ضرورت دارد تا کلیه عوامل دخیل در چرخه ساخت‌و‌ساز، همچنین افکار عمومی، نسبت به رعایت ضوابط و الزامات ایمنی در اجرای ساختمان‌ها( اعم از دوران ساخت و زمان بهره برداری ) آگاهی یافته و مسئولیت خود در این زمینه را پذیرفته و به انجام برسانند.

در همین راستا مجتمع‌رسانه‌ای‌ساختمان امسال نیز با درک ضرورت و اهمیت پرداختن مستمر به مقوله ایمنی در حوزه ساختمان، برای فرهنگ‌سازی و کمک به توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز جهت ارتقای ایمنی ساختمان، گام پیش نهاده و اقدام به راه اندازی پویش (کمپین) ملی کارگاه ایمن، ساختمان ایمن نموده است که تا پایان سال ۹۶، تمرکز اقدامات رسانه‌ای، علمی و آموزشی خود را بر محورهای زیر قرار داده است:

۱٫ نَه به سقوط از ارتفاع

۲٫ پیشگیری از آتش سوزی در ساختمان

۳٫ ایمن و استانداردسازی تاورکرین‌های شهر

۴٫ آموزش ایمنی برای همه کارگران

۵٫ پیشگیری از حوادث برق گرفتگی

۶٫ جلوگیری از حوادث تخریب و گودبرداری

۷٫ آسانسور ایمن و استاندارد

به همین منظور در نمایشگاه مطبوعات با حضور وزرا، معاونان وزیر، مدیران شهری، نمایندگان مجلس و شورای شهر، کمیسیون‌های تخصصی، انجمن‌ها و تولیدکنندگان مرتبط با ایمنی و بازدیدکنندگان نمایشگاه، از «برنامه ملی – رسانه ای صما برای تحقق؛ کارگاه ایمن، ساختمان ایمن» رونمایی می شود و ضمن امضای این کمپین و جلب توجه عمومی به موضوع ایمنی ساختمان در حین ساخت و بهره برداری، نشست های تخصصی و خبری نیز هر روزه با حضور مسئولان و کارشناسان در غرفه صما برگزار خواهد شد.

لذا از همه فعالان و متخصصان صنعت ساختمان و ایمنی همچنین بازدیدکنندگان دعوت می شود که با حضور در غرفه صما و پیوستن به این کمپین ملی در بالا بردن حساسیت جامعه نسبت به موضوع ایمنی ساختمان مشارکت داشته باشند.