post

در این بخش از اخبار تکنولوژی و ساخت وساز شما همراهان عزیز را با سیمان خود ترمیم شونده که در ترکیب آن نوعی قارچ به کار رفته و می تواند ترک های خود را ترمیم کند آشنا خواهیم نمود. محققان دانشگاه های بیرمنگام نیویورک و راتگرز سیمانی ساخته اند که می تواند ترک های خود را ترمیم کند. این محققان با الهام از قابلیت ترمیم بدن انسان این ماده را ساخته اند. سیمان جدید حاوی هاگ های قارچ ( Trichoderma reesei ) همراه مواد مغذی است که در ماتریکس ساختار آن ترکیب شده اند.

هنگامیکه سیمان سخت می شود، هاگ ها همچنان در وضعیت خواب یا خاموش هستند امابه محض بروز نخستین ترک های ریز، آنها فعال می شوند. در این زمان آب و اکسیژن وارد سیمان می شود. به این ترتیب هاگ ها جوانه می زنند، رشد می کنند و کربنات کلسیم رسوب می کند. در نتیجه چنین روندی ترک ها خود به خود بسته می شوند.

هنگامیکه ترک ها کاملا پر شوند، دیگر آب یا اکسیژن وارد سیمان نمی شود و دوباره هاگ ها خاموش می شوند. تحقیق درباره تولید این نوع سیمان هنوز در مراحل اولیه است. بنابراین نمی توان در آینده نزدیک منتظر ورود آن به بازار بود. البته محققان دانشگاه های نیوکاسل و بث مشغول ساخت سیمان خودترمیمی هستند که در آن کربنات کلسیمی با قابلیت تولید باکتری وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *