post

استفاده از کاغذ دیواری ضد زلزله

کاغذ دیواری:
کاغذ دیواری پوشش تزیینی است که برای پوشش دادن سطوح دیوارهای داخلی در ادارات، خانه‌ها و دیگر ساختمان‌ها استفاده می‌شود. کاغذ دیواری یکی از جنبه‌های طراحی داخلی به شمارمی‌آید. این نوع پوشش بیشتر به صورت رول و یا به صورت متری فروخته می‌شود و با چسباندن رویی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ دیواری‌ها می‌توانند ساده (به صورت نقاشی) یا به صورت بافته‌ شده (مانند آنگلیپتا)‌ یا با الگوهای گرافیکی ساخته شده‌ باشند.
روش‌های چاپ کاغذ دیواری شامل چاپ سطحی، چاپ به‌وسیله حکاکی، چاپ سیلک ابریشمی، چاپ به صورت دیجیتالی و یا چاپ به وسیله ماشین چاپ چرخشی است.
کاغذ دیواری ضد زلزله‌‌:
با توجه به بحث مقاوم سازی ساختمان‌ها و جلوگیری از ریزش دیوار‌ها و سقف، همچنین کاهش تلفات انسانی و مالی، ابداع کاغذ دیواری ضد زلزله گامی نو در حفاظت مالی و جانی بوده که قادر به جلوگیری از ریزش ساختمان است. این کاغذ دیواری ضد زلزله، نیروی حاصل از زمین‌ لرزه را به تمام دیوار یک ساختمان منتقل کرده و از این طریق مانع از ریزش دیوار می‌شود.
اولین موادی که در تهیه کاغذ دیواری ضد زلزله در نظر گرفته بودند فیبر کربن بود، فرآیندهای مبتنی برالیاف کربن هم خیلی گران هستند و هم خیلی آلوده. فیبر شیشه به دلیل مقاومت و به ویژه خواص الاستیک آن در ترکیب با چسب پلی اورتان انتخاب گردید. این نوع از انواع کاغذ دیواری‌ها به سادگی می‌توانند توسط یک نصاب کاغذ دیواری عادی نصب شود، که به طور کلی باعث کاهش هزینه استفاده از این محصولات می‌شود.
تولید‌ کاغذ دیواری ضد زلزله:
برای تولید این کاغذ دیواری از رشته‌های بسیار نازک و مستحکم شیشه‌ای استفاده شده است. این رشته‌ها به هم بافته شده و یک پوشش ارتجاعی و محکم را تولید می‌کنند. به هنگام تکان خوردن دیوار، این رشته‌های شیشه‌ای انرژی حاصله را در چهار جهت مختلف پخش می‌کنند تا انرژی تقسیم شده و به قسمت خاصی ازدیوار فشار بیشتری وارد نشود.

چسب کاغذ دیواری ضد زلزله:
‌چسب پیوند حیاتی بین الیاف شیشه‌ای کاغذ دیواری و دیوار است و در نتیجه باید به یک اندازه به هر دو سطح پایبند باشد. ‌چسب انعطاف پذیر مخصوصی که در حال حاضر استفاده می‌شود، بر اساس گسترش انطباق پذیر پلی اورتان است‌. پس از نفوذ چسب بداخل دیوار و تبخیر آب موجود، دانه‌های پلی اورتان پوشش بسیار مستحکم روی دیوار ایجاد می‌کنند که باعث انتقال انرژی ناشی از زلزله به جهات مختلف می‌شود.
از مزایای عمده‌ی این چسب، مبتنی بر آب بودن آن است و شامل هیچ حلال آلی دیگری نمی‌شود، به این معنی که چسب کاغذ دیواری ضد زلزله برای استفاده در فضاهای داخلی بسیار مناسب است.
چسب های استفاده شده در کاغذ دیواری ضد زلزله قادر به تقویت سیستماتیک نقاط ضعف یک دیوار هستند. مکانیسم حفاظت، مانند پرانتز مورب از یک خانه نیمه الوار کار می‌کند.
توزیع انرژی زلزله در تمام سطح دیوار که به جذب انرژی و جلوگیری از تاثیر در نقاط تمرکز تنش مانند قاب‌های در و پنجره‌ها ‌می‌شود از زیر بار قرار گرفتن این نقاط جلوگیری می‌کند، حتی اگر پیوندهای تمام طول دیوار ترک بردارند. دیوار پوش الیاف شیشه‌ای و چسب آن، آجر‌ها را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند و مانع از فروپاشی دیوار می‌شود. یا حداقل فروپاشی بخش قابل توجهی از بنا را به تاخیر می‌‌اندازند و از ساکنین محافظت می‌کنند.
ویژگی کاغذ دیواری ضد زلزله:
-راز اصلی این کاغذ دیواری آن است که هم باید سفت و محکم و هم انعطاف‌پذیر باشد.
-این کاغذ حاوی دو عنصر مهم ‌الیاف و رشته‌های سفت و محکم شیشه و دیگری ماده‌ مصنوعی پلی پروپیلن است. الیاف شیشه در چهار جهت مختلف بافته می‌شوند تا اینکه بتوانند نیروهای حاصل از زمین‌لرزه را بر تمامی دیوار تقسیم کنند.
-چنین ویژگی‌ای از ایجاد درز و شکاف در دیوار جلوگیری می‌کند، زیرا نیروهای ناشی از زلزله بر سطح بزرگی تقسیم می‌شوند و دیگر نمی‌توانند بخش‌های ضعیف دیوار را متاثر کنند.
-اگر شدت زلزله زیاد باشد، دیوار شکاف بر می‌دارد، اما این الیاف شیشه‌ای هستند که از فروپاشی دیوار جلوگیری می‌کنند. ماده‌ مصنوعی پلی‌پروپیلین که در داخل این کاغذ دیواری وجود دارد، دو طرف درز دیوار را به هم نگه می‌دارد و از این طریق از ریزش سنگ و آجر جلوگیری می‌کند.
-کاغذ دیواری ضد زلزله همانند کاغذ دیواری‌های معمولی دیگر بر روی سطح داخلی دیوار ساختمان کشیده می‌شود. این کاغذ ویژه را نیز می‌توان رنگ کرد یا بر روی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید.
-یکی از مزایای استفاده از این کاغذ دیواری خاص، سهولت کاربرد آن است. در نصب کاغذ دیواری ضد زلزله، کیفیت و دقت در عملیات زیرسازی، در نصب موفقیت آمیز آن بسیار اهمیت دارد.

پیوستگی سنگ و آجر:
اگر شدت زلزله زیاد باشد، دیوار شکاف برمی‌دارد، اما الیاف شیشه‌ای این کاغذ دیواری از فروپاشی دیوار جلوگیری می‌کنند. ماده‌ مصنوعی ‌‌پلی‌ پروپیلن‌‌ که از مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ دیواری است، دو طرف درز دیوار را روی هم نگه می‌دارد و از این طریق از ریزش سنگ و آجر جلوگیری می‌کند. دیواری که در مقابل زمین لرزه مقاومت بیشتری داشته باشد، هنگام زلزله به مردم امکان و زمان لازم برای گریختن از زیر آوار را داده و شانس نجات پیدا کردن را افزایش می‌دهد. کاغذ دیواری ضد زلزله همانند کاغذ دیواری‌های معمولی  دیگر، روی سطح داخلی دیوار ساختمان کشیده می‌شود. این کاغذ ویژه را نیز می‌توان رنگ کرد یا روی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید. به گفته‌ طراحان، این کاغذ دیواری به‌دلیل داشتن روزنه‌های مختلف از شکل‌گیری کپک نیز جلوگیری می‌کند.
ساخت کاغذ دیواری ضد زلزله برای محافظت دیوارهای مصالح بنایی:
کاغذ دیواری جهت مقاوم سازی دیوارهای مصالح بنایی است که نیروی حاصل از زمین لرزه را در کل سطح دیوار توزیع کرده و با محصور کردن مصالح بنایی ترک خورده، مانع از ریزش دیوار در زلزله میشنود. این نوع کاغذ دیواری ضد زلزله از دو بخش اصلی الیاف شیشه ‌که در جهات مختلف کاملاً به هم بافته شده‌اند و چسب مخصوص که بر پایه پلی یورتان است، تشکیل شده است. امکان نصب آسان و سریع این کاغذ دیواری بر روی پلاستر دیوار و نیز اقتصادی بودن آن در مقایسه با سایر روش‌های مقاوم سازی، از محاسن این پوشش محافظ محسوب میشود.

post

گروه بندی ساختما‌ن‌ها برحسب سیستم ساز‌ه‌ای

استفاده از سیستم‌های نوین ساخت و ساز به صورت تولیدات صنعتی به طوری که بتواند در کاهش مدت زمان اجرا، مصالح مصرفی و حداقل نمودن هزینه‌های مربوطه مؤثر باشد امری مفید و مورد نیاز بازار ساختمان کشور است.‌ صنعتی کردن ساخت، لزوماً به معنی استفاده از یک سیستم کاملاً جدید و متمایز عملیات ساختمانی است. اجرای صنعتی ساختمان پیوندی اساسی با مفهوم پیش سازی دارد که به معنی ساخت بخشی از قطعات تشکیل دهنده ساختمان در محیط کارخانه و حمل و استفاده در محل نهایی است.
گروه بندی ساختما‌ن‌ها برحسب سیستم ساز‌ه‌ای: ساختمان‌ها برحسب سیستم سازه‌ای به شش گروه طبقه بندی می‌شوند.
سیستم دیوارهای باربر:
نوعی سیستم سازه‌ای است که در آن بارهای قائم عمدتاً توسط دیوارهای باربر تحمل می‌شوند و مقاومت در برابر بارهای جانبی توسط دیوارهای باربر که به صورت دیوارهای برشی عمل می‌کنند، تأمین میشود. دیوارهای متشکل از قا‌ب‌های سبک فولادی سرد نورد که با تسمه‌های فولادی و یا صفحات پوششی فولادی مهار شد‌ه‌اند‌، جزء این سیستم محسوب می‌شوند.
سیستم قاب ساختمانی:
نوعی سیستم سازه‌ای است که در آن بارهای قائم عمدتاً توسط قا‌ب‌های فضایی تحمل شده و مقاومت در برابر نیروهای جانبی توسط دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربندی شده تأمین می‌شود. قاب‌های ساختمانی در این سیستم می‌توانند دارای اتصالات ساده و یا گیردار باشند، ولی در تحمل بارهای جانبی مشارکت نخواهند داشت. قاب‌های گیردار باید قادر به تحمل اثر ناشی از اثر P‐Δ باشند.

سیستم قاب خمشی:
نوعی سیستم سازه‌ای است که در آن بارهای قائم توسط قاب‌های فضایی تحمل شده و مقاومت در برابر نیروهای جانبی نیز توسط قاب‌های خمشی تأمین میشود. سازه‌های با قاب‌های خمشی کامل ، و سازه‌های با قا‌ب‌های خمشی در پیرامون و یا در قسمتی از پلان و قاب‌های با اتصالات ساده در سایر قسمت‌های پلان نیز در این گروه جای دارند.
سیستم دوگانه یا ترکیبی:
نوعی سیستم سازه‌ای است که در آن:
۱٫بارهای قائم عمدتاً توسط قاب‌های ساختمانی تحمل می‌شوند.
‌۲٫مقاومت در برابر بارهای جانبی توسط مجموعه‌ای از دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربندی شده همراه با مجموعه‌ای از قا‌ب‌های خمشی تأمین می‌شود. سهم برشگیری هر یک از دو مجموعه با توجه به سختی جانبی و اندرکنش آن دو، در تمام طبقات، تعیین می‌شود.
۳٫‌قاب‌های خمشی باید مستقلاً قادر به تحمل حداقل ۲۵ درصد نیروهای جانبی درتراز پایه و دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربند‌ی شده باید مستقلاً قادر به تحمل حداقل ۵۰ درصد نیروهای جانبی در تراز پایه باشند.
در ساختمان‌های کوتاه‌تر از هشت طبقه و یا با ارتفاع کمتر از ۳۰ متر به جای توزیع بار به نسبت سختی عناصر باربر جانبی، می‌توان دیوارهای برشی یا ق‌ب‌های مهاربندی شده را برای ۱۰۰ درصد بارجانبی و مجموعه قا‌ب‌های خمشی را برای ۳۰ درصد بار جانبی طراحی کرد.
در مواردی که قاب‌های خمشی را اقناع نکنند، سیستم دوگانه جزء سیستم قاب ساختمانی محسوب می‌شود، و در مواردی که دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربند ی شده الزام بند فوق را اقناع نکنند‌، ضریب رفتار R در آن باید برابر ضریب رفتار در سیستم قاب خمشی با شکل پذیری متناظر در نظر گرفته شود.

سیستم ستون کنسولی:
نوعی سیستم ساز‌ه‌ای است که در آن نیروهای جانبی توسط ستو‌ن‌ها به صورت کنسولی تحمل می‌شوند.
سایر سیستم‌های سازه‌ای:
‌استفاده از سیستم‌های سازه‌ای، غیر از آنچه در بالا عنوان شده، به شرطی مجاز است که ویژگی‌های آنها در ارتباط با بارهای قائم و زلزله توسط یکی از آیین نامه‌های معتبر جهانی، به تأیید کمیته اجرایی این آیین نامه رسیده باشد.

post

آشنایی با انواع ترک در ساختمان

به طور کلی ترک ها تا حدودی مشکل ساز هستند که از لحاظ زیبایی غیر قابل قبول باشند و سبب خروج سازه از حالت آب بندی شوند . حتی وجود ترک در ساختمان میتواند بر دوام سازه اثرگذار باشد و از لحاظ سازه ای اهمیت داشته باشند . این نکته را همیشه باید مدنظر قرار داد که از وجود ترک در داخل ساختمان و تاثیر آن بر نمای داخلی ساختمان نباید به سادگی گذشت و هر چه سریعتر باید نسبت به بازسازی ساختمان اقدامات لازم صورت گیرد .
به طور کلی ترک‌های ایجاد شده در ساختمان به دو دسته زیر تقسیم بندی میشوند ؛
ترک غیر سازه ‌ای ، معمولاً عرض و عمق این ترک‌های کم است و از اهمیت زیادی به لحاظ تخریب ساختمان و خطرات جانی برخوردار نیستند و یکی از دلایل آن میتوان به تغییرات رطوبت اشاره نمود .
ترک سازه‌ای ، ترک‌هایی با عرض ۱/۵ تا ۲ میلیمتر و عمق ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر ترک‌های سازه‌ایی هستند ، که به لحاظ اهمیت می‌بایست مورد توجه قرار گیرد که بعضاً موجب تخریب و آسیب‌های جانی نیز می‌شوند.

در مواردی که ترک از نوع سازه‌ای باشد ؛ آن عضو ترک خورده می‌بایست یا تخریب و از نو بازسازی‌ اختمان صورت گیرد و یا اینکه در محل ترک به روش خاص دوخته شود.

موقعیت ترک در ساختمان :
ترک‌های عمیق :
این ترک‌ها گاهی به طور دائمی به وجود می‌آید و دلیل آن نشست مرتب پی است که در این صورت‌، بودن ساکنان در ساختمان خطرناک است.

ترک‌های ثابت :
معمولاً پس از نشست پی‌، تحرک ساختمان کم می‌شود. این پدیده بر اثر قطع رطوبت و فشرده شدن سطح زیر پیش می‌آید. در نتیجه‌، شکست و ترک دیوار و اسکلت بنا نیز متوقف‌ و حالت آن ثابت می‌شود.

ترک‌های معمولی ( مویی) :
این ترک‌ها در اثر افت‌های کوچک در اسکلت بنا و به واسطه نیروها و در مواردی به علت نوع مصالح اندود به وجود می‌آیند. رطوبت‌، انقباض و انبساط حاصله در مقابل خشک شدن سطوح مرطوب‌، باعث ایجاد ترک‌های مویی می‌شود.

انواع ترک در ساختمان :

ترک‌های افقی :
ترک‌هایی که در راستای افق و در طول دیوار ایجاد می‌شود معمولاً به دو دلیل عمده بوجود می‌آیند.

به هنگام اجرای دیوار، استاد کار می‌بایست دیوار را تا ارتفاع نیمه از تراز انتهایی اجرا نماید و پس از خشک شدن و گیرش دیوار در مرحله بعد آنرا تا تراز ارتفاعی نهایی برساند. این ناپیوستگی در اجرا موجب نشست گرد و غبار خاک بر روی محل ناپیوسته دیوار می‌شود. این گرد و غبار از جنس دانه‌های رس ‌بوده ‌که حالت چربی دارند و در صورتی که استادکار قبل از اجرای نیمه دوم دیوار محل ناپیوستگی را از گرد و غبار نشوید پس از اجرا احتمال وجود ترک افقی در محل ناپیوستگی احتمالش ممکن است .
در صورتی که دیوار در یک مرحله اجرا شود، طبق روش توضیح داده در بند یک نباشد، دیوار کمانش کرده و یا در اصطلاح دیوار شکم می‌دهد و موجب ایجاد ترک افقی در دیوار و در نتیجه ترک دیوار میشود .
ترک‌های عمودی :
هنگامی که عمق‌ یا عرض این ترک‌ها زیاد ‌یا در اعضای دیگر سازه همچون سقف، کف و سایر قسمت ها ، و یا اینکه در سنگ قرنیز ادامه داشته باشند به دلیل اینکه ترک سازه‌ایی هستند از اهمیت فراوانی برخوردار است و علل ایجاد ترک‌های عمودی شامل موارد زیر است :

ترک‌های سازه‌ایی عمودی عمدتاً به دلیل نبود شناژ قایم یا کمبود آن و ایجاد فاصله زیاد بین شناژها ایجاد و در اصطلاح عامیانه گویند دیوار کمر می‌شکند.
در صورتی که پی زیر دیوار حرکت کند ترک‌های عمودی ایجاد می‌نماید.
در اثر اجرای نادرست هشتگیر در تقاطع دیوارها ترک‌های عمودی ایجاد می‌شود.

ترک‌های مورب :
ترک‌هایی که معمولاً زاویه ۴۵ درجه نسبت به راستای افق دارند، به ترک‌های مورب معروف هستند. این ترک‌ها اغلب در اثر نشست دیوار ایجاد شده و نشانه شکسته شدن دیوار است. این نوع از ترک بسیار خطرناک ‌است . جهت تعیین محل نشست دیوار، در این نوع ترک ، اولین کار معین کردن راستای ترک است ، که برای این منظور باید عمود بر راستای ترک به سمت پایین ، طرف نشست کرده دیوار را مشخص نمود.

تعمیر ترک‌های ساختمان :

اساساً تعمیرات ساختمان به منظور جلوگیری از به هدر رفتن منابع که هزینه‌ی سنگینی را هم به ما تحمیل می‌کند و از طرفی امنیت جانی و رفاهی ساکنان را هم به خطر می‌اندازد صورت می‌گیرد. عمده علّت اصلی ترک ، که رفته رفته سبب خرابی بناها میشود ، نشست پی بر اثر عواملی همچون رطوبت و فشارهای وارده از طبقات ، بی مقاومتی خاک و عملکردهای آن میباشد .
عامل نشست پی ساختمان را هم میتوان ، نوع مصالح مصرفی و اجرای غیرفنی دانست . در مجموع، بر اثر حرکات زمین، اسکلت بنا حرکت می‌کند و شکست‌های مختلف که شامل ترک‌های عمیق ‌یا معمولی و در مواردی به شکل مویی است، نمایان می‌شود. در همه‌ی موارد، جهت تعمیر و نگهداری بنا، پس از اطمینان کامل از اینکه نشست و یا حرکت‌های که موجب بروز ترک در ساختمان شده است تثبیت شده است ، با لحاظ کردن نکات ایمنی ، ترک‌ها را کاملاً باز می‌کنیم ، اطراف آنها را عمق بیشتری می‌دهیم، سپس به منظور چسبندگی بیشتر مصالح بکار رفته با محل ، محل ترک‌ها را جارو زده و مرطوب می‌کنیم . پس از آن ، به منظور جلوگیری از ترک خوردگی دوباره اقدام به مصلح کردن ( توری گالوانیزه و آرماتورگذاری) محل ترک‌ها نموده و سپس با مصالح و مواد مناسب سطوح آنرا پر میکنیم .

تعمیر ترک‌های نیمه عمیق :
بر اثر حرکت پذیری سقف توفال که از انقباض و انبساط رطوبت و حرارت حاصل می‌شوند. ترک‌هایی به وجود می‌آید. این ترکها را با نوک کاردک و ماله خالی می‌کنیم، و سپس‌ آماده کشی‌‌ و پرداخت کٌشته و با پنبه زنی ، ترکها را می‌گیریم و آماده نقاشی می‌کنیم.

تعمیر ترک‌های عمیق :
اطراف ترک را با تیشه می‌تراشیم و سپس درز آن را کاملاً خالی می‌کنیم. به کار بردن گچ دستی و کف کش کردن، درون ترک را پر و سطح آنرا با گچ آماده صاف می‌کنیم‌. سپس با گچ کشته و پنبه آب‌، سطوح آنرا کاملاً پرداخت و آماده نقاشی می‌کنیم. به منظور جلو گیری از خطر کپ کردن، کشته کشی را در بعد وسیعی انجام می‌دهیم .در این مواقع، باید اصولی را به کار برد تا سطح ترک از اطراف به شکل پخ از گچ کاری و اندود برداشته شود تا عمق ترک در سطحی عریض پیوند شود. به این عمل اصطلاحاً پرداخت کردن، کشته و هم سطح کردن با زمینه در گچ کاری قدیمی می‌گویند.

تعمیر ترک در تقاطع دیوار :
دیوارها بر اثر نداشتن پیوند با هشت گیر ترک می‌خورند. در مواقعی نشست و شکست دیوارها، ترکها کاملاً باز و رویت می‌شوند‌. در بعضی موارد، این ترک‌ها بسیار عمیق هستند، به طوری که می‌توان دست را در درون آنها حرکت داد. در این حالت، به صورت زیر عمل می‌کنیم ؛
سطح ترک را از دو طرف کاملاً با تیشه می‌تراشیم، و پس از جارو کردن، سطوح آن را کاملاً مرطوب می‌کنیم‌.
چنانچه لازم باشد، کناره‌های ترک را با قلم و چکش چند سانتیمتر بازتر می‌کنیم تا نشست گچ با عمق بیشتری انجام شود.
ملات گچ تیزون را شلاقی در درون ترک می‌کوبیم تا سطح ترک کاملاً پر شود.
پس از پر کردن ترک به شکل سرتاسری و کف کش کردن گچ تیزون، اندود گچ و خاک را اجرا می‌کنیم.
در صورت نیاز، ترک را شمشه گیری می‌کنیم تا در سطح گچ‌کاری یکنواختی به وجود آید.
با گچ آماده و سپس گچ کشته، سطح اندود را ‌سفیدکاری ‌می‌کنیم و با پنبه آب زدن برای پرداخت، گچ‌کاری را خاتمه می‌دهیم.
چنانچه در محل تقاطع دیوار ابزار گرد زده شود، یعنی ماهیچه به وجود آید، ترک مجددی پیش نخواهد آمد.

منظور از هشت گیر ؛
در اجرای تیغه های آجری بیشتر از ۲۲ سانتی برای به وجود آوردن قفل و بست بین تیغه های عمود بر هم از آجرهای چارک و سه قد استفاده میکنند تا هم درز آجرها روی یک خط قایم نباشه و به قولی آجرها با هم کلید و درگیر باشند و هم در آن قسمت کنج دیوارها به یکدیگر اتصال داشته باشند .

تعمیر ترک نعل درگاه :
به علت‌های زیر، نعل درگاهی و سطوح زیر آن می‌شکنند.
در اثر نشست ستون زیر نعل درگاه، به علت اهرم ‌شدن آن، برش افقی به وجود آید.
برش‌های عمودی به خاطر وجود پیوند و اثر نیروهای فشاری در امتداد تیر نعل درگاه و برش‌های طولی بعد از مقدار گیر نعل درگاه به وجود می‌آید که در هر دو حالت، جداره ترکها را می‌تراشیم، باز می‌کنیم و سپس گرد آن را می‌گیریم‌. سپس، محل مرطوب شده را با گچ به اصطلاح تیزون (‌زودگیر‌) پر می‌کنیم و زمینه را با کشته کشی آماده می‌سازیم و سپس ترکها را به ترتیب ترمیم و تعمیر می‌کنیم.

خطر ترک‌ها در ساختمان :
ترک‌ها یک کوتاهی و قصور واقعی و مرئی هستند.
‌ترک‌ها ظرفیت باربری سازه‌ها را کاهش می‌دهند.
‌ترک‌ها به رطوبت اجازه می‌دهند تا به درون سازه بتنی نفوذ کرده و قابلیت استفاده عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
‌ترک‌ها خطر نفوذ کلرورها را که در معرض نمک‌های ذوب یخ و یخ زدگی و ذوب شدگی مداوم مهستند افزایش می‌دهند.(مثلاً پای ستون‌ها، پل‌ها‌، سطوح پارکینگ‌ها).
‌ترک‌ها سبب تشدید خوردگی بتن و آرماتورها شده و قابلیت استفاده از سازه‌ بتنی را کاهش می‌دهند.
‌به طور کلی ترک‌ها سبب تخریب تدریجی سازه‌های بتنی میشوند.

عرض ترک فاصله بین لبه‌های ترک است که روی سطح المان سازه عمود بر امتداد ترک اندازه گیری می‌شود. عرض ترک تنها مبنای بررسی ترک ‌نیست بلکه ضخامت و بیشتر از همه دانسیته پوشش بتنی در مجاورت ترک برای حفاظت در برابر خوردگی دراز مدت بتن آرمه ضروری و مهم است.
برای محاسبه عرض واقعی ترک از ترک سنج‌ها استفاده می‌شود. برای چنین کاری تاریخ‌، ساعت، روز، وضعیت هوا و دمای محیط و دمای سازه در طول هر اندازه گیری که برای تشخیص انجام می‌شود می‌بایست یادداشت شود.
به طور کلی ترک ها تا حدودی مشکل ساز هستند که از لحاظ زیبایی غیر قابل قبول باشند و سبب خروج سازه از حالت آب بندی شوند . حتی وجود ترک در ساختمان میتواند بر دوام سازه اثرگذار باشد و از لحاظ سازه ای اهمیت داشته باشند . این نکته را همیشه باید مدنظر قرار داد که از وجود ترک در داخل ساختمان و تاثیر آن بر نمای داخلی ساختمان نباید به سادگی گذشت و هر چه سریعتر باید نسبت به بازسازی ساختمان اقدامات لازم صورت گیرد .

به طور کلی ترک‌های ایجاد شده در ساختمان به دو دسته زیر تقسیم بندی میشوند ؛
ترک غیر سازه ‌ای ، معمولاً عرض و عمق این ترک‌های کم است و از اهمیت زیادی به لحاظ تخریب ساختمان و خطرات جانی برخوردار نیستند و یکی از دلایل آن میتوان به تغییرات رطوبت اشاره نمود .
ترک سازه‌ای ، ترک‌هایی با عرض ۱/۵ تا ۲ میلیمتر و عمق ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر ترک‌های سازه‌ایی هستند ، که به لحاظ اهمیت می‌بایست مورد توجه قرار گیرد که بعضاً موجب تخریب و آسیب‌های جانی نیز می‌شوند.
در مواردی که ترک از نوع سازه‌ای باشد ؛ آن عضو ترک خورده می‌بایست یا تخریب و از نو بازسازی‌ اختمان صورت گیرد و یا اینکه در محل ترک به روش خاص دوخته شود.

موقعیت ترک در ساختمان :
ترک‌های عمیق :
این ترک‌ها گاهی به طور دائمی به وجود می‌آید و دلیل آن نشست مرتب پی است که در این صورت‌، بودن ساکنان در ساختمان خطرناک است.

ترک‌های ثابت :
معمولاً پس از نشست پی‌، تحرک ساختمان کم می‌شود. این پدیده بر اثر قطع رطوبت و فشرده شدن سطح زیر پیش می‌آید. در نتیجه‌، شکست و ترک دیوار و اسکلت بنا نیز متوقف‌ و حالت آن ثابت می‌شود.

ترک‌های معمولی ( مویی) :
این ترک‌ها در اثر افت‌های کوچک در اسکلت بنا و به واسطه نیروها و در مواردی به علت نوع مصالح اندود به وجود می‌آیند. رطوبت‌، انقباض و انبساط حاصله در مقابل خشک شدن سطوح مرطوب‌، باعث ایجاد ترک‌های مویی می‌شود.

انواع ترک در ساختمان :

ترک‌های افقی :
ترک‌هایی که در راستای افق و در طول دیوار ایجاد می‌شود معمولاً به دو دلیل عمده بوجود می‌آیند.

به هنگام اجرای دیوار، استاد کار می‌بایست دیوار را تا ارتفاع نیمه از تراز انتهایی اجرا نماید و پس از خشک شدن و گیرش دیوار در مرحله بعد آنرا تا تراز ارتفاعی نهایی برساند. این ناپیوستگی در اجرا موجب نشست گرد و غبار خاک بر روی محل ناپیوسته دیوار می‌شود. این گرد و غبار از جنس دانه‌های رس ‌بوده ‌که حالت چربی دارند و در صورتی که استادکار قبل از اجرای نیمه دوم دیوار محل ناپیوستگی را از گرد و غبار نشوید پس از اجرا احتمال وجود ترک افقی در محل ناپیوستگی احتمالش ممکن است .
در صورتی که دیوار در یک مرحله اجرا شود، طبق روش توضیح داده در بند یک نباشد، دیوار کمانش کرده و یا در اصطلاح دیوار شکم می‌دهد و موجب ایجاد ترک افقی در دیوار و در نتیجه ترک دیوار میشود .
ترک‌های عمودی :
هنگامی که عمق‌ یا عرض این ترک‌ها زیاد ‌یا در اعضای دیگر سازه همچون سقف، کف و سایر قسمت ها ، و یا اینکه در سنگ قرنیز ادامه داشته باشند به دلیل اینکه ترک سازه‌ایی هستند از اهمیت فراوانی برخوردار است و علل ایجاد ترک‌های عمودی شامل موارد زیر است :

ترک‌های سازه‌ایی عمودی عمدتاً به دلیل نبود شناژ قایم یا کمبود آن و ایجاد فاصله زیاد بین شناژها ایجاد و در اصطلاح عامیانه گویند دیوار کمر می‌شکند.
در صورتی که پی زیر دیوار حرکت کند ترک‌های عمودی ایجاد می‌نماید.
در اثر اجرای نادرست هشتگیر در تقاطع دیوارها ترک‌های عمودی ایجاد می‌شود.

ترک‌های مورب :
ترک‌هایی که معمولاً زاویه ۴۵ درجه نسبت به راستای افق دارند، به ترک‌های مورب معروف هستند. این ترک‌ها اغلب در اثر نشست دیوار ایجاد شده و نشانه شکسته شدن دیوار است. این نوع از ترک بسیار خطرناک ‌است . جهت تعیین محل نشست دیوار، در این نوع ترک ، اولین کار معین کردن راستای ترک است ، که برای این منظور باید عمود بر راستای ترک به سمت پایین ، طرف نشست کرده دیوار را مشخص نمود.
تعمیر ترک‌های ساختمان :

اساساً تعمیرات ساختمان به منظور جلوگیری از به هدر رفتن منابع که هزینه‌ی سنگینی را هم به ما تحمیل می‌کند و از طرفی امنیت جانی و رفاهی ساکنان را هم به خطر می‌اندازد صورت می‌گیرد. عمده علّت اصلی ترک ، که رفته رفته سبب خرابی بناها میشود ، نشست پی بر اثر عواملی همچون رطوبت و فشارهای وارده از طبقات ، بی مقاومتی خاک و عملکردهای آن میباشد .
عامل نشست پی ساختمان را هم میتوان ، نوع مصالح مصرفی و اجرای غیرفنی دانست . در مجموع، بر اثر حرکات زمین، اسکلت بنا حرکت می‌کند و شکست‌های مختلف که شامل ترک‌های عمیق ‌یا معمولی و در مواردی به شکل مویی است، نمایان می‌شود. در همه‌ی موارد، جهت تعمیر و نگهداری بنا، پس از اطمینان کامل از اینکه نشست و یا حرکت‌های که موجب بروز ترک در ساختمان شده است تثبیت شده است ، با لحاظ کردن نکات ایمنی ، ترک‌ها را کاملاً باز می‌کنیم ، اطراف آنها را عمق بیشتری می‌دهیم، سپس به منظور چسبندگی بیشتر مصالح بکار رفته با محل ، محل ترک‌ها را جارو زده و مرطوب می‌کنیم . پس از آن ، به منظور جلوگیری از ترک خوردگی دوباره اقدام به مصلح کردن ( توری گالوانیزه و آرماتورگذاری) محل ترک‌ها نموده و سپس با مصالح و مواد مناسب سطوح آنرا پر میکنیم .

تعمیر ترک‌های نیمه عمیق :
بر اثر حرکت پذیری سقف توفال که از انقباض و انبساط رطوبت و حرارت حاصل می‌شوند. ترک‌هایی به وجود می‌آید. این ترکها را با نوک کاردک و ماله خالی می‌کنیم، و سپس‌ آماده کشی‌‌ و پرداخت کٌشته و با پنبه زنی ، ترکها را می‌گیریم و آماده نقاشی می‌کنیم.

تعمیر ترک‌های عمیق :
اطراف ترک را با تیشه می‌تراشیم و سپس درز آن را کاملاً خالی می‌کنیم. به کار بردن گچ دستی و کف کش کردن، درون ترک را پر و سطح آنرا با گچ آماده صاف می‌کنیم‌. سپس با گچ کشته و پنبه آب‌، سطوح آنرا کاملاً پرداخت و آماده نقاشی می‌کنیم. به منظور جلو گیری از خطر کپ کردن، کشته کشی را در بعد وسیعی انجام می‌دهیم .در این مواقع، باید اصولی را به کار برد تا سطح ترک از اطراف به شکل پخ از گچ کاری و اندود برداشته شود تا عمق ترک در سطحی عریض پیوند شود. به این عمل اصطلاحاً پرداخت کردن، کشته و هم سطح کردن با زمینه در گچ کاری قدیمی می‌گویند.

تعمیر ترک در تقاطع دیوار :
دیوارها بر اثر نداشتن پیوند با هشت گیر ترک می‌خورند. در مواقعی نشست و شکست دیوارها، ترکها کاملاً باز و رویت می‌شوند‌. در بعضی موارد، این ترک‌ها بسیار عمیق هستند، به طوری که می‌توان دست را در درون آنها حرکت داد. در این حالت، به صورت زیر عمل می‌کنیم ؛
سطح ترک را از دو طرف کاملاً با تیشه می‌تراشیم، و پس از جارو کردن، سطوح آن را کاملاً مرطوب می‌کنیم‌.
چنانچه لازم باشد، کناره‌های ترک را با قلم و چکش چند سانتیمتر بازتر می‌کنیم تا نشست گچ با عمق بیشتری انجام شود.
ملات گچ تیزون را شلاقی در درون ترک می‌کوبیم تا سطح ترک کاملاً پر شود.
پس از پر کردن ترک به شکل سرتاسری و کف کش کردن گچ تیزون، اندود گچ و خاک را اجرا می‌کنیم.
در صورت نیاز، ترک را شمشه گیری می‌کنیم تا در سطح گچ‌کاری یکنواختی به وجود آید.
با گچ آماده و سپس گچ کشته، سطح اندود را ‌سفیدکاری ‌می‌کنیم و با پنبه آب زدن برای پرداخت، گچ‌کاری را خاتمه می‌دهیم.
چنانچه در محل تقاطع دیوار ابزار گرد زده شود، یعنی ماهیچه به وجود آید، ترک مجددی پیش نخواهد آمد.

منظور از هشت گیر ؛
در اجرای تیغه های آجری بیشتر از ۲۲ سانتی برای به وجود آوردن قفل و بست بین تیغه های عمود بر هم از آجرهای چارک و سه قد استفاده میکنند تا هم درز آجرها روی یک خط قایم نباشه و به قولی آجرها با هم کلید و درگیر باشند و هم در آن قسمت کنج دیوارها به یکدیگر اتصال داشته باشند .

تعمیر ترک نعل درگاه :
به علت‌های زیر، نعل درگاهی و سطوح زیر آن می‌شکنند.
در اثر نشست ستون زیر نعل درگاه، به علت اهرم ‌شدن آن، برش افقی به وجود آید.
برش‌های عمودی به خاطر وجود پیوند و اثر نیروهای فشاری در امتداد تیر نعل درگاه و برش‌های طولی بعد از مقدار گیر نعل درگاه به وجود می‌آید که در هر دو حالت، جداره ترکها را می‌تراشیم، باز می‌کنیم و سپس گرد آن را می‌گیریم‌. سپس، محل مرطوب شده را با گچ به اصطلاح تیزون (‌زودگیر‌) پر می‌کنیم و زمینه را با کشته کشی آماده می‌سازیم و سپس ترکها را به ترتیب ترمیم و تعمیر می‌کنیم.

خطر ترک‌ها در ساختمان :

ترک‌ها یک کوتاهی و قصور واقعی و مرئی هستند.
‌ترک‌ها ظرفیت باربری سازه‌ها را کاهش می‌دهند.
‌ترک‌ها به رطوبت اجازه می‌دهند تا به درون سازه بتنی نفوذ کرده و قابلیت استفاده عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
‌ترک‌ها خطر نفوذ کلرورها را که در معرض نمک‌های ذوب یخ و یخ زدگی و ذوب شدگی مداوم مهستند افزایش می‌دهند.(مثلاً پای ستون‌ها، پل‌ها‌، سطوح پارکینگ‌ها).
‌ترک‌ها سبب تشدید خوردگی بتن و آرماتورها شده و قابلیت استفاده از سازه‌ بتنی را کاهش می‌دهند.
‌به طور کلی ترک‌ها سبب تخریب تدریجی سازه‌های بتنی میشوند.

عرض ترک فاصله بین لبه‌های ترک است که روی سطح المان سازه عمود بر امتداد ترک اندازه گیری می‌شود. عرض ترک تنها مبنای بررسی ترک ‌نیست بلکه ضخامت و بیشتر از همه دانسیته پوشش بتنی در مجاورت ترک برای حفاظت در برابر خوردگی دراز مدت بتن آرمه ضروری و مهم است.
برای محاسبه عرض واقعی ترک از ترک سنج‌ها استفاده می‌شود. برای چنین کاری تاریخ‌، ساعت، روز، وضعیت هوا و دمای محیط و دمای سازه در طول هر اندازه گیری که برای تشخیص انجام می‌شود می‌بایست یادداشت شود.

ترمیم کننده بتن معمولیRP N500
پودر بر پایه سیمان ، ترمیم سطوح آسیب دیده ، ضد آب نمودن نفوذ ناپذیری بتن و عدم انقباض
شرح :
ترمیم کننده پودری معمولی بر پایه سیمان پرتلند و با دانه بندی مناسب ساخته شده است. از این ماده برای ترمیم سطوح آسیب دیده، ، پر کردن تخلخل های ریز و افزایش مقاومت فشاری و خمشی استفاده می شود. چسبندگی مناسب وعدم انقباض به سطوح زیرین از دیگر ویژگی های این ماده است.
خواص و اثرات :
رفع کلیه آسیب های سطحی و ترک خوردگی ها
افزایش مقاومت به سایش
چسبندگی بسیار بالا به انواع مصالح
عدم ایجاد انقباض و ترک خوردگی
عدم نفوذ آب در سطوح
مقاوم در برابر سیکلهای انجماد و ذوب
کاربرد آسان و ایجاد خمیری کارپذیر
کاربرد :
پر کردن حفره ها ، ناهموری ها
هموار نمودن سطوح
ترمیم سطوحی که به طور مستقیم در معرض جریان آب قرار دارند
استاداردها :
این ماده مطابق با استاندارد۱۹۱ ASTM-C تولید می گردد.
میزان مصرف :
به ازای هر کیسه ۲۵ کیلوگرمی از این ماده ۶-۵/۷ لیتر آب اضافه می شود.
روش مصرف:
سطح زیر کار باید تمیز، خشک واز هر نوع آلودگی ، گرد و غبار ، چربی ورنگ پاک باشد. ابتدا آب لازم را به داخل دستگاه همزن ریخته و در حالی که دستگاه روشن است پودر مورد نیاز را به آرامی به آب اضافه کرده و اختلاط را تا رسیدن به یک ملات همگن با رئولوژی مناسب ادامه دهید. برای اجرا ابتدا سطح مورد نظر را مرطوب نموده سپس ملات همگن را توسط ماله یا کاردک اجرا کنید . اجرا باید در مدت زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه انجام شود. برای عملیات فرآوری محل مورد نظر ۶ روز مرطوب نگه داشته شود.
شرایط نگهداری :
دربسته بندی اولیه و در انبار سر پوشیده به دور از تابش مستقیم آفتاب در دمای °C 30-5 به مدت یک سال پس از تاریخ تولید قابل نگهداری می باشد.
نوع بسته بندی :
بسته ۲۵ کیلو گرم
نکات ایمنی :
این ماده آتش زا نبوده و برای محیط زیست مضر نمی باشد. از تماس این ماده با چشم و پوست جلوگیری شود. در صورت تماس با چشم با آب فراوان شست و شو داده شود. هنگام کار استفاده از عینک محافظ و دستکش توصیه می گردد .

post

کاربرد درزهای ساختمانی

به طور کلی درزهای ساختمانی به دو دسته تقسیم می‌شوند.
درزهای ساخت (درزهای اجرایی):
این درزها عموماً به منظور تسهیل عملیات بتن ریزی، با توجه به محدودیت حجم بتن ریزی در نظر گرفته می‌شوند، در درزهای ساختمانی، طراح، انتظار عکس العمل در قبال حرکت‌های مختلف سازه بتنی را نداشته‌، بلکه فقط سعی دارد تا بر اساس ظرفیت‌های کارگاهی فاصله درزها را تعیین کند‌. در این گونه درزها باید پیوستگی بین بتن و آرماتور در دو قسمت مجاور درز به صورت کامل حفظ شود.
درزهای حرکتی :
درزهای حرکتی درزهایی هستند که برای همساز کردن حرکت‌های نسبی قسمت‌های مختلف یک سازه به صورت عمدی تعبیه می‌شوند‌. این حرکت‌ها می‌توانند در اثر تغییرات درجه حرارت، افت بتن و یا نشست‌های نامساوی به وجود آیند.
کاربرد درزهای ساخت (درزهای اجرایی):
در هر توقف عملیات بتن ریزی که موجب سخت شدن بتن می‌شود، درز ساخت (درز اجرایی) به وجود می‌آید‌. به طور کلی هرگاه زمان قطع بتن ریزی از ۳۰ دقیقه تجاوز کند‌، باید آن نقطه را یک درز اجرایی به حساب آورد، مگر آنکه حالت خمیری بتن با تدابیری به آن بازگردانده شود‌. درز ساخت ممکن است دارای وضعیت‌های مختلفی باشد، ولی معمولاً قائم یا افقی است. معمولاً سعی می‌شود محل درز ساخت به محل یکی دیگر از انواع درزها منطبق شود.
در تیرها و شاه تیرها درزهای ساخت، باید تقریباً عمود بر محور این اعضا بوده و هیچگاه با محور عضو موازی نباشد. درز ساخت می‌تواند در اعضا و قطعات بتن آرمه در محل لنگر خمشی ماکزیمم قرار گیرد، زیرا در این اعضا تنش‌های کششی توسط فولادهای کششی تحمل می‌شوند. درزهای اجرایی نباید در محلی که قرار است بتن تحمل برش نماید، قرار گیرند‌. بنابراین در ساخت اعضای خمشی اگر قرار است بتن ریزی در بیش از یک مرحله صورت گیرد، باید ترتیبی اتخاذ شود که قطع بتن ریزی در مجاورت تکیه گاه نبوده، بلکه در نزدیکی وسط دهانه باشد.

کاربرد درزهای حرکتی:
درزهای انقباضی :
این درزها معمولاً به منظور جلوگیری از بروز ترک‌های ناشی از جمع شدن بتن تعبیه می‌شوند‌. اگر در فواصل معین درز انقباض در نظر گرفته نشود‌، روی سطوح پیاده‌روها یا دیوارهای بتنی ترک‌هایی پدید خواهد آمد‌. آرماتورها غالباً می‌توانند محل بروز ترک‌ها را کنترل نمایند، همچنین، وجود درزهای انقباضی که محلشان به طور صحیح انتخاب شده، می‌توانند مانع بروز ترک شوند. عملکرد این درزها به صورتی است که انقباض طرفین درز در محل درز متمرکز میشود. در حقیقت این درزها دارای نوعی عدم پیوستگی عمومی هستند، لیکن شکاف اولیه‌ای بین بتن دو طرف درز وجود ندارد.
درزهای انقباضی در پیاده‌روها و دال‌های کف که به صورت موزائیکی ساخته می‌شوند، به طور معمول در فواصل ۱/۲ تا ۱/۸ متر و در جان پناه‌ها و نرده‌ها در فواصل ۳ تا ۶ متر در نظر گرفته می‌شوند. اگر اعضا و قطعات پیش ساخته به صورت واحدهای مجزا و مستقل کار گذارده شوند، بدین لحاظ در آنها درز انبساط تعبیه نشده است. باید شرایط نصب چنان باشد که اعضا و قطعات مجاور هنگام انبساط مزاحمتی برای یکدیگر ایجاد ننماید.
درزهای انبساط :
این درزها برای جلوگیری از خراب شدن روسازی‌ها در اثر فشار بیش از حد، فراهم ساختن امکان تعمیر قسمتی از جدول‌های بتنی پیاده‌روها و نظایر آن تعبیه می‌شوند‌. به طور کلی این درزها برای تأمین امکان انقباض و انبساط ناشی از تغییرات درجه حرارت‌، به طوری که در نقاط مختلف ساختمان ترک خوردگی و در مقاطع سازه تلاش‌های ثانوی زیاد، ایجاد نشوند، تعبیه می‌شوند. عملکرد این درزها باید به گونه‌ای باشد که انبساط و انقباض طرفین درز کاملاً همساز شوند، لازمه چنین درزهایی این است که هیچ گونه پیوستگی در طرفین درز برقرار نباشد، چنین درزهایی باید با کمترین مقاومت در مقابل انقباض و انبساط قادر به باز یا بسته شدن باشند. عموماً این درزها در تمام قسمت‌های سازه به طور پیوسته قرار گرفته و از کف تا سقف ادامه می‌یابند، برای حصول اطمینان از جدایی کامل دو قسمت مجاور رعایت این مسئله ضروری است.
درزهای کنترل:
انبساط و انقباض بتن در اثر تغییرات رطوبت و حرارت در آن تنش‌هایی را به وجود می‌آورند که گاه از مقاومت بتن بیشتر بوده و به ترک خوردگی منجر می‌شود. برای حل این مشکل از درزهای کنترل که حرکت نسبی دال یا دیوار در صفحه خود را امکان پذیر می‌سازد، استفاده می‌شود. برای جدا کردن واحدهای عظیم مولد برق از قسمت‌های مجاور، به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاش، منطقه‌ای کردن و محدود ساختن احتمال خرابی در قسمت‌هایی از ساختمان، جلوگیری
از بروز ترک به علت تمرکز تنش در محل‌هایی که تغییر مقطع قابل توجهی حادث شده، از درز کنترل استفاده می‌شود.
درزهای نشست:
این درزها برای جلوگیری از نشست‌های نامساوی دو ساختمان مجاور که دارای دو نوع مصالح، دو نوع پی یا دو ارتفاع متفاوت هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
درزهای لغزشی:
درزهایی هستند که امکان لغزش دو قسمت مجاور درز بدون انتقال نیروی برشی را فراهم می‌کنند. این درزها غالباً در مخازن، به ویژه در مواردی که تغییرات درجه حرارت محیط زیاداست‌، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مصالح مصرفی در درزهای ساختمانی:
برای اجرای درزهای ساختمانی معمولاً مصالح زیر مورد استفاده قرار می گیرد.
مصالح پرکننده درز (فیلر):
این مواد ممکن است در بر دارنده الیاف گیاهی، لاستیک، ترکیبات آسفالتی، چوب پنبه و مانند آنها باشند. مواد به کار رفته به عنوان پرکننده، باید دارای ویژگی‌های زیر بوده.
ویژگی‌های مصالح پرکننده عبارتند از:
-برخورداری از دوام زیاد
-جاگیری و شکل گیری در درزها
-قابلیت ارتجاع و عدم ایجاد اتصال محکم با درز
مصالح آب بندی:
مصالح آب بندی به منظور نفوذناپذیری در مقابل باد و باران و رطوبت به کار می‌روند. مصالح آب بندی باید طبق نقشه‌ها و مشخصات خصوصی و با تأیید دستگاه نظارت به کار گرفته شود. مصالح آب بندی باید از نوعی باشد که به درز آسیب وارد نیاورده و سبب کم و زیاد شدن ابعاد آن نشود. برای آب بندی انواع مختلف مصالح فلزی، لاستیکی و پلاستیکی به کارمی‌رود.
مصالح پوشش:
مصالح مورد استفاده در پوشش غالباً از نوع مسی، برنزی، آلومینیومی، چوبی، لاستیکی و مانند اینهاست. این پوشش‌ها باید طوری نصب شوند که بتوانند جدا از اسکلت فلزی یا بتنی و مصالح دیگر منبسط و منقبض شوند.
اجرای درزهای ساختمانی:
درزها در تمام سطوح باید مطابق نقشه‌ها و مشخصات و با عرض مناسب ایجاد شوند، باید دقت شود که درزها در حین اجرا با مصالح بنایی، ملات و مانند اینها پر نشده و اجزای ساختمان‌های مجاور به هیچ عنوان در هیچ نقطه‌ای به یکدیگر مربوط نشوند و کاملاً از یکدیگر جدا باشند.

post

نکات ایمنی کار در ارتفاع و داربست‌ بندی

اجزای داربست صفحاتی از جنس چوب / فلز هستند که داربست روی آن قرار می‌گیرد. ‌برای این که کاربر بداند که داربست از لحاظ ایمنی مورد تایید است یا خیر، از اتیکت استفاده می‌شود. این اتیکت در مقابل گرما، نور آفتاب، رطوبت و باران مقاوم است و توسط ماژیک‌های مخصوصی روی آن نوشته می شود. اتیکت سبز یعنی داربست از لحاظ ایمنی مورد تایید است. این اتیکت توسط ناظر داربست‌بندی به داربست آویزان می‌شود. اتیکت باید در محل ورود افراد به داربست باید کاملاً مشخص باشد.
نکات ایمنی به کارگیری داربست‌ها:
‌.استفاده از کفش‌های ایمنی غیر لغزنده برای کار بر روی داربست الزامی است.
‌.کار بر روی داربست‌های معلق علاوه بر اقلام حفاظتی داربست‌های ثابت، نیازمند کمربند ایمنی است که به سازه داربست متصل شده باشد.
‌.کمربندهای ایمنی نباید باعث جراحت یا مرگ در هنگام سقوط شوند.
‌.جمع آوری تمام مواد، تجهیزات ضایعات و تمیز کردن سکوی کارپس از پایان کار یا در انتهای شیفت کار الزامی است.
.‌در صورت اجبار به کار بر روی داربست در هوای برفی ضمن استفاده از کفش‌های غیر لغزند‌ه، پاشیدن شن بر روی سکوی کار‌، الزامی است.
داربست‌های متحرک:
‌-جابجایی داربست‌های متحرک، هنگامی که افراد بر روی آن قرار دارند، ممنوع است.
‌-اعمال نیرو برای حرکت داربست متحرک باید حتی المقدور نزدیک پایه‌ها باشد و در هر صورت بیش از ۵ فوت بالاتر از سطح پایه حمایت‌ کننده نباشد.
-اگر از نیروی متحرک موتوری استفاده می‌شود‌، اولاً نیرو باید مستقیم به چرخ‌ها وارد شود و ثانیاً سرعت بیش از ۰/۳ متر بر ثانیه نباشد.
داربست‌های معلق:
‌*سطح کاری این داربست‌ها در هر حال باید تراز باشد.
‌*حداکثر بار اعمالی بر سکوی کار داربست‌های معلق ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مربع است.
‌*انجام اقدامات لازم (وزنه‌های تعادلی، اتصال به سقف و …) برای جلوگیری از سقوط داربست الزامی است.
‌*وزنه‌های تعادلی باید به محل امنی متصل شده و حرکت نکنند‌. نبایداز کیسه‌های شن، سنگ، آجر و غیره به عنوان وزنه تعادلی استفاده کرد.
‌*وقتی چند داربست معلق به طور همزمان بکار گرفته می‌شوند، نباید آنها را بهم متصل کرد.
*‌طناب داربست‌های معلق باید حداقل توانایی تحمل شش برابر حداکثر بار مجاز را بدون آسیب داشته باشد.
*‌کاربرد طناب‌های تعمیر شده یا معیوب به هر شکل در داربست‌های معلق ممنوع است.
‌*اتصال طناب‌ها به هم فقط باید از طریق اتصالات استاندارد انجام گیرد.
‌*در صورت وجود هر گونه آسیب فیزیکی یا هرگونه آسیب ناشی از تماس با جریان برق، طناب را باید تعویض کرد.
‌*طناب‌ها باید از تماس با حرارت و مواد خورنده محافظت شوند.
‌*طناب‌های جلوگیری از چرخش داربست‌های معلق باید به اندازه‌ای باشند که به زمین برسند‌ . استفاده از طناب‌های بلندتر و یا بلند کردن طول طناب به هر روش ممنوع است.
‌*در پایین‌ترین سطح سکوی کاری، حداقل باید چهار دور طناب بر روی قرقره بالابر وجود داشته باشد.
‌*کلیه باربرها باید علاوه بر ترمز عملیاتی معمول، به یک ترمز اضطراری مجهز باشند تا در زمان تغییر ناگهانی گشتاور یا شتاب خارجاز حد نرمال عمل نماید.
‌*در داربست‌های معلق سازه حمایت کننده داربست باید قادر به تحمل حداقل باری معادل چهار برابر بار کاری مور‌د نظر علاوه بر وزن داربست را داشته باشد.
‌*در داربست‌های معلق وزن افراد و تجهیزات نباید بیشتر از توان سیستم بالابر باشد.

سایر الزامات داربست‌ها:
انتهای تخته داربست‌ها که روی هم قرار می‌گیرند نباید از ۴ برابر پهنای تخته تجاوز نماید‌. ساختار داربست باید فاقد نقص بوده و در قسمت‌های فلزی خوردگی دیده نشود .
اتصالات معیوب با یستی تعمیر شوند‌. سازه باید هفته‌ای یک بار، یا بلافاصله بعد از یک شرایط آب و هوایی بد (باد، برف و غیره ) توسط فردی ماهر بازدید شوند‌. فضای باز مورد
نیاز جلوی سکوی کار چنانچه برای نشستن یک نفر باشد نباید ا‌ز ۳۰۰ میلیمتر تجاوز کند.
انتخاب و بازرسی تخته‌های داربست:
-‌تخته داربست‌ها بایستی از الوار ویژه ساخته شده باشند و با استاندارد مطابقت داشته باشند.
‌-تخته‌های داربست باید به منظور مشخص شدن نقص بازرسی شوند. بمنظور جلوگیری از پنهان شدن نقص تخته داربست‌ها نبایستی آنها را رنگ آمیزی نمود‌. در مواقع لزوم نیز می‌توان از تخته داربست مقاوم به آتش سوزی استفاده نمود‌.
-تخته‌ها بایستی تمیز نگهداشته شوند و تسمه پیچ آهنی شده یا بطور مطمئن با صفحات فلزی میخ کوب شده باشند‌.
-تخته‌های صدمه دیده باید تعمیر شده و یا حذف شوند.
-‌در صورت تعمیر تنها در صورت تطابق با استاندارد اصلی به کاربازگردانده می‌شوند. خاطر نشان می‌سازد تخته‌هایی که از میخ آنها بیرون زده باشد و یا دارای نواقص مشابه باشد
مورد تایید نیستند.
الزامات و تجهیزات بلند کردن بار بر روی داربست‌ها:
.در داربست‌ها جهت بالا بردن بارهای سبک از قرقره استفاده می‌شود.
.‌پایه قرقره باید بر روی یک لوله افقی در ارتفاع دو متری از سکوی کاری نصب شود.
.‌قرقره باید به نحو ایمن به لوله افقی متصل شده و از دو بست در دو طرف قرقره برای ثابت کردن استفاده شود.
‌.حداکثر با‌ر قابل حمل با استفاده از قرقره ۵۰ کیلوگرم است.
‌.قرقره نباید در فاصله افقی بیش از ۷۶ سانتی متر از پایه‌های عمومی داربست نصب شود.
‌.نصب بادبند در زیر پایه حمایت کننده قرقره الزامی است.
‌.کنترل بار معلق تا لحظه رسیدن به سکوی کار، باید با استفاده از طناب راهنما انجام شود.
الزامات نردبان‌ها:
تهیه نردبان‌:
به هنگام تهیه و خرید نردبان حتماً با یک فرد ماهر و با تجربه مشورت کنید چرا که لازم است از استحکام و متناسب بودن نردبان با شرایط کاری اطمینان کامل داشته باشید.
تست و بازرسی‌‌های روزمره‌:
به طور متناوب بازرسی‌های روز مره از نردبان‌ها الزامی است و مهمترین مواردی که در بررسی این ابزار مورد توجه‌ند شامل اطمینان از استحکام اتصالات، سخت افزار، بست‌میدها،
طناب‌ها، پایه‌ها و چرخ‌ها هستند. در حال عادی نیازی به تست استحکام نردبان نیست‌؛ چرا که به مرور زمان استحکام آن تضعیف خواهد شد و پس از هر بار استفاده از نردبان
تجهیزات جانبی را در آن جدا کنید تا استفاده‌های بعدی از آن آسان شود‌. در صورت سقوط و یا کار سنگین نردبان‌ها را قبل از استفاده مجدد امتحان کنید و در صورت نیاز
تعمیرات و یا تعویض آن سریعاً اقدام کنید.:
انتهای تخته داربست‌ها که روی هم قرار می‌گیرند نباید از ۴ برابر پهنای تخته تجاوز نماید‌. ساختار داربست باید فاقد نقص بوده و در قسمت‌های فلزی خوردگی دیده نشود . اتصالات معیوب با یستی تعمیر شوند‌. سازه باید هفته‌ای یک بار، یا بلافاصله بعد از یک شرایط آب و هوایی بد (باد، برف و غیره ) توسط فردی ماهر بازدید شوند‌. فضای باز مورد نیاز جلوی سکوی کار چنانچه برای نشستن یک نفر باشد نباید ا‌ز ۳۰۰ میلیمتر تجاوز کند.
انتخاب و بازرسی تخته‌های داربست:
-‌تخته داربست‌ها بایستی از الوار ویژه ساخته شده باشند و با استاندارد مطابقت داشته باشند.
‌-تخته‌های داربست باید به منظور مشخص شدن نقص بازرسی شوند. بمنظور جلوگیری از پنهان شدن نقص تخته داربست‌ها نبایستی آنها را رنگ آمیزی نمود‌. در مواقع لزوم نیز می‌توان از تخته داربست مقاوم به آتش سوزی استفاده
نمود‌.
-تخته‌ها بایستی تمیز نگهداشته شوند و تسمه پیچ آهنی شده یا بطور مطمئن با صفحات فلزی میخ کوب شده باشند‌.
-تخته‌های صدمه دیده باید تعمیر شده و یا حذف شوند.
-‌در صورت تعمیر تنها در صورت تطابق با استاندارد اصلی به کاربازگردانده می‌شوند. خاطر نشان می‌سازد تخته‌هایی که از میخ آنها بیرون زده باشد و یا دارای نواقص مشابه باشد مورد تایید نیستند.
الزامات و تجهیزات بلند کردن بار بر روی داربست‌ها:
.در داربست‌ها جهت بالا بردن بارهای سبک از قرقره استفاده می‌شود.
.‌پایه قرقره باید بر روی یک لوله افقی در ارتفاع دو متری از سکوی کاری نصب شود.
.‌قرقره باید به نحو ایمن به لوله افقی متصل شده و از دو بست در دو طرف قرقره برای ثابت کردن استفاده شود.
‌.حداکثر با‌ر قابل حمل با استفاده از قرقره ۵۰ کیلوگرم است.
‌.قرقره نباید در فاصله افقی بیش از ۷۶ سانتی متر از پایه‌های عمومی داربست نصب شود.
‌.نصب بادبند در زیر پایه حمایت کننده قرقره الزامی است.
‌.کنترل بار معلق تا لحظه رسیدن به سکوی کار، باید با استفاده از طناب راهنما انجام شود.
الزامات نردبان‌ها:
تهیه نردبان‌:
به هنگام تهیه و خرید نردبان حتماً با یک فرد ماهر و با تجربه مشورت کنید چرا که لازم است از استحکام و متناسب بودن نردبان با شرایط کاری اطمینان کامل داشته باشید.
تست و بازرسی‌‌های روزمره‌:
به طور متناوب بازرسی‌های روز مره از نردبان‌ها الزامی است و مهمترین مواردی که در بررسی این ابزار مورد توجه‌ند شامل اطمینان از استحکام اتصالات، سخت افزار، بست‌میدها، طناب‌ها، پایه‌ها و چرخ‌ها هستند. در حال عادی نیازی به تست استحکام نردبان نیست‌؛ چرا که به مرور زمان استحکام آن تضعیف خواهد شد و پس از هر بار استفاده از نردبان تجهیزات جانبی را در آن جدا کنید تا استفاده‌های بعدی از آن آسان شود‌. در صورت سقوط و یا کار سنگین نردبان‌ها را قبل از استفاده مجدد امتحان کنید و در صورت نیاز تعمیرات و یا تعویض آن سریعاً اقدام کنید.

مهمترین پارامترهای بازرسی نردبان‌ها‌:
‌.فقدان پلکان
‌.نبود یا کمبود قلاب‌های کمکی‌ جانبی ‌
‌.میزان گشودگی پایه‌های نردبان‌های دو طرفه
‌.پوسیدگی و یا یکپارچگی طناب‌ها و قسمت‌های چوبی
.خرابی گیره‌ها و پایه‌ها
.‌خرابی قرقره‌ها
‌.شل بودن اتصالات و طناب‌ها
‌.فقدان لاستیک پایه‌ها
‌.کج بودن پایه‌های پلکان‌ها
‌.بررسی پایه‌های چرخان
نکات مهم استفاده از نردبان:
نردبان را بر سطوح زیر تکیه ندهید.
-زمین‌های شیبدار
‌-بر روی اجسام متحرک
‌‌-در معرض وزرش سریع باد
-در جلوی درب‌
‌-در مقابل دیوارهای فقدان و ناپایدار
‌-با زوایه‌های بسیار کم (نسبت به افق) و یا استفاده از نردبان به عنوان پل و سطوح حمل الوار
‌-سطوحی با شیب بسیار زیاد

post

گران شدن مسکن در برخی مناطق به معنی رونق بازار نیست

دبیر کانون انبوه‌سازان گفت: گران شدن یا افزایش معاملات مسکن در بعضی مناطق شهر تهران به منزله‌ رونق نیست. فرشید پورحاجت اظهار کرد: رونق در بازار مسکن را قبول ندارم؛ چرا که رونق باید در بخش ساخت و ساز صورت گیرد که محقق نشده است. در حوزه معاملات هم اگر بررسی کلی داشته باشیم در مناطقی از تهران که به لحاظ سرانه خدمات عمومی دارای جاذبه برای سرمایه‌گذاری مقداری جنب و جوش برای خرید و فروش بیشتر شده ولی این موضوع در کل کشور صورت نگرفته است.

وی افزود: اتفاقاتی که از سال ۱۳۹۰ در کشور افتاد یعنی کاهش ارزش پول ملی و به تبع آن کاهش قدرت متقاضیان مسکن باید به نوعی توسط دولت پوشش داده می‌شد، ولی تسهیلات حوزه مسکن بسیار گران است و مردم باید مدت زمان طولانی سپرده‌گذاری کنند تا بتوانند به خرید مسکن برسند. اوراق “تسه” هم نتوانست چندان موفق عمل کند چون سود تسهیلات و قیمت اوراق، بسیار بالاست.

دبیر کانون انبوه‌سازان، بهبود فضای کسب و کار را کلید رونق مسکن دانست و گفت: در شرایط فعلی افقی برای بهبود فضای کسب و کار متصور نیستیم. ابزار مالی مهمی که در زمان رکود برای بخش تولید می‌توانست اثرگذار باشد بحث پیش‌فروش بوده که متاسفانه با قانون پیش‌فروش سال ۱۳۸۹ این ابزار را از تولید  گرفتند. علی رغم این‌که کمیسیون عمران مجلس از اردیبهشت اعلام کرد این قانون باید اصلاح شود تا امروز اتفاق مثبتی را در جهت اصلاح آن ندیده‌ایم.

پورحاجت با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید مسکن خاطرنشان کرد: درخصوص تامین اجتماعی کارگران، قانونی وضع شده که اساسا نماینده دولت، کارفرماها، تولیدکنندگان و ذی‌نفعان که کارگران هستند با آن مشکل دارند. پس بدیهی است که این قانون باید اصلاح شود. مگر این جزو تکالیف مجلس نیست؟ این قانون را یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهند که چرا با توجه به این‌که سال گذشته دو تا سه نوبت اصلاح شده باز هم مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی تاکید کرد: بخشی از فرآیند بهبود فضای کسب و کار به مشوق‌های دولتی مربوط می‌شود. صنعت ساختمان با ۱۲۰۰ شغل و صنعت ارتباط مستقیم و غیرمستقیم دارد؛ لذا باید به عنوان یک ابزار پیشران، این بخش مولد را مورد توجه قرار داد. مجلس هم برای این موضوع برنامه‌ریزی داشته باشد ولی ما هیچ برنامه‌ای برای این موضوع ندیدیم. اگر برخی دوستان، گرانی مسکن را به منزله رونق می‌دانند ما آن را رونق تلقی نمی‌کنیم. افزایش قیمت متاثر از فاکتورهای مختلفی است. بخشی به هزینه های خرید زمین، بخشی به هزینه های  دستمزد و خدمات نهادهای مختلف و بخش دیگر به مصالح برمی‌گردد که گران شده است.

به گفته دبیر کانون انبوه‌سازان، دولت برای تقویت تقاضا باید افزایش درآمد خانوار، کاهش قیمت مسکن و افزایش قدرت خرید مقتضایان را مورد توجه قرار دهد. برای بحث کاهش قیمت مسکن باید فاکتورهای تورم‌زا را نظارت کند و در تکنولوژی یک نظارت دوباره صورت گیرد. اما ساده‌ترین روش برای افزایش تقاضا تقویت مصرف‌کنندگان است. در تمام کشورهای جهان برای این منظور برنامه‌ریزی می‌کنند از طریق تسهیلات مناسب با سود پایین و مدت زمان طولانی به مردم پرداخت می‌شود.

پورحاجت گفت: اگر بخواهیم شرایط فعلی بخش مسکن را طبق پیش‌بینی‌های سال گذشته که باید بازار مسکن از مردادماه با توجه به این‌که دولت جدید تکلیفش مشخص شده و موعد سررسید سپرده‌گذاری مردم در صندوق‌های تسهیلات مسکن فرا رسیده به ثبات رسیده و از رکود خارج می‌شد بسنجیم، می‌بینیم به طور کلی این‌طور نیست. حجم معاملات مقداری افزایش یافته ولی این به معنای رونق نیست.

وی با بیان این‌که بخش تولید در پنج سال گذشته شرایط بسیار سختی را داشته و علی‌رغم این شرایط بحرانی هیچ توجهی به آن نشده است، گفت: سال گذشته بانک مسکن در بازه زمانی دو ماهه تسهیلاتی به سازندگان داد که بخش تولید را تا حدودی به ساخت و ساز راغب کرد ولی از بهمن ماه سال گذشته قطع شد و پس از آن هیچ تسهیلات مناسبی ارایه نشد. این در حالی است که بانک مسکن منابع خوبی در اختیار دارد اما متاسفانه آن را به بازار تزریق نکرده است و کانالی که برای تامین نقدینگی در حال حاضر در حوزه تولید وجود دارد از محل تامین اوراق است که متاسفانه هزینه پول برای بخش تولید بسیار سنگین است.

دبیر کانون انبوه‌سازان ادامه داد: به نظر می‌رسد بخش تولید باید حدود ۲۷تا ۲۸ درصد برای دریافت تسهیلات مسکن هزینه کند و این برای صنعتی که مولد و پیشران است مناسب نیست.

post

برج‌ها معضل تهران در زمان وقوع زلزله؛ ۱۸ درصد ساختمان‌ها مقاومند

رییس مرکز تحقیقات بتن (متب) با اعلام این‌که ۱۸ درصد ساختمان‌های تهران بتنی بوده و در برابر زلزله مقاوم هستند، گفت: مشکل ما در برج‌ها این است که به طور کامل بتنی نیستند و با سازه‌های مختلفی ساخته شده‌اند که این مقاومت در برابر زلزله را کاهش می‌دهد.
مصطفی احمدوند در حاشیه بیستمین همایش زلزله و بتن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۲۰ ساله است که بر اساس چشم انداز ۲۰ ساله پیشرفت علمی و دانش بتن فعالیت کرده‌ایم و مقررات و استانداردهای ملی را تدوین و به موسسه استاندارد ارائه کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که این استانداردها اجباری شده است، تصریح کرد: از بخش‌های مختلف از جمله وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی خواستیم تا به ما در این زمینه کمک کنند که نتیجه آن نگارش ۲۷ استاندارد بوده است.

وی با اشاره به این‌که این استانداردها ملی شده و اجباری است، افزود: سال گذشته کتاب استاندارد بتن،‌صنعت بتن و ساخت و ساز بتن به موسسه استاندارد تحویل شد.

وی با یادآوری این‌که آخرین استاندارد مربوط به بتن‌های آماده است، اظهار کرد: نظام بازرسی بتن آماده، مصالح، شن و ماسه و ساخت و ساز بتنی ایمن تهیه شده و تمام استانداردها در درون آن نوشته شده است.

رییس مرکز تحقیقات بتن با یادآوری این‌که استانداردهای مذکور حتی شامل تولیدکنندگان وسایل و تجهیزات حمل بتن می‌شود،‌ شورای توسعه استراتژی بتن با حضور دولتمردان،‌بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد به طور منظم تشکیل می‌شود که یکی از مسائل مورد تاکید در این شورا آموزش هیئت‌های علمی است. این هیئت‌ها هنوز در ۲۰ سال گذشته زندگی می‌کنند و باید بیایند دوره های آموزشی را سپری کنند.

وی همچنین با بیان این‌که زمان اجرای ساختمان‌های بتنی کمتر از ساختمان‌ها با سایر سازه‌هاست،‌، گفت: از یک سو هزینه ساخت ساختمان‌های بتنی کمتر است و از سوی دیگر مقاومت این سازه ها در برابر زلزله بیشتر است.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر ۱۸ درصد ساختمان‌ها تهران بتنی هستند ، افزود:‌ مشکل ما در برج‌ها این است که به طور کامل بتنی نیستند و با سازه‌های مختلفی ساخته شده‌اند که این مقاومت در برابر زلزله را کاهش می‌دهد.

post

اجرای طرح پایلوت نوسازی بافت‌های فرسوده به صورت مناقصه در تهران

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از اجرای طرح پایلوت نوسازی بافت‌های فرسوده به صورت مناقصه در تهران از دوهفته آینده خبر داد.

 هوشنگ عشایری در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با بیان این که در جریان نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری سه هدف تعیین شده است، توضیح داد: هدف نخست این است که در حوزه نوسازی و بهسازی بخش خصوصی نقش اول را بازی کند و بیشترین نقش دولت تسهیل‌گری است. دولت باید در این زمینه امکاناتی را از قبیل وام یا تسهیلات بانکی به بخش خصوصی ارائه کند یا جریان مالی ایجاد کند که بخش خصوصی بتواند از آن استفاده کند.

وی افزود: طبق این برنامه برای ۱۳۳۴ محله در کشور در طول پنج سال یعنی تا سال ۱۴۰۰،  ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تولید شده و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. این اقدام نیاز به حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان سرمایه دارد که بیش از ۹۰ درصد آن باید توسط بخش خصوصی تامین شود.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این که هدف دیگر در حوزه زیربناها و روبناها است، اظهار کرد: هدف این است که زیربناها و روبناهای محلات را ارتقاء دهیم که برای این منظور یک هدف گذاری تدوین شده که در راستای آن دولت از اراضی در اختیار خود برای خدمات روبنایی استفاده می‌کند به عبارت دیگر دولت اراضی خود را در بافت‌های فرسوده در اختیار سازندگان اما در یک فضای رقابتی قرار می‌دهد و سازنده‌ای که پیشنهاد بالاترین قیمت را ارائه کند برنده مناقصه خواهد شد.

عشایری ادامه داد: سازنده ساخت‌وساز خود را انجام می‌دهد و سپس ساختمانی که ساخته را به فروش می‌رساند و چنانچه بعد از این که میزان هزینه و سود خود را برداشت کرد مبلغی باقی ماند آن را در خدمت دولت قرار می‌دهد، اما اگر مبلغی باقی نماند دولت پولی از سازنده دریافت نمی‌کند، زیرا دولت در زیست‌پذیر کردن شهر مذکور سود خود را کرده است.

وی با تاکید بر این که دولت در اراضی واقع در بافت‌های فرسوده به دنبال سودآوری نیست، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۸۶۰۰ مترمربع اراضی وجود دارد و قرار است پایلوت طرح مذکور حدود دو هفته آینده در محله سیروس تهران اجرا شود به عبارت دیگر ۱۵ هزار مترمربع طرح مصوب شده که سازندگان ورود پیدا کنند و در یک فضای رقابتی قیمت‌های خود را پیشنهاد کنند.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه با اشاره به سیاست دولت مبنی بر این که برای تولید انبوه به سمت بافت فرسوده خواهد رفت، گفت: در واقع ساخت ۴۰۰ هزار واحد را در این زمینه اجرا خواهیم کرد و در برخی نقاط به صورت سری‌سازی و ریزه‌سازی خواهد بود البته برخی افراد انبوه‌سازی را برج‌سازی برداشت کردند، اما این طور نیست.

عشایری ادامه داد: در برخی از کالبدهای شهری نه امکان زیست‌پذیر کردن وجود دارد و نه نوسازی. اگر مردم ساکن این مناطق انتظار برج داشته باشند و در صورتی که ضابطه شهری وجود داشته باشد برج خواهیم ساخت در غیر این صورت و چنانچه مردم موافق برج سازی نباشند برجی ساخته نخواهد شد در واقع نهاد توسعه‌گر محله است که به دولت و شهرداری اعلام می‌کند مردم چه تقاضایی دارند.

وی با تاکید بر این که خانه‌های تاریخی در فرآیند نوسازی بافت‌های فرسوده آسیبی نخواهند دید، افزو د: باید الزامات حفاظتی بافت تاریخی حفظ شود و دولت با از دست دادن ارزش‌های تاریخی موافق شد.

post

برای ایمن‌‌سازی ساختمان‌های بلندمرتبه به دستورات جدید نیاز داریم

عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران برای ایمن‌تر کردن ساختمان‌های قدیمی و جدید در جهت مقابله با زلزله و آتش‌سوزی نیاز به دستورات جدید دارد.
مرتضی الویری، عضو شورای شهر تهران در مورد وضعیت ایمنی ساختمان‌های بلند مرتبه پایتخت، گفت: یکی از مشکلاتی که در تهران وجود دارد، مربوط به امنیت ساختمان‌های بلند مرتبه است. به غیر از ساختمان‌های بلند مرتبه قدیمی، برخی ساختمان‌های جدید هم از نظر ایمنی وضعیت مطلوبی ندارند.

او ادامه داد: شهرداری باید در این زمینه‌ برنامه‌ریزی کنند، چرا که متولی ایمنی سازه‌ها است. امنیت این ساختمان‌ها بر عهده “سازمان مقابله با حوادث غیرمترقبه” است که وظیفه ایمن‌سازی و مقابله با حوادث طبیعی  را بر عهده دارد. این سازمان همواره باید وضعیت سازه‌‌ها را بررسی کند.

