post

کاربرد رنگ نانو در ساختمان

در این بخش از فضاهای داخلی ، عمران و ساخت با مصالح جدید و پرکاربردی که در ساخت آن از فناوری نانو استفاده شده است آشنا خواهیم شد. بدون شک شما هم در سال های اخیر، کلمه ی نانو را زیاد شنیده اید. فناوری جدید و نوینی که توجه دنیا را به سمت خود کشانده است و در اکثر علوم و حتی وسایل و لوازم مختلف خود را جای داده است ، از علوم پزشکی و اعصاب گرفته تا صنعت ساختمان و معماری و شهرسازی. و حالا ما می خواهیم به معرفی رنگ های ساختمانی نانو، یکی از مصالح ساختمانی که با تکنولوژی نانو ساخته شده است بیشتر اشنا شویم.

رنگ نانو همانطور که از نامش پیداست نوعی رنگ میباشد که با استفاده از نانو مواد و تکنولوژی نانو ساخته میشود. در ساختار این نوع ماده از رزین اکریلیک و کامپوزیت نانو که نوعی عایق است استفاده میشود. رنگهای نانو نوعی عایق حرارتی و رطوبتی میباشند که برای آب بندی کف و دیوار استخر, جکوزی, آشپزخانه و سرویس های بهداشتی کاربرد دارند. استفاده از این نوع مواد عایقی در برابر عایق کاری های سنتی آسان تر و مقرون به صرفه تر است. از بین تمام عایق هایی که در ساختمان نصب میشوند تنها رنگ نانو است که به راحتی با یک برس و رول رنگ آمیزی قابل اجراست و هزینه ی اجرای آن نیز بسیار پایین میباشد.

استفاده از رنگ در بازسازی ساختمان :

برخی از فضاها به گونه ای هستند که امکان انجام تغییر و تحولات اساسی در آنها وجود داشته و پروژه های کلی مانند برداشتن دیوار بین دو فضا، تغییر محل پنجره، ایجاد سقف های کاذب و غیره در آن مکان ها عملی است. به این طریق دست برای برآورده نمودن نیازهای مربوطه افراد ساکن در آن مکان باز است ولی در صورتیکه به دلایل مختلف از قبیل موقعیت مکانی و خصوصیات معماری و نقشه کشی آن، شرایط مالی صاحب مکان برای انجام پروژه بازسازی، امکان انجام تغییر و تحولات اساسی را نمی دهد، باید به دنبال راهکار دیگری بود. در چنین شرایطی استفاده از رنگ و جلوه های بصری با رنگ برای انجام تغییر و تحول بکار می آید .

رنگ ها نه تنها در حس روحی و روانی ما موثرند، بر دریافت حس فیزیکی ما از محیط نیز نقش بسزایی دارند. آنها حتی قالب فیزیکی و معماری فضا را به لحاظ ظاهری بر هم ریخته و محیط را به گونه ای دیگر به ببیننده القا می کنند. تاکنون نحوه نگرش همه ما به رنگ با در نظر گرفتن معیارهای ظاهری بوده است. اغلب ما رنگی را برای فضای اتاقمان بر می گزینیم که تنها با لوازم دکوراسیونی موجود و همچنین نظر و سلیقه مان متناسب باشد ولی به نقش اصلی آن در معماری ساختمان و پیامدهایی که کاربرد آن رنگ می تواند در محیط داشته باشد، کمتر فکر می کنیم.

رنگ نانو که با تکنولوژی نانو ساخته میشود دارای خواص مفید و مزایای زیادی است . رنگ نانو دارای رزین آکریلیک می باشد . در این رنگ ها از نانو کامپوزیت ها استفاده میشود که به عنوان عایق ترین ماده دنیا شناخته شده است . رنگ های نانو به علت خاصیت عایق بالایی که دارند در عایق کاری دیوارها ، لوله ها ، مخازن و تاسیسات از آنها استفاده میشود .

پوشش نانو یا رنگ نانو علاوه بر کاربردهای متعددی که دارد، دارای دو کاربرد اصلی در ساختمان است :

  1. عایق بودن : رنگ های نانو عایق ، به صورت مایع هستند و به وسیله ی قلم مو حتی به راحتی بر روی سطح دیوارها و نما قابل اجرا می باشد که عایق بسیار خوبی برای رطوبت و حرارت می باشند.
  2. محافظ بودن : رنگ های محافظ نانو شفاف هستند و به عنوان محافظ بر روی سایر بخش ها استفاده می شود. این پوشش های محافظ نانو، معمولا بر روی نمای ساختمان اجرا شده و باعث می شود سطح کمتر دچار خاک گرفتگی و آلودگی شود و ظاهر اولیه ی خود را حفظ کند.

از تفاوت‌های استفاده از فناوری نانو در رنگ این است که در رنگ‌های نانو علاوه بر مواد رایج در رنگ‌های دیگر از انواع مختلف نانو مواد استفاده می‌شود که بسته به نوع رنگ (صنعتی، ساختمانی، ترافیکی تک جزئی و دو جزئی، دریایی ضد جلبک و خزه، پودری و… ) از کیفیت بهتر و دوام بالاتری برخوردار است. این نوع رنگ‌ها میزان چسبندگی و سطح بهتری با زیرلایه خود دارند. تا کنون رنگهای که توسط تولید کنندگان رنگ به بازار ارائه شده بودند دارای یک یا چند تا خواص مفید برای ساختمان را هم زمان داشتند ( البته منظور از داشتن یک خاصیت ، دارا بودن حداقل ۷۰ درصد آن خاصیت را نسبت به مبنای مقایسه در نظر می گیریم) ولی تا این اواخر رنگی ساخته نشده بود که خاصیت عایق حرارتی داشته باشد .

درصنعت و ساختمان هرکجا که نیاز به پوشش عایقی داشتند از پشم سنگ ، پشم شیشه ( برای تاسیسات) پلی اورتان پاششی و پلی استایرن استفاده می شد. رنگ عایق ساختمان با توجه به منابع محدود انرژی و نیاز روز افزون به توسعه ، مبحث انرژی و تامین منابع جدید انرژی ، از اهمیت بسیار ویژهای برخوردار شده است.
گسترش نیاز به استفاده ازعایق کاری جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و کم کردن هزینه های مصرف انرژی ، نیاز به یک رنگ عایق که ضمن داشتن خصوصیات دیگر ذکر شده برای رنگ ، دارای خواص عایق حرارتی نیزباشد( درحد پلی اورتان و پلی استایرن)احساس می شد. با استفاده از آخرین دستاورد های تکنولوژی در رنگ سازی رنگی حاصل شده است که اکثریت خواص ذکر شده را به یکجا و به نحو احسن دارامی باشد.

post

سال آینده جهش قیمت مسکن نداریم

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن هم اکنون خالی از سفته بازان است، گفت: مصرف کنندگان واقعی به افزایش ۵۰ درصدی معاملات مسکن کمک کرده اند اما جهش قیمت در سال آینده نخواهیم داشت.

حامد مظاهریان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: افزایش ملایمی را در قیمت مسکن و تعداد مبایعه نامه ها داریم که جای نگرانی نیست. من می توانم این اطمینان را بدهم که تا سال آینده هم این فرآیند به نفع خریداران مصرفی بازار است و جایی برای سفته بازان نیست.

وی افزود: در آذرماه افزایش ۵۰ درصدی را در تعداد معاملات نسبت به آذرماه سال گذشته شاهد بودیم. اگر آمار دی ماه بیاید می توان دقیق تر اظهار نظر کرد اما فکر می کنم آمار دی ماه مقداری تعدیل شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وقتی آمار سالانه بازار مسکن را نگاه می کنیم افزایش قیمت نگران کننده نیست و تا حدود نرخ تورم است، تصریح کرد: خوشبختانه دولت توانسته هنوز این بازار را خالی از بازار سودآوری های کاذب نگه دارد.

مظاهریان در پاسخ به گمانه زنی ها مبنی بر رشد قیمت مسکن در سال آینده گفت: ۵۰ درصد تعداد مبایعه نامه ها افزایش یافته و اینکه اعلام می کنند قیمت جهش می کند جوسازی کسانی است که می خواهند آپارتمانهای خود را گران بفروشند.

وی ادامه داد: در تهران ۴۹۰ هزار خانه خالی داریم که به سختی می توان برای آنها مشتری پیدا کرد. بازار عمومی فعلا برای قشر متوسط است و هنوز سودآوری اینبازار کمتر از سپرده گذاری بانک است. ولی خوشبختانه همه نشانه ها مثبت است که بازار مسکن به سمت رونق در حال حرکت است. لذا این اطمینان را می دهم که در ماه های پیش رو و سال آینده جهش های قیمتی شدید نخواهیم داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره این صحبت که برخی می گویند بازار مسکن دچار رکود تورمی شده است گفت: من متوجه رکود تورمی نمی شوم. اساسا بازارها، بازارهای رکود و رونق هستند. اگر دید کلی به بخش مسکن داشته باشیم و موجودی کافی که وجود دارد می بینیم فقط خانه های گران قیمت نیستند که خالی مانده اند. به طور مثال در شهر پرند حدود ۷۰۰۰ مسکن مهر بدون متقاضی داریم؛ بنابراین در سطوح مختلف، قیمتهای فعلی نگران کننده یا نشان دهنده جهش قیمت نیستند.

 

post

احتمال حذف سیستم ارجاع کار از سوی وزیر راه

در آخرین روزهای آبان ماه سال جاری، وقتی مطلبی با عنوان «عوارض ۵ درصدی نظام مهندسی مشروعیت قانونی ندارد» در یکی از خبرگزاری ها منتشر شد، شاید کمتر کسی فکر می کرد که انتشار این مطلب، مقدمه ای باشد برای اینکه وزیر راه و شهرسازی به زودی دستور لغو دریافت ۵ درصد حق نظارت واریزی به حساب سازمان های نظام مهندسی را صادر کند.

در گزارش مذکور قید شده بود؛ از آنجایی که بر اساس قانون، مداخله سازمان های نظام مهندسی در امور صنفی اشخاص حقیقی و کلیه امور اشخاص حقوقی، غیرقانونی است، بنابراین دریافت عوارض پنج درصدی نظارت نیز توسط سازمان مذکور یک امر غیرقانونی است.

در همان روزها برخی روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان با انتقاد از این اظهارنظرها تاکید کردند که طبق نص صریح قانون و مبحث دوم، اخذ حق السهم ۵ درصدی از حق الزحمه مهندسان توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان مشروعیت قانونی دارد و کسانی که استدلال می‌کنند سازمان نظام مهندسی نباید این مبلغ را اخذ کند، استدلال خود را منطبق بر قوانین جاری ارائه دهند.

و حالا با گذشت حدود دو ماه از انتشار این مطلب، در روز ۲۶ دی‌ ماه آخوندی در نامه‌ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور و سرپرست اداره کل مسکن و شهرسازی سمنان، دستور لغو کسر پنج درصد مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان استان را از ۱۰ بهمن ماه سال جاری صادر کرد.

نظام مهندسی در شوک ابلاغیه جدید

این ابلاغیه هم مانند ابلاغیه های پیشین وزیر راه و شهرسازی در خصوص ایجاد اصلاحات در بدنه سازمان نظام مهندسی ساختمان، ابتدا موجب شوک شد و سپس موجی از انتقادات مسئولان نظام مهندسی را به سوی این تصمیم وزارت راه روانه کرد.

به طوری که رییس سازمان نظام مهندسی کشور روز ۲۷ دی ماه در اولین واکنش انتقادی نسبت به دستور وزیر راه و شهرسازی مبنی بر لغو دریافت پنج درصد حق‌الزحمه مهندسان ناظر و واریز آن به حساب سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، در همایش ملی «نگهداری از ساختمان‌ها و حفاظت در برابر حریق» گفت: اینکه سازمان نظام مهندسی تصمیم بگیرد ۵ درصد حق‌الزحمه مهندسان را دریافت کند یا خیر، از مسئولیت‌های درونی این سازمان است.

رجبی با تاکید بر اینکه این دستور وزیر راه در تقابل با ماده ۳۷ است و باعث ایجاد درگیری می‌شود اظهار داشت: دو اتفاق برای سازمان نظام مهندسی افتاده، یکی اینکه توجه وزارت راه و شهرسازی به مسائل سطح پایین معطوف شده و دیگر اینکه نظام مهندسی اعتماد به نفس خود را از دست داده و به همین لحاظ از ظرفیت‌های قانونی استفاده نمی‌شود.

سوءاستفاده‌ مالی در پی یک دستورالعمل غیرقانونی

این انتقاد کافی بود تا مسئولان وزارت راه و شهرسازی درصدد حمایت و دفاع از ابلاغیه جدید وزیر راه برآیند و تصمیم وی را در چهارچوب مقررات و اختیارات قانونی مقام عالی وزارتخانه قلمداد کنند.

از دیدگاه این مسئولان از آنجایی که لغو اخذ ۵ درصد حق نظارت، از حبس نقدینگی در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان جلوگیری می‌کند، کاملا تصمیم درستی است.

چراکه اخذ ۵ درصد حق نظارت، در پی دستورالعمل غیرقانونی معاون وزیر وقت در سال ۸۴ عملیاتی و اجرایی شده است. درواقع براساس این ابلاغیه معاون وزیر وقت، تصور بر آن بود که کسر ۵ درصد از حقوق مهندسان و واریز آن به حساب سازمان نظام مهندسی، می تواند فرصتی برای سازمان ایجاد کند تا با این سرمایه بتواند در رسیدن به اهداف خویش و در راستای اعتلای جایگاه مهندسان عمل کند.

اما با این وجود، پیامد اجرای این دستورالعمل، حبس حجم عظیمی از نقدینگی در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان بوده که در عین حال سازمان‌ها برای این ۵ درصد نیز نتوانسته اند برنامه ریزی کامل و صحیحی انجام دهند و بعضا سوءاستفاده‌های مالی هم در این فرآیند رخ داد.

دست کوتاه نظام مهندسی از جیب ناظران

در همین راستا حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است: ما در این ابلاغیه مصوبه داخلی معاون وزیر وقت در این خصوص را حذف کردیم و تنها می‌خواهیم دستمان را از جیب مهندسان ناظر درآوریم تا خودشان برای پول خود تصمیم بگیرند، این مسئله قطعا آغازی برای بهتر شدن فرآیند‌ها و اصلاحات خواهد بود.

نکته جالب توجه این است که معاون وزیر راه و شهرسازی در حالی گفته که با توجه به پشتوانه مالی سازمان‌ها، احتمالا دیگر نیازی به چنین منبع درآمدی نباشد؛ که در این بین به گفته مسئولان نظام مهندسی استان ها، سازمان های نظام مهندسی با کسری بودجه مواجهند و با وجود دریافت این عوارض ۵ درصدی از اعضای خود، همچنان نمی توانند امورات خود را اداره کنند.

مظاهریان همچنین این ابلاغیه جدید را پایانی برای مناقشه بر سر پنج درصد حق نظارت دانسته و اظهار کرده است: «مهندسان بارها تقاضای خود را بر دریافت حق نظارت به صورت مستقیم و بی‌هیچگونه واسطه‌ای اعلام کرده‌اند. دستوالعمل اخیر وزیر پاسخی به بخشی از این خواسته است و از این پس، مهندسان ناظر حق تصاحب همه دستمزد خویش را دارند.»

بر اساس این گزارش، فارغ از اینکه استفاده از واژه «تصاحب» از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی، برای دستمزدی که حق واقعی و قانونی مهندسان عضو نظام مهندسی است، چقدر صحیح است؛ از طرفی شاید این تصور را در ذهن عموم ایجاد کند که مهندسان باید برای دریافت حقوق قانونی خود از سازمان های نظام مهندسی، باید متوسل به زور شوند!

تلاش برای سلب مسئولیت ارجاع کار از نظام مهندسی

اما نکته مهم دیگری که در جریان ابلاغ این دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی به ذهن متبادر می شود، این است که این ابلاغیه هم مقدمه ای برای سلب مسئولیت ارجاع کار از سازمان های نظام مهندسی و واگذاری حق انتخاب مهندسان به مالکان و کارفرمایان است.

درواقع از آنجایی که مبلغ ۵ درصد حق نظارت مهندسان، از محل خدماتی دیافت می شود که سازمان های نظام مهندسی در قبال ارجاع کار نظارت به اعضای خود ارائه می کنند، چنین به نظر می رسد که اگر مسئولیت ارجاع کار از سازمان های نظام مهندسی گرفته شود، دیگر این سازمان ها نمی توانند ادعایی هم در رابطه با دریافت این مبلغ ۵ درصدی از محل حق نظارت مهندسان داشته باشند.

با این اوصاف به نظر می رسد که وزیر راه و شهرسازی با ابلاغیه جدید، هدف خود مبنی بر امکان انتخاب مهندسان توسط مالکان را –که بارها و بارها بر لزوم اجرای آن تاکید کرده است – پیگیری می کند و بر این اساس شاید به زودی منتظر ابلاغیه جدیدی از سوی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر لغو سیستم ارجاع نظارت توسط سازمان های نظام مهندسی باشیم.

post

ترمیم ترکهای سیمانی با کمک قارچ

در این بخش از اخبار تکنولوژی و ساخت وساز شما همراهان عزیز را با سیمان خود ترمیم شونده که در ترکیب آن نوعی قارچ به کار رفته و می تواند ترک های خود را ترمیم کند آشنا خواهیم نمود. محققان دانشگاه های بیرمنگام نیویورک و راتگرز سیمانی ساخته اند که می تواند ترک های خود را ترمیم کند. این محققان با الهام از قابلیت ترمیم بدن انسان این ماده را ساخته اند. سیمان جدید حاوی هاگ های قارچ ( Trichoderma reesei ) همراه مواد مغذی است که در ماتریکس ساختار آن ترکیب شده اند.

هنگامیکه سیمان سخت می شود، هاگ ها همچنان در وضعیت خواب یا خاموش هستند امابه محض بروز نخستین ترک های ریز، آنها فعال می شوند. در این زمان آب و اکسیژن وارد سیمان می شود. به این ترتیب هاگ ها جوانه می زنند، رشد می کنند و کربنات کلسیم رسوب می کند. در نتیجه چنین روندی ترک ها خود به خود بسته می شوند.

هنگامیکه ترک ها کاملا پر شوند، دیگر آب یا اکسیژن وارد سیمان نمی شود و دوباره هاگ ها خاموش می شوند. تحقیق درباره تولید این نوع سیمان هنوز در مراحل اولیه است. بنابراین نمی توان در آینده نزدیک منتظر ورود آن به بازار بود. البته محققان دانشگاه های نیوکاسل و بث مشغول ساخت سیمان خودترمیمی هستند که در آن کربنات کلسیمی با قابلیت تولید باکتری وجود دارد.

post

علت افزایش قیمت مسکن در بعضی نقاط پایتخت

یک کارشناس مسکن گفت: افزایش ۱۵ درصدی قیمت و رشد ۵۰ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در آذرماه به دلیل تصمیم برای تبدیل به احسن کردن واحدهای مسکونی توسط اقشار متوسط است اما نمی‌تواند احتمال ایجاد جهش قیمت را در پی داشته باشد.

عباس زینعلی اظهار کرد: تغییر بافت اجتماعی در ایران و بخصوص در تهران شکل گرفته است. طبقات متوسطی در این دگرگونی ایجاد شده که برای تثبیت موقعیت زندگی خود به تهیه خانه با کیفیت‌تر روی آورده‌اند. استطاعت این گروه نیز خانه‌های دارای محدوده قیمتی ۵۰۰ میلیون تومان است.

وی افزود: تراکم معاملات را که مشاهده می‌کنیم می‌بینیم بیشترین خرید و فروش در مناطق ۵، ۴ و ۲ شکل گرفته که جزو مهاجرپذیرترین مناطق شهر تهران محسوب می‌شوند. در سال‌های اخیر شاهد بودیم خانواده‌های بسیاری از سایر شهرها به این مناطق مهاجرت می‌کنند.

این کارشناس مسکن با اشاره به منطقه سعادت‌آباد گفت: زمانی در سعادت‌آباد این اتفاق افتاد که از بسیاری نقاط کشور خانواده‌هایی که توانایی مالی مناسبی پیدا کردند به این منطقه آمدند و باعث تغییر بافت جمعیتی در آن‌جا شد. هم اکنون نیز شرایطی فراهم شده که بعد از طی دوره طولانی رکود، تحولی در معاملات مسکن در مناطقی از غرب و شرق تهران شکل گرفته است؛ اما چندان ناشی از شرایط عمومی رونق نیست و در آن مدار قرار ندارد.

زینعلی تاکید کرد: از سوی دیگر می‌بینیم خانواده‌هایی از جنوب شهر که طی پنج سال اخیر توانمندی اقتصادی بالاتری نسبت به قبل پیدا کرده‌اند به بافت‌های شمالی تغییر مکان می‌دهند. این موارد منجر به رشد معاملات در مناطقی شده که از سرانه خدماتی مناسب‌تری برخوردارند.

وی با بیان این‌که جنس معاملات از نوع تبدیل به احسن کردن است اما رونقی دیده نمی‌شود گفت: احتمال رشد قیمت در مناطق مقصد وجود دارد اما نمی‌تواند منجر به جهش قیمت در کوتاه مدت و میان‌مدت شود؛ چرا که ظرفیت رشد ناگهانی در تمام مناطق تهران وجود ندارد. اگر هم احیانا چنین اتفاقی رخ دهد به فاصله‌ی زمانی باید منتظر رکود عمیق‌تری در بخش مسکن باشیم که به نفع فعالان و واسطه‌گران این حوزه نیست.

این کارشناس مسکن تصریح کرد: اگر جهش قیمت در بخش مسکن اتفاق بیفتد تمام نقدینگی به این سمت می‌آید و بعد حباب بزرگ‌تر می‌شود. سپس در دوره‌ای به رکود می‌خورد. تاثیر افزایش قیمت مسکن در سایر سطوح زندگی شهروندان وارد می‌شود و به تورم در تمام سطوح می‌انجامد. اما همان‌طور که گفتم انتظار سونامی قیمت در بخش مسکن بعید به نظر می‌رسد.