الویری با اشاره به اولویت وظایف این سازمان تصریح کرد: اولویت این نظارت‌ها، ساختمان‌های مراکز  آتش‌نشانی است، زیرا اگر این ساختمان‌ها دچار مشکل شوند، اطفا حریق و دسترسی ماموران آتش نشانی به محل حادثه دیده با اخلال مواجه می‌شود.

شهردار اسبق تهران با اشاره به مقاوم‌سازی ساختمان‌هایی که به تازگی ساخته می‌شوند، بیان کرد: به غیر از ساختمان‌های قدیمی که باید ایمنی آنها را به‌روز کنند، در مورد ساختمان‌های جدید و تازه ساخت هم احتیاج به دستورات جدیدی است.

وی تصریح کرد: این سازه‌های جدید همان اندازه که باید در برابر آتش‌سوزی ایمن باشند، باید توان مقاومت در برابر زلزله‌های احتمالی تهران را هم داشته باشند. این موارد در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته است و شورای شهر هم بر عملکرد شهرداری نظارت دارد.

الویری در خصوص ارتقا سطح آتش‌نشانی تهران گفت: برای خرید ادوات جدید آتش‌نشانی تمهیداتی اندیشیده شده است که این برنامه که در راستای ارتقا سطح آتش‌نشانی تهران خواهد بود. لازم به ذکر است که باید یک ردیف بودجه‌ای برای خرید این ادوات در بودجه سالانه قرار داد.

post

دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه‌های ساختمانی در انتظار تصمیم دولت

رییس کمبسبون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش نبود مجری ذیصلاح را حلقه‌ مفقوده ساخت و ساز ساختمان‌های تهران خواند و افزود: اصول تعیین شده برای نمای ساختمان ها در مناطق ۲۲ گانه برای ساختمان های بزرگ مقیاس اجرایی نمی‌شود و به طبع آن شاهد ساخت ساختمانهایی با نمای تمام شیشه ظرف دو سال و نیم گذشته در تهران بوده ایم.

به گزارش بنانیوز، محمد سالاری ، در تشریح شیوه نظارت بر ایمنی نما در ساختمان‌های شهر تهران، گفت: حدود دو سال و نیم پیش در شورای اسلامی شهر تهران مصوب شد که به منظور ساماندهی سیما و منظر شهری که یکی از راهبردهای ۱۷ گانه طرح جامع شهر تهران قلمداد می‌شود شهرداری تهران شورایی با عنوان شورای ارتقاء کیفی تشکیل دهد. این شورا با ریاست شهردار تهران و با حضور معاونت‌های مرتبط، روسای کمیسیون‌های مرتبط در شورا و جمعی از مسئولین حوزه ملی تشکیل می‌شود.

وی افزود: ذیل این شورا پنج کمیته تخصصی در معاونت شهرسازی و معماری و سازمان زیباسازی شهرداری تهران با هدف ساماندهی سیما و منظر شهری به صورت تخصصی ایجاد شد که در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران ذیل همین کمیته‌ها کمیته نمای مناطق تشکیل شد. در این کمیته‌ها علاوه بر حضور یک متخصص حوزه شهرداری و معماری اساتید دانشگاه و ناظرین متخصص کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز حضور دارند.

سالاری ادامه داد: از دو سال و نیم گذشته تا به امروز پروانه‌هایی که برای ساخت و ساز در سطح شهر تهران صادر می‌شوند افراد را مکلف می‌کنند در فرآیند صدور پروانه نقشه‌های نمای ساختمان خود را مبتنی بر اصول اولیه تهیه کنند و به عنوان یک زیردستی به کمیته‌های نما در مناطق ارائه دهند. در این کمیته‌ها تصمیم گیری برای نمای ساختمان‌ها مبتنی بر رعایت احکام سه گانه توصیه‌ای، ایجابی و سلبی به همراه بایدها و نبایدها لحاظ می‌شود تا نما مبتنی بر اصول شهرسازی و معماری ایرانی و اسلامی به تأیید برسد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در تشریح پایبندی شهروندان برای اجرای شاخص‌های تعیین شده در حوزه نمای ساختمان تاکید کرد: ظرف دو سال و نیم گذشته شهروندان و متولیان ساخت و ساز و شهرداری‌های مناطق مکلف هستند که همانند سایر نقشه‌های لازم زمان صدور پروانه، نقشه‌های نما را مصوب کنند؛ البته در خصوص ساختمان‌های بزرگ مقیاس که بیشتر دولتی هم هستند شاهد یک اشکال اساسی هستیم. چرا که کمیته نما برای این ساختمان‌ها در معاونت شهرسازی و معماری با عنوان نمای ساختمان‌های بزرگ مقیاس تشکیل می‌شود.

وی افزود: متاسفانه در این کمیته برای تصویب نمای ساختمان‌های بزرگ مقیاس خوب عمل نمی‌شود و شاهدیم ظرف دو سال و نیم گذشته بعضا ساختمان‌هایی ساخته شده‌اند که همانند گذشته نمای آنها تمام شیشه‌ای و یا تمام کامپوزیت و … هستند که سنخیتی با اصول و مبانی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی ندارند. بی تردید احداث چنین ساختمان‌هایی شهر تهران را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد. بارها در این خصوص تذکر داده‌ایم و اعتراض خود را اعلام کرده‌ایم.

سالاری با اشاره به ساختمان جدید الاحداث با نمای شیشه‌ای در اراضی عباس آباد و همچنین ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان ساختمان‌هایی که نمای آنها از ایمنی لازم برخوردار نیست تاکید کرد: بارها و بارها در خصوص احداث این ساختمان‌ها تذکر داده‌ایم، امیدواریم با شروع فعالیت معاونت شهرسازی و معماری جدید شهرداری تهران، تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ شود.

وی با تاکید بر جدیت پیگیری ساماندهی سیما و منظر شهر تهران و توجه ویژه به نمای ساختمان‌ها در ذیل توجه به سیما و منظر شهر افزود: در کمیته‌های نمای مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تصمیم گیری‌ها تا حد زیادی قابل قبول هستند، هر چند در حوزه نظری و آنچه که به عنوان زیردستی‌ها به عنوان احکام مربوطه وجود دارد باید اقدامات بیشتری انجام شود و ورژن‌های بیشتر و به روزتری تهیه شود؛ اما بیشترین اشکال در این حوزه در بخش اجرا ساری و جاری است.

سالاری ادامه داد: اگر فردی نمای مصوب در کمیته نمای مناطق ۲۲ گانه را اجرایی نکند بعضا شهرداری‌های مناطق با اخذ عوارض از این تخلف عبور می‌کنند و یا دستگاه‌های نظارتی که برای نظارت در ساختمان‌ها تعیین می‌شوند نمایندگان آنها عدم رعایت نقشه‌های مصوب نما را به صورت خط قرمزی مورد توجه قرار نمی‌دهند و یا تخلفات را به موقع گزارش نمی‌دهند که همه این موارد باعث بروز تخلف در ایمنی نما و به تبع آن ایمنی ساختمان‌ها می‌شود. بی تردید باید دستگاه‌های نظارتی و همچنین شهرداری‌های نواحی شهرداری تهران و مسئولین شهرسازی مناطق در این حوزه نظارت دقیق‌تر و بیشتری را در زمان اجرای ساختمان‌ها مد نظر قرار دهند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش عدم وجود مجری ذیصلاح را یکی از حلقه‌های مفقوده ایمنی ساختمان‌ها خواند و افزود: امیدواریم با اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که در حال حاضر در دولت مطرح است، هر چه زودتر به تصویب برسد تا شاهد تحول موثری در حوزه ساخت و ساز باشیم. در صورت تصویب این طرح الزام مجری ذیصلاح برای نظارت بر ساخت و ساز ساختمان‌ها به صورت مستمر عملیاتی می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع اهمیت دو مرحله‌ای شدن اخذ پروانه برای ساخت و ساز ساختمان‌ها اشاره کرد و افزود: به موجب پیگیری‌های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از دوره چهارم برای کاهش مشکلات در حوزه صدور پروانه‌ها به این جمع‌بندی رسیدیم که صدور پروانه‌ها را دو قسمت کنیم. به این شکل که یک پروانه شهرسازی صادر شود و دیگری پروانه اجرا و یا ساخت باشد.

عضو شورای شهر تهران افزود: معتقدیم که پروانه شهرسازی متولی ساخت و ساز یا ارباب رجوعی که به شهرداری مراجعه می‌کند صرفا با ارائه نقشه‌های معماری و پلان‌های معماری می‌تواند حقوق مکتسبه خود را از طرح تفصیلی و مقررات شهرسازی و معماری به تصویب برساند و به این ترتیب فرم اعلام عوارض را دریافت و عوارض خود را پرداخت کند. به این ترتیب فرد نگران تغییر مدیریت در مجموعه شهرداری تهران و یا تغییرات مفاد طرح تفصیلی و مقررات شهرسازی که می‌تواند به حقوق مکتسبه او خللی برساند، نمی‌باشد.

وی ادامه داد: در مرحله بعد فردی که تقاضای ساخت و ساز را دارد می‌تواند اولا سرمایه لازم برای احداث کامل ساختمان را در مدت زمان تعیین شده در پروانه احصا کند و همچنین می‌تواند نقشه‌ نمای خود را همانند سایر نقشه‌ها در فرصت کافی تهیه نماید.

بسیاری از ساختمان‌های نیمه کاره و گودهای پرخطر شهر تهران ناشی از صدور یک مرحله‌ای پروانه ساخت و سازهاست

سالاری تاکید کرد: بسیاری از ساختمان‌های نیمه کاره و گودهای پرخطر شهر تهران ناشی از این موضوع است که پروانه‌های ما یک مرحله‌ای صادر می‌شود. اگر شیوه صدور دو مرحله‌ای پروانه در کشور و به ویژه شهر تهران جاری شود قطعا می‌توانیم بسیاری از مشکلات موجود را مرتفع کنیم. در این شیوه فرد می‌تواند در مرحله ساخت سرمایه لازم را در فرصت کافی به دست آورد و نقشه‌های سازه، برق و … را به همراه نقشه‌ نما با حوصله و مبتنی بر اصول موجود و مطابق سلیقه خود تهیه کند. این در حالیست که امروز فرد هر چه که کمیته نما تعیین می‌کند را بدون توجه به میل و سلیقه خود می‌پذیرد تا زودتر نمای ساختمان به تصویب برسد تا پروانه را دریافت کند و حقوق مکتسبه‌اش از بین نرود. اما در پروانه دو مرحله‌ای با کمیته نما و مهندس نمایی که تعیین می‌شود فرد وارد مواجهه می‌شود و نمایی که مطابق میل خود است را بر اساس اصول تعیین شده به تصویب می‌رساند.

سالاری با تاکید بر اینکه صدور پروانه دو مرحله‌ای به صورت پایلوت در برخی از مناطق شهر تهران اجرایی شد افزود: هنوز این شیوه به صورت قانون و فراگیر انجام نشده است و در سطح دولت و وزرا در حال بررسی است تا نهایتا به تصویب برسد. در جلسه‌ای که با ریاست جمهوری داشتیم این موضوع را مطرح کردم و خواستم که هر چه زودتر مسئله صدور پروانه‌های دو مرحله‌ای تعیین تکلیف نهایی شود